deschide formular persoana din eveniment diferit

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

deschide formular persoana din eveniment diferit

Mesaj de malasorte » Lun Sep 07, 2015 6:01 pm

Am nevoie sa vizuzlizez, ulterior sa imprim un formular in care am datele unei persoane si am nevoie ca acest formular sa se deschida pentru persoana din fiecare eveniment. Mai concret am mai multe evenimente la care pot participa mai multe persoane si aceleasi persoane pot participa la mai multe evenimente. Vreau sa scot o adeverinta pentru o persoana pe evenimente diferite.In exeplu la evenimentul 1 cu nr inregistrare 323120 am persoane aa si bb.La evenimentul 2 cu nr inregistrare 323121 am persoana bb.Daca deschid adeverinta atat din evenimentul 1 cat si din 2 se deschide formularul care il contine pe bb dar nu se schimba la nr de inregistrare si ramane in continuare 323120.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: deschide formular persoana din eveniment diferit

Mesaj de Tzica » Mar Sep 08, 2015 9:08 am

"Vreau sa scot o adeverinta pentru o persoana pe evenimente diferite."

Pai, asta inseamna relatie "unu-la-multi". Deci, sursa pentru adeverinta trebuie sa fie o interogare (parametru persoana) , care sa returneze toate inregistrarile evenimentelor in care respectiva persoana a fost nominalizata.(respectiva interogare, fiind baza pentru un raport, daca dorim printare..sau , mai putin folosit/recomandat, daca e cazul si de printare un continuous form sau datasheetvirew).
Altfel, nu arata decat prima inregistrare (de aceea apare un singur numar, in aceasta forma)

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: deschide formular persoana din eveniment diferit

Mesaj de malasorte » Sâm Sep 12, 2015 1:16 pm

NU am inteles raspunsul.Oricum pentru baza mea impreuna am stabilit relatiile si sunt de multi la multi, in sensul ca un eveniment poate avea mai multe persoane dar si o persoana poate participa la mai multe evenimete.Mai mult sursa pentru formular este o interogare care uneste cele trei tabele, tblevenimente, tblpersoane si tblRelational .In butonul adeverinta din sbfrmPersoane1, la eventul deschidere al formularului FrmPersAdev, conditia este on functie de persoana ceea ce imi face ca indifereant de pe ce eveniment deschid adevetinta imi leaga persoana de acelasi eveniment.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: deschide formular persoana din eveniment diferit

Mesaj de Tzica » Sâm Sep 12, 2015 1:36 pm

Nu cumva nu a fost setata proprietatea adecvata a formularului ?? (eu am schimbat in continuous)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: deschide formular persoana din eveniment diferit

Mesaj de malasorte » Dum Sep 13, 2015 11:18 am

In varianta propusa formularul cuprinde persoanele pe fiecare eveniment, eu doream sa fac un formular care sa deschida pe eveniment si pe fiecare persoana.Adica aa a participat la evenimentul 323120 si alta a a participat la evenimentul 323121
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: deschide formular persoana din eveniment diferit

Mesaj de Tzica » Lun Sep 14, 2015 3:48 pm

"Adica aa a participat la evenimentul 323120 si alta a a participat la evenimentul 323121"

Adica...nu e aceeasi persoana ?? aa e..diferit de ..aa ???

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: deschide formular persoana din eveniment diferit

Mesaj de malasorte » Lun Sep 14, 2015 3:59 pm

aa este aceiasi persoana dar am nevoie sa scot adeverinta pentru fiecare eveniment in parte si entru fiecare persoana

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”