program cu generare formulare din atasament

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

program cu generare formulare din atasament

Mesaj de cristinael » Joi Oct 02, 2014 4:13 pm

Ma poate ajuta si pe mine cineva sa pot creea o mica baza de date care sa imi genereze formularele din atasament.
fie acces fie excel
Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: program cu generare formulare din atasament

Mesaj de cristinael » Sâm Oct 04, 2014 8:27 am

chiar nu ma poate ajuta nimeni?
macar o idee?

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: program cu generare formulare din atasament

Mesaj de cristinael » Sâm Oct 25, 2014 3:04 pm

insist
nu e nimeni priceput sa imi poata da o idee
nu sunt de specialitate
un impuls va rog

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: program cu generare formulare din atasament

Mesaj de IPP » Sâm Oct 25, 2014 4:11 pm

Buna ziua

M-am gandit sa fac niste precizari pentru a evita n+1 mesaje.

Regula pe forum este "cine stie, vrea si poate" raspunde. Poate subiectul deschis de dvs. nu a gasit persoana potrivita. Au fost totusi 8 descarcari. Daca 8 persoane care au vazut cat de cat cum sta treaba nu au avut nimic de spus, ar trebui sa va ganditi la urmatoarele:

Asa cum dvs. "nu sunteti de specialitate" poate si cei care au cunostinte de Access/Excel nu au vreo tangenta cu domeniul dvs. de activitate. Si cateva foi umplute cu diverse tabele nu are darul sa dea o idee clara asupra unui flux de introducere a informatiei, stocare si raportare. De ex. (si nici nu sunt total sigur) singurul lucru care mi s-a parut coerent a fost acela ca exista un formular de intrare si o foaie dedicata stocarii intrarilor. In rest, cum se realizeaza stocarea informatiei si cum apar iesirile astfel incat sa se poata constitui intr-o sursa de raportare ramane un mister.

Aveti tabele cu contopiri de celule (v. foaia COMANDA), aveti tabele in care desi se cere introducere de informatie de tip data calendaristica (zz.ll.aaaa) informatia apare sub forma 8,2015; 2016 etc. . Cu o astfel de informatie nu se poate face nimic.

.... etc. Pentru cineva de afara, in aceste conditii, numai sa-si faca o idee despre ce e vorba poate sa insemne ore de analiza (eu am pierdut vreo 20 de minute inainte de a renunta). Dupa care ar trebui sa treaca la restructurarea totala a foilor si mai ales a tabelelor implicate ce vor fi folosite in prelucrari/raportari si apoi teste si iar teste.

Pe scurt, problema dvs. este o problema de aplicatie in toata regula nu o problema de forum. Probabil este realizabila dar intr-un numar de ore ce depaseste disponibilitatea cuiva care poate aloca forum-ului cam 1-2 ore pe zi, din cand in cand.
Au aparut tot felul de aplicatii medicale care fac raportari-tip pentru casa de asigurare, poate au deja configurate si alte raportari ca cele de care spuneti ca aveti nevoie. Probabil nu sunt gratuite dar...

IP

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: program cu generare formulare din atasament

Mesaj de cristinael » Lun Noi 10, 2014 5:16 pm

Multumesc pentru raspuns si imi pare rau pentru timpul pierdut.
Eu am post aceste sheeturi in ideea cererii unui ajutor.Aceste tabele eu le raportez lunar si nu sunt incluse in acele softuri medicale.Am softuri de cabinet, insa aceste situatii nu le genereaza.
Vroiam un ajutor catusi de putin pentru am usura putin munca la sfarsit de luna, deoarece nu am o asistenta suficient de buna care sa stie sa-si faca treaba singura de manuta, fara sa se incurce la fiecare rand.
Caut o solutie pentru aceasta problema, am cerut ajutorul si altor programator si astept raspuns in acest sens.
Multumesc oricum pentru timpul acordat.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: program cu generare formulare din atasament

Mesaj de mesersmith » Lun Noi 10, 2014 8:25 pm

Dacă nu te grăbești și mai poți aștepta ceva vreme, undeva pe la sfârșitul lunii ăsteia cred că voi putea reveni pe forum și o să mă pot implica în proiectele colegilor.

Trimis de pe Note 4 SM-N910U.

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: program cu generare formulare din atasament

Mesaj de cristinael » Mie Aug 19, 2015 9:24 am

mersi
a trecut ceva timp
nu am fost activa
am lucrat in excel

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: program cu generare formulare din atasament

Mesaj de mesersmith » Mie Aug 19, 2015 9:06 pm

Cristina, presupun ca asa te numesti, ai un foarte ciudat mod de a cere ajutor.
Sunt cateva topicuri deschise de tine in care intrebi un anumit lucru, ti se raspunde cerandu-ti-se amanunte si tu nu numai ca nu le dai, dar nici nu intri cu lunile.
Asa incat, sunt convins ca oricare dintre colegii care ar putea sa te ajute, te vor evita.
Sa-ti reamintesc de "programatorul" despre care ai intrebat? Imi amintesc ca eram absolut bulversat despre lipsa de detalii, despre subtirimea explicatiilor, etc.
Nu cred ca se va inplica vreun coleg intr-un proiect impreuna cu tine, pentru ca tu pur si simplu dispari luni la rand si nici vorba sa sustii proiectul ala cu idei, explicatii, descrieri.
Cred ca pentru tine este nevoie de solutii la cheie si cred ca este nimerit sa vorbesti cu oameni care fac programe, insa va trebui sa platesti. Aici, pe forumul asta, nu stiu sa existe cineva care sa-ti faca ceva contra cost.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”