programare

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

programare

Mesaj de cristinael » Lun Noi 10, 2014 5:23 pm

Plecand de la CNP(cod numeric personal) sau data nasterii, ma poate ajuta cineva sa realizez un programator pentru urmatoarele:
2 luni
4 luni
6 luni
12 luni
14 luni
4 ani(48 luni)
6 ani
7 ani
8 ani
14 ani
Multumesc

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: programare

Mesaj de Indigo » Joi Noi 13, 2014 6:12 pm

La intrebarea asta ai primit un posibil raspuns, la care nu ai binevoit sa raspunzi, in sectiunea EXCEL.
O minima condescendenta cere sa spui MACAR daca iti e util raspunsul, ca sa nu mai zic de un simplu multumesc.

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: programare

Mesaj de cristinael » Sâm Noi 22, 2014 9:18 am

am raspuns dar cu putin aintarziere.Este interesul meu sa am putin ajutor din artea voastra

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: programare

Mesaj de mesersmith » Vin Dec 05, 2014 8:50 am

Să realizezi un programator? Ce e ăla?
Dă detalii despre ce anume ai nevoie, cum vrei să fie, ce vrei să-ți rezulte.

Trimis de pe Note 4 SM-N910U

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: programare

Mesaj de cristinael » Sâm Feb 07, 2015 6:03 pm

scuze intarzierea
vreau sa creez un programator in care sa am baza de date cu sugarii 0-1 ani si sa tin o evidenta a vaccinarilor conform calendarului de vaccinare
Programarea se face in functie de data nasterii.
la nastere BCG si HB , 2luni-hexacima (DTPa-VPI-HIB-HB), 4 luni-pentaxim (DTPa-VPI-HIB), 6 luni-hexacima (DTPa-VPI-HIB-HB),12 luni-hexacima (DTPa-VPI-HIB-HB) si RRO
vreau sa scot un raport cu programarea pe trimestru (nume, prenume, cnp, localitate, tip vaccin)
multumesc.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: programare

Mesaj de mesersmith » Sâm Feb 07, 2015 7:00 pm

Din pacate, tot ce ai scris tu acolo e in vietnameza veche pentru mine si asta pentru ca nu cunosc termenii pe care ii folosesti tu.
Insa, daca vrei sa scoti ceva din asta, desi nu am timp aproape deloc, iti promit sa intru si sa incercam impreuna sa construim lucrul de care ai tu nevoie, cu conditia ca sa purtam un dialog continuu si nu sa completam cate o idee o data la 5 luni.
Asadar, ce inseamna toti acei termeni? Ce date ai? Ce vrei sa-ti iasa?
Cand o sa ne explici toate astea, gandeste-te ca noi nu avem niciun fel de cunostinte despre termenii specifici activitatii tale, nu cunoastem cum circula datele si cum doresti sa le exploatezi tu. Asa incat, va trebui sa explici pe indelete fiecare lucru, cu lux de amanunte. De cat de bine reusim noi sa intelegem specificul activitatii tale si cum circula datele in interiorul activitatii tale, de asta depinde cat de bine ne va iesi baza sau cat de mult vom orbecai aiurea printre incercari pana cand vom intelege exact ce trebuie.

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: programare

Mesaj de cristinael » Sâm Feb 14, 2015 8:56 pm

am sa incerc sa schitez ceea ce doresc si o sa postez.
multumesc mult

MCM1
Mesaje: 2
Membru din: Joi Aug 13, 2015 7:32 am

Re: programare

Mesaj de MCM1 » Joi Aug 13, 2015 7:54 am

Asta-i un program de "Catagrafie vaccinarii". Asa ceva am facut eu cu ceva ani in urma, prin 2008 pentru DSP Giurgiu...Aplicatia este oarecum complexa si depaseste cadrul discutiilor de aici. Se poate face si pe baza de interogari care sa aiba inglobate functii de tip IIF.

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: programare

Mesaj de cristinael » Dum Noi 22, 2015 8:12 am

sa il numim asa
raportarile sunt pentru dsp
ms
si scuze intarzierea

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”