situatii comparative

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

situatii comparative

Mesaj de malasorte » Vin Noi 06, 2015 8:15 pm

Vreau sa fac situatii in care sa compar valorile inregistrate cu cele de anul trecut.Am facut o situatie in care pot scrie datele extreme si le pot nota, dar avand in vedere ca uneori am multe randuri, as dosri sa fac un raport care sa-mi dea automat rezultatele.Am sa urc un mic exemplu in care am un formular pentru introducere date.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: situatii comparative

Mesaj de Tzica » Mar Noi 17, 2015 12:01 pm

Zic io ca o interogare crosstab e solutia, dar ... ne trebuie un camp intitulat value (am ales pentru exemplificare, Count , valori anuale).
http://www.itlearning.ro/tutorials/tutorial/?tutorial=8
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: situatii comparative

Mesaj de mesersmith » Mar Noi 17, 2015 8:36 pm

Si aici e nevoie de lamuriri suplimentare.
Astfel, ai nevoie sa-ti iasa niste situatii statistice, cum ar fi, de exemplu, cate mere s-au vandut in luna mai 2014, fata de luna mai 2015?
Incearca sa explici pe larg.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: situatii comparative

Mesaj de malasorte » Mar Noi 17, 2015 9:17 pm

Vreau sa fac rapoarte in care sa-mi dea cate fructe s-au vandut in 2014.Asa cum am aratat in exemplul urcat introduc date extreme si generez situatia cu fructele vandute in 2014.(mere =3, pere = 2, cirese=3, prune =4). Asta apare sub forma de tabel. In cadrul aceleiasi analize vreau sa vad si fructele vandute in 2015 si refac pasii de mai sus sa vad situatia cu fructele vandute in 2015 (mere =3, pere = 3, cirese=2, prune =2). - asa procedez acum sa vad comparativ situatiile.
Vreau sa apara in tabel valorile din 2014 alaturi de cele din 2015. Daca s-ar putea adauga si o coloana cu diferenta ori procentul privind cresterea din anul curent fata de anul precedent ar fi si mai interesant
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: situatii comparative

Mesaj de mesersmith » Mar Noi 17, 2015 9:43 pm

Ok.
Pai daca e asa, atunci e necesar sa introduci doua date sau doua intervale.
Astfel, daca vei alege perioade fixe, cum ar fi o luna completa sau un an complet, atunci poti face niste casute combo populate deja cu lunile sau anii doriti.
Daca vrei sa iti iasa o statistica ce poate fi in orice perioada a celor 2 ani, atunci faci cu between.
Dar pana acolo mai avem, astea sunt doar metode de introducere a intervalelor. Mai intai sa desenam interogarile.
Incerc si revin.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: situatii comparative

Mesaj de mesersmith » Mar Noi 17, 2015 11:06 pm

Bun. Nu stiu cat de bine am inteles, dar am facut un mic model din care sa vedem daca suntem pe drumul corect sau nu.
Floricelele gen procente, optimizarile gen sa nu mai afiseze spatiu si sa puna zero in loc, le facem dupa ce stabilim daca iti e util sau nu exemplul asta.

Ideea este urmatoarea: spuneai ca vrei sa compari statistic doua perioade de timp. Asta presupune doua randuri de casute de introducere a datelor de inceput si de sfarsit ale celor doua perioade.
Astfel, introdu o luna din 2014 si aceeasi luna din 2015 si apasa butonul. Listbox-ul se va completa.
Acolo unde nu ai nicio cifra, inseamna ca nu au cazut inca merele din pom. Revenim dupa aceea si facem sa afiseze zero.
Evident, acel listbox il poti pune intr-un raport separat sau poti renunta de tot la el. Ideea e sa vezi cum am facut.
Modalitatea pe care am gasit-o este destul de greoaie, are destul de multe interogari. Presupun ca se poate restrange putin, insa deocamdata trebuie sa vedem daca e ceea ce ai tu nevoie.

sitV1 (2).accdb
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: situatii comparative

Mesaj de malasorte » Mie Noi 18, 2015 4:03 pm

M-am uitat pe exemplul urcat.Am crezut ca pot simplifica ceva dar nu am reusit.Ma refer la interogari.Oricum rezultatul este cel asteptat.As fi intrebat daca o lista poate fi copiata intr-un document word.Am facut si un raport bazat pe interogarea "rezultat_statistic" si functioneaza.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: situatii comparative

Mesaj de mesersmith » Mie Noi 18, 2015 7:16 pm

Acum poți să începi cu floricele.
De exemplu, dacă perioadele pe care vrei sa le compari sunt luni întregi mereu sau ani, atunci poți face niște combo deja populate cu lunile și anii pe care îi vrei. Dar tot asa, ai nevoie de doua rânduri de astfel de căsuţe.

Sent from my SM-N910U using Tapatalk

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: situatii comparative

Mesaj de mesersmith » Mie Noi 18, 2015 7:18 pm

Un alt exemplu ar fi ca în listbox sa nu ai câmpuri vide, dacă nu a picat niciun măr din pom, să-ți afișeze zero.


Sent from my SM-N910U using Tapatalk

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: situatii comparative

Mesaj de malasorte » Mie Noi 18, 2015 7:48 pm

In general compar perioade si cred ca e mai bine cu date extreme.Sa afiseze zero trebuie cu "ifNZ(unitate)=0,countQsituatie1"? Cred ca mi-ar fi mai util cu raport pt ca vor fi multe legume si il pot copia intr-un doc word.La procent am incercat o formula de genul T2-T1/sumT2, dar nu mi-a reusit.T1 este perioada anterioara (01.01.2014-30.03.2014)si T2 perioada din anul curent (01.01.2015-30.03.2015)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”