Factura

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
LSG_LSG_2
Mesaje: 20
Membru din: Vin Iun 28, 2013 7:51 am

Re: Factura

Mesaj de LSG_LSG_2 » Mar Iul 30, 2013 1:17 pm

eu vreau doar modelul de raport sau formular; varianta printabila; legaturile le fac eu! daca poti, mi-ar fi foarte util pt ca nu ar mai trebui sa ma chinui la asezarea in pagina, etc. intr-un cuvant = sablonul de factura. poate fi form sau report!

stadiul la care sunt:
ff.JPG
ms,
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

cvmircea
Moderator
Moderator
Mesaje: 403
Membru din: Lun Aug 03, 2009 7:25 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Factura

Mesaj de cvmircea » Mar Iul 30, 2013 3:34 pm

Am vazut ca ai folosit pentru legaturi cimpurile nume_firma ,nume_delegat si nume_operator. Nu cred ca e bine sa foloseti numele pentru legaturi.
Factura pentru listare este un raport cu un subraport.

LSG_LSG_2
Mesaje: 20
Membru din: Vin Iun 28, 2013 7:51 am

Re: Factura

Mesaj de LSG_LSG_2 » Mar Iul 30, 2013 4:00 pm

inca nu-mi este clara folosirea acelui id (autonumber) pe post de cheie primara si legatura! ma incurca la combobox!

LSG_LSG_2
Mesaje: 20
Membru din: Vin Iun 28, 2013 7:51 am

Re: Factura

Mesaj de LSG_LSG_2 » Mie Iul 31, 2013 10:35 am

am cautat documentii despre access, am gasit sute de tutoriale, pdf-uri insa, in toate acestea nu am gasit construirea unei baze de date de la 0 pana la capat! toate iti arata un inceput apoi diferite etape si nimic cap-coada!
... sau, tre sa mai caut.... :roll:

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Factura

Mesaj de Dr.Windows » Mie Iul 31, 2013 12:51 pm

Depinde acum si la ce anume te astepti sa vezi pentru crearea unei baze de date... pentru ca asta se face din 2 clicuri... "Create database", alegi locatia si apoi apesi OK... :lol:
Pentru celelalte elemente din baza de date Tabele (cu legaturile dintre ele), formuri etc, este nrormal sa gasesti informatiile pe bucatele pentru ca ordinea in care le creezi nu este intotdeauna aceeasi... bine, exista o ordine logica adica mai intai trebuie sa ai TABELE ca sa poti crea usor FORM-urile pentru partea de gestiune a datelor pentru ca in final sa obtii RAPOARTE in baza acelor date... dar mai multe detalii poti gasi aici: http://www.draccess.ro/video/category/? ... ies_id=23/

LSG_LSG_2
Mesaje: 20
Membru din: Vin Iun 28, 2013 7:51 am

Re: Factura

Mesaj de LSG_LSG_2 » Mie Iul 31, 2013 1:49 pm

este evident ca ceea ce doresc eu necesita ceva munca insa, prezentarea unei baze de date (tutorial - in format text neaparat, deci nu video) cap - coada, indiferent de domeniul de aplicare va contine exact pasii = algoritmul de urmat. si asa voi intelege si eu necesitatea utilizarii acestor id-uri de inregistrari si crearea celor mai bune formulare.

LSG_LSG_2
Mesaje: 20
Membru din: Vin Iun 28, 2013 7:51 am

Re: Factura

Mesaj de LSG_LSG_2 » Joi Aug 01, 2013 1:51 pm

care ar fi campurile ce trebuie sa apartina formularului si cele subformularului? varianta oprima!

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Factura

Mesaj de Tzica » Vin Aug 02, 2013 7:22 am

"prezentarea unei baze de date (tutorial - in format text neaparat, deci nu video"

Asa ceva sunt sanse sa gasim numai in vreo biblioteca (deci nu pe net).Exista cel putin doua (cum sa le zic) apocrife ale editurii Teora (chiar daca se refera la versiuni mai vechi ale Acces).Una a lui Viescas (cartea mea de suflet!) si inca una a unui grup de autori (cred ca programatori de profesie pentru ca are mai multe detalii pe care numai un informatician le poate intelege necesitatea).Fiecare e groasa..cam asa la un lat de palma, da'...merita.In fine...
On topic:
"Cheie primara=Este un câmp care identifică în mod unic înregistrările unei tabele. De exemplu, putem avea doi elevi cu acelasi nume, dar ei se identifica unic prin nrmatricol sau CNP, sau in cazul firmelor ne putem folos de CUI-ul societatii (desi...aici e de discutat...daca firma este inregistrata in ROI si are operatiuni intracomunitare (AIC)...pe facturile emise catre Clientul comunitar musai sa apara codul VIES).

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Factura

Mesaj de Dr.Windows » Vin Aug 02, 2013 10:41 am

LSG_LSG_2 scrie:este evident ca ceea ce doresc eu necesita ceva munca insa, prezentarea unei baze de date (tutorial - in format text neaparat, deci nu video) cap - coada, indiferent de domeniul de aplicare va contine exact pasii = algoritmul de urmat. si asa voi intelege si eu necesitatea utilizarii acestor id-uri de inregistrari si crearea celor mai bune formulare.
In cazul asta nu trebuie sa cauti neaparat subiecte legate obligatoriu de ACCESS ci pur si simplu despre baze de date in general... pentru ca se aplica la ORICE baza de date (indiferent de producator) - este adevarat ca fiecare producator a venit cu particularitatile lui... dar pentru a intelege structura generala poti sa cauti cu "prietenul Google" si din primele 3 link-uri cred ca gasesti suficiente "resurse"... ;)

dany_23web
Mesaje: 18
Membru din: Mie Oct 28, 2009 1:26 pm

Re: Factura

Mesaj de dany_23web » Vin Sep 27, 2013 1:47 am

am eu un formular comeplt facut cu baza de date si factura
cinema ajuta sa i fac un autoupdate la fiecare emitere de factura in centralizator sa se completeze automat cantitatea vanduta si pretul incasat
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”