completarea unor campuri goale cu o constanta

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

completarea unor campuri goale cu o constanta

Mesaj de malasorte » Lun Mar 31, 2014 7:10 pm

Deschisesem topicul <cautare de tip multifield>, si asa cum explicam am destule inregistrari care nu au toate campurile completate (la nume tata, tie sa afiseze si inregistrarile nule porecla sau altele). Mesersmith, caruia trebuie sa-i multumesc a rezolvat problema intr-un fel , in sensul ca a adaugat o conditie sa afiseze si inregistrarile nule. Totusi vand in vedere golurile pe care le am consider ca trebuie sa umplu cumva golurile ramase si problema ar fi ca manual este destul de greu avand in vedere ca am deja vreo 5000 de inregistrari si macar 4000 au macar cate 5 goluri.In exemplul postat am goluri la prenume si la domiciliu. Cum fac sa umplu aceste goluri ?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: completarea unor campuri goale cu o constanta

Mesaj de Tzica » Lun Mar 31, 2014 7:50 pm

Am folosit functia Nz.
1. Am deschis Form1, in DesignView, am selectat "textboxul" List1"> PropertySheet>Data>RowSource;
2.Am "redenumit" denumirea catorva campuri , de exemplu:

Cod: Selectaţi tot

Expr1: Nz([prenume];"Necunoscut")
http://office.microsoft.com/en-us/acces ... 28890.aspx
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: completarea unor campuri goale cu o constanta

Mesaj de mesersmith » Mie Apr 02, 2014 3:56 pm

Din cate vad, in exemplul pus de tine se pare ca ai modificat ceva fata de ce facusem eu, in sensul in care cautarea dupa nume nu mai merge deloc.
Apoi, spui ca vrei sa umpli golurile. Cu ce anume vrei sa le umpli sau la ce te referi?
Imi amintesc de discutiile pe care le-am avut in topicul respectiv si ajunsesem la rezultatul dorit.
Deci, cu ce anume vrei sa umpli golurile? Ca daca te referi la cautare, acolo unde nu ai un element din cele 3 cu care faci cautarea multipla, faci un fel de precautare dupa celelalte doua elemente pe care le ai.
Oricum, eu nu am inteles intrebarea. Poate revii.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: completarea unor campuri goale cu o constanta

Mesaj de malasorte » Mie Apr 02, 2014 4:58 pm

La mine functioneaza toate criteriile . Am facut in plus in baza mea fata de ce am lucrat impreuna.Din pacate nu intodeauna am mai multe date pe care le pot folosi la o filtre asa cum spui. Am un prenume sa spunem george. In baza mea am 5000 inregistrari din care 50 sunt cu george si din pacate inca 100 necompletat la prenume. In cazul in care ajunsesem in celalat topic in care pusesem si daca este null(asta tot datorita faptului ca baza mea este incompleta), la cautarea de fata imi va da 150 rezultate.NU AM ALTE DATE DECAT GEORGE , doar poate o varsta aproximata, dat fara sa cunosc data nasterii sa pot sa restrang cautarea.De aici am considerat ca umpland golurile(campurile necompletate) cu o valoare poate si asa cum a spus Tzica "Necunoscut" sau "Fara date", mi se restrange cautarea de la 150 la 50.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: completarea unor campuri goale cu o constanta

Mesaj de mesersmith » Mie Apr 02, 2014 5:07 pm

Da, am inteles dupa a doua citire si am editat mesajul.
Totusi, ma gandesc ca ar trebui sa existe solutii mai serioase.
De exemplu, eu as face un filtru suplimentar pentru varsta, chiar daca nu ai data nasterii respectivilor, conditia este ca macar sa ai o varsta aproximativa pe care s-o ai deja completata in tabelul cu persoane.
Sau, daca nu se poate asa, ma gandesc ca poti introduce alte elemente, cum ar fi semne particulare, tatuaje, etc, asta pentru ca inteleg ca este o baza de date cu persoane mai speciale.
Ideea este ca poti sa faci 20 de casute de cautare, dar sa bagi date doar in unele dintre ele si sa se faca aceasta cautare dupa elementele doar din acele casute.
Ca ma gandesc ca in lumea asta mai speciala exista porecle, tatuaje, semne particulare, cicatrice, apoi exista elemente comune tuturor, cum ar fi loc nastere in plus fata de domiciliu, casatorit sau nu sau cu cine, etc.
In fine, tu stii mai bine cum iti e mai usor.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”