Eroare la rularea aplicatiei pe statii diferite

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
SORINN
Mesaje: 44
Membru din: Mar Ian 25, 2011 1:44 pm

Eroare la rularea aplicatiei pe statii diferite

Mesaj de SORINN » Joi Mar 26, 2015 8:06 am

Am o aplicatie care rulează pe stații diferite. Nu este apelată în rețea ci independent și nu accesează o bd externă. La aceeași variantă de office(2007) dar pe stații diferite primesc o eroare referitoare la OLE Server și ActiveX (vezi imaginea atașată). Interesant este faptul că, atunci când rulez o parte din cod nu dă această eroare însă, cand am introdus cod pentru tratarea erorilor mi-a apărut eroarea. Am grești ceva setări sau este vorba de ceva obiect din formular?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

SORINN
Mesaje: 44
Membru din: Mar Ian 25, 2011 1:44 pm

Re: Eroare la rularea aplicatiei pe statii diferite

Mesaj de SORINN » Vin Mar 27, 2015 2:12 pm

Nici o părere?

cvmircea
Moderator
Moderator
Mesaje: 403
Membru din: Lun Aug 03, 2009 7:25 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Eroare la rularea aplicatiei pe statii diferite

Mesaj de cvmircea » Lun Mar 30, 2015 10:41 pm

Eroarea iti apare la orice formular sau doar cind deschizi anumite formulare? Eu am avut o problema asemanatoare la formularele in care aveam tree view. Imi dadea eroare dupa ce microsoft a facut un patch la windows solutia a fost sa reinregistrez fisierul mscomctl.ocx

SORINN
Mesaje: 44
Membru din: Mar Ian 25, 2011 1:44 pm

Re: Eroare la rularea aplicatiei pe statii diferite

Mesaj de SORINN » Vin Apr 03, 2015 7:39 am

Modificările erau efectuate la un singur formular. Am să încerc să fac aceleași modificări și la celelalte formulare să vedem dacă eroarea se repetă. Mulțumesc pentru sugestie!

MCM1
Mesaje: 2
Membru din: Joi Aug 13, 2015 7:32 am

Re: Eroare la rularea aplicatiei pe statii diferite

Mesaj de MCM1 » Joi Aug 13, 2015 7:47 am

Problema semnalata de tine are alta cauza. Access-ul ca orice aplicatie de tip Microsoft face apel la diferite functii API care se regasesc in bibliotecile cu legare dinamica (*.dll), din nefericire ceea ce se gaseste pe un computer, functie de versiunea sistemului de operare, este posibil sa nu se regaseasca pe alt computer sau ca versiunile de *.dll-uri sa nu fie chiar similare si de aici si problema. Eu am patit aceeasi problema când faceam aplicatia pe computerul de acasa, cu sistemul de operare in limba romana, cu Access-ul in limba romana, o compilam si totul era ok, o transformam in fisier executabil, ii faceam kit-ul de instalare cu Developer Extension si dupa instalarea pe un alt computer, cu versiune diferita de sistem de operare, limba engleza, imi aparea aceeasi belea. Am semnalat problema la Microsoft Romania si nu au vrut nici in ziua de azi sa-mi raspunda, ei stiind care este problema, in fapt. ;)

SORINN
Mesaje: 44
Membru din: Mar Ian 25, 2011 1:44 pm

Re: Eroare la rularea aplicatiei pe statii diferite

Mesaj de SORINN » Lun Mar 21, 2016 12:09 pm

Scuze de întârziere.
Da, se pare că până la urmă trebuie să fie ceva de acest gen. Încă nu am rezolvat problema așa că am reluat aplicația pe stația respectivă și a funcționat.
Mulțumesc mult!

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”