scriere automata denumire fapta dupa art,alin

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: scriere automata denumire fapta dupa art,alin

Mesaj de mesersmith » Joi Mar 27, 2014 9:24 pm

Poti sa faci orice doresti tu. Daca ne mai si iese pasenta, e si mai bine.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: scriere automata denumire fapta dupa art,alin

Mesaj de malasorte » Vin Mar 28, 2014 9:39 pm

Uite am mai facut cateva inregistrari si am mai redus din tabele si formulare si am lasat ce consider eu ca trebuie sa ramana.Asadar acum am facut sa se deschida lista contraventii dupa care adauga contraventie, serie,nr,data pv, contravenient si apoi incadrarea contraventiei. Eu am pus contravetii aiurea in inregistrari. In tabelul denumire contravetie am incadrarea si denumirea contraventiei. Totusi am sa fac si incadrarea conform tabelului si apoi am sa postez. Am facut inregistrari cu incadrarea corecta ,dar a trenuit sa fac campul denumitre contraventie din tabelul incadrare juridica de tip text si nu mai pot acum sa fac relatia intre tabelele denumire contraventie si incadrare contraventie. Daca aveti sugestii...Bineinteles ca accept .INclusiv sa ma certati
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: scriere automata denumire fapta dupa art,alin

Mesaj de mesersmith » Sâm Mar 29, 2014 12:03 pm

Dar daca in tabelul Persoane faci in loc de ID, ID_persoana(ca sa nu le confunzi) si apoi pui in tabelul contraventii un camp cu exact aceeasi denumire pe care il setezi ca si number, ce are?
Apoi, in tabelul incadrare contraventii adaugi un camp numit exact ca id-ul din tabelul contraventii, pe care il faci tip number si relationezi cu el.
Stiu ca s-a discutat asta pe aici, dar eu prefer sa fac asa cum ti-am scris, pentru simplitatea solutiei si pentru a putea face mai usor cod vba pe aceste inregistrari in formulare.
Cat despre tabelul denumire contraventie, daca el este doar o sursa pentru combo-uri sau pentru vreo automatizare in vreun formular, de ce trebuie sa-l mai relationezi cu ceva? Inteleg ca in el va fi o lista cu toate contraventiile si detaliile lor, nu?

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: scriere automata denumire fapta dupa art,alin

Mesaj de malasorte » Sâm Mar 29, 2014 9:08 pm

mai greu de redenumuit ID din tabelul persoane pentru ca asa cum am mai artat pe aici baza mea se bazeaza pe tabelul persoane si ar trebuyi sa fac foarte multe modificari si mai ales nici nu as mai sti pe unde sa le fac. In rest sunt in masura in care ma pricep de acord cu ceea ce spui. Totusi in baza mea sunt multe situatii in care intru-un tabel am un camp care este legat de un alt tabel sau interogare prin select"denumire camp" si fara sa mai fac relationari intre tabele.Poate lasam ID in tabelul persoane si punem IDpersoana in tabelul contraventii si le relationam.

malasorte
Mesaje: 337
Membru din: Lun Ian 23, 2012 5:56 pm
Localitate: Galati

Re: scriere automata denumire fapta dupa art,alin

Mesaj de malasorte » Sâm Apr 05, 2014 4:55 pm

privitor.la tabelele denumire contrav si incadrare comtrav sa privim ca primul are un nr limitat de inregistrari iar al doilea nelumitat si isi trage info din primul

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”