situatii comparative

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: situatii comparative

Mesaj de mesersmith » Mie Noi 18, 2015 8:11 pm

Scuze pentru cele doua posturi consecutive de mai sus, insa am postat de pe Tapatalk si nu am putut edita.

Cod pentru campuri nevide:

Cod: Selectaţi tot

camp_calculat: NZ([camp_in_discutie]);0 
Pentru procente ar trebui sa incerci calcularea rezultatelor perioadelor si nu perioadele in sine.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: situatii comparative

Mesaj de malasorte » Mie Noi 25, 2015 8:14 pm

nu am inteles ce tre sa fac pentru calculul procentelor.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: situatii comparative

Mesaj de mesersmith » Mie Noi 25, 2015 8:47 pm

Pune ultimul exemplu în care ai lucrat, asta dacă ai modificat ceva fără de ce-am urcat eu ultima dată.

Sent from my SM-N910U using Tapatalk

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: situatii comparative

Mesaj de malasorte » Sâm Noi 28, 2015 10:00 am

Mai mult la forma am lucrat .am sa urc exemplul sa vedem ce putem face si cu procentul raportat la anul anterior
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: situatii comparative

Mesaj de malasorte » Dum Noi 29, 2015 1:27 pm

am incercat saadopt la mine dar mai am nevoie si de alte campuri si nu imi da situatia cum ar trebui. nu imi recunoaste pe genuri.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: situatii comparative

Mesaj de Tzica » Lun Noi 30, 2015 4:54 pm

Malasorte>
De descarcat..am descarcat..dar nu pot sa o deschid, sa vad ce nu merge (ma refer la aplicatia urcata in "Dum Noi 29, 2015 2:27 pm").Mai compacteaza la ea, inainte sa o urci. Altfel, am lucrat ceva pe baza aplicatiei anterioare ... dar daca ai schimbari majore ma tem sa nu aglomerez forumul cu inca un comentariu inutil.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: situatii comparative

Mesaj de malasorte » Mar Dec 01, 2015 2:11 pm

am pus toate tabelele asa cum am in baza tocmai sa nu lucram pe un exemplu si ulterior sa nu meraga sa fie vadaptat sau sa fie foarte greu si sa fi facut degeaba
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: situatii comparative

Mesaj de Tzica » Mar Dec 01, 2015 3:17 pm

Mde.Acelasi mesaj "Unrecognized database format". Ori e ceva in neregula cu masinaria mea, ori aplicatia urcata e in format MsA2010. Se mai intampla (au aceeasi terminatie accdb).In fine, atasez sugestia mea (in MsA2007).
Explicatii:
1.Pentru rapoarte generale e mai eficient sa avem un asa zis PanouDeSelectiiRapoarte, in care e mai util sa avem diversele criterii, precum si un acces facil la respectivele criterii (cu restrictiile de rigoare, pentru a evita erorile umane de introducere a criteriilor).De exemplu, se poate foarte usor ca utilizatorul sa tasteze o data de inceput mai mare decat data de sfarsit( nu are nici o relevanta sa comparam luna decembrie cu luna ..iulie de exemplu) ;
2.Am speculat facilitatile casetei de optiuni;
3.Mod de lucru:
-In caseta din stanga selectam perioada curenta, sau perioada de analizat sa-i zicem N (cel putin combo-urile referitoare la An si luna).In caseta din dreapta vor fi afisate datele corespunzatoare perioadei de referinta (N-1);
-In caseta din mijloc, caseta de optiuni, selectam tipul de comparatie (despre mesajele de atentionare..mai la sfarsit);
-Click-aim butonul de afisare raport.
Comentarii:
1.combo-urile de Trimestru si Semestru, pot fi sterse.Le-am lasat ca idee de lucru.(D.p.d.v. cum sa zic..fiscal, impozitul se calculeaza trimestrial (nu mai aduc vorba si de cumulativitate!)..deci..valorile la trimestru au importanta lor);
2.Mesaje de Atentionare. Ei bine...aici e aici.Am strecurat eu acolo cateva, dar nu prea imi place refreshu'.Oricum mai trebuie lucrat pe parte de VBA, pentru a nu emite un raport daca nu e indepllinit un criteriu (sau mai multe);e chestie de interpretare denaturata/eronata a datelor/informatiilor. De exemplu, din moment ce in 2013 nu avem date, o comparatie pentru anul 2014, va arata o crestere de 100%.
3.Despre Raport . Nu am reusit sa "strecor" formulele de calcul in mediul VBA.Controalele aferente lunii de referinta , respectiv lunii de comparat(curenta)..pot fi ascunse, le-am lasat visibile pentru a intelege mai usor cum lucreaza formulele din raport.
Si ... cam atat.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: situatii comparative

Mesaj de malasorte » Mar Dec 01, 2015 3:49 pm

din pacate ai dreptate e in acces 2010, am instalat de curand . dar m-am invatat sa postez aici. Am de studiat exemplul urcat de tine. E mai complex si imi cam prind urechile. Daca totusi nu reusesti sa deschizi fisierul urcat de mine ceea ce vreau sa fac, la comparatie ar fi de genul: comparam pe ani sau luna, trimestru,ori o perioada specifica, in care sa am legume (castraveti, rosii) si fructe (mere,pere), adica comparatia sa se faca pe categorii si subcategorii

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: situatii comparative

Mesaj de Tzica » Mar Dec 01, 2015 6:29 pm

In lipsa de ... material concret de lucru, nu pot decat sa reiau (stiu ca am mai discutat despre asta) bazele unei aplicatii MsAcces.
1. Datele se stocheaza in tabele;
2.Introducerea datelor se face cu ajutorul formularelor;
3. Extragem informatii cu ajutorul interogarilor.
Deci, pentru grupe ar trebui sa existe un tabel intitulat Grupe, si un tabel Produse.
In tabelul de produse vom avea trei campuri : CampulID ; NumeProdus ; Grupa.
Practic un rand in respectivul tabel ar arata de forma 1 , mere , 1 (presupunand Grupa 1 = fructe)
Adica daca vizualizam tabelul Tblev, in loc de siruri text in campul unitate, ar trebui sa vad cifre (cheia unica a unui produs).
E mai usor sa cautam dupa ID (cifra) decat dupa text.In fine...ce sa zic..succes.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”