Pontare - timpi de lucru

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
koala
Mesaje: 10
Membru din: Dum Noi 14, 2010 9:23 pm

Re: Pontare - timpi de lucru

Mesaj de koala » Dum Noi 14, 2010 9:35 pm

Pentru a scapa de erori, trebui sa te asiguri ca ele nu vor aparea in aplicatie. Pentru asta, trebuie sa mai adaugi o coloana la tabelul pontaj in care vei avea pentru prima intrare, intro anumita data, valoarea "intrare", iar pentru a doua intrare, va fi pe iesire (a se citi intrare si iesire valabile pentru un cnp). Si aici se mai pot pune conditii pentru a evita anumite erori. Vei putea pune o conditie astfel incat sa nu se poata face o noua inregistrare pentru cnp timp de o ora, doua sau cat vrei. Asta in cazul in care poti tine evidenta si eventualelor invoiri. Adica sa nu lasi sa se faca o noua inregistrare pentru un cnp, putand faci posibila aparitia unei casete text in care va atentiona operatorul ca acest cnp deja a fost inregistrat pentru ziua de azi.
Dar cel mai bine si mai usor ar fi acel sistem cu cartela, care te scapa de greseli de operare etc.

cvmircea
Moderator
Moderator
Mesaje: 403
Membru din: Lun Aug 03, 2009 7:25 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Pontare - timpi de lucru

Mesaj de cvmircea » Lun Noi 15, 2010 4:22 pm

Ar putea sa puna in tabela "pontaj" cimpurile : "data" , "ora intrat" si "ora iesit".Pe baza acestor cimpuri se poate face, pentru comboboxul cu cnp-ul, o interogare cu angajatii care nu au intrat pentru a nu se putea face mai multe intrari fara sa fie iesire.Iar pentru comboboxul pentru iesiri se poate face o interogare care sa returneze angajatii care sint la serviciu ("ora iesit" is null) astfel nu se vor putea face mai multe iesiri.

koala
Mesaje: 10
Membru din: Dum Noi 14, 2010 9:23 pm

Re: Pontare - timpi de lucru

Mesaj de koala » Lun Noi 15, 2010 8:46 pm

cvmircea scrie:Ar putea sa puna in tabela "pontaj" cimpurile : "data" , "ora intrat" si "ora iesit".Pe baza acestor cimpuri se poate face, pentru comboboxul cu cnp-ul, o interogare cu angajatii care nu au intrat pentru a nu se putea face mai multe intrari fara sa fie iesire.Iar pentru comboboxul pentru iesiri se poate face o interogare care sa returneze angajatii care sint la serviciu ("ora iesit" is null) astfel nu se vor putea face mai multe iesiri.
Imi cer scuze, dar nu prea am inteles. Trebuie sa mai puna un combo pentru iesiri? Parerea mea este ca trebuie ramana formularul asa cum este proiect acum , dar ii trebuie "optimizare" cu ajutorul unui macro pentru a verifica daca s-a efectuat o intrare intro anumita data, iar daca nu s-a efectuat, sa se adauge cu ajutorul unei interogari inregistrarea cu ora de intrare si o valoarea "intrat" in coloana "intrari/iesiri". Idem se procedeaza si pentru iesire. Daca se mai pune un combo in forumularul de pontaj, o sa creeze confuzie si, sigur, o sa fie cineva care va apasa pe combo intrare cand va trebui sa plece. Nu se face inregistrarea si va trebui sa intrebe de ce nu merge aplicatia. Verificarea in tabel se poate face cu o conditie folosind functiile Dcont() sau DLookup () intrun macro, iar la executie se va pune interogarea de adaugare. Cred ca mai pot fi folosite si alte solutii de verificare si adaugare. Trebuie doar sa ai perseverenta!

cvmircea
Moderator
Moderator
Mesaje: 403
Membru din: Lun Aug 03, 2009 7:25 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Pontare - timpi de lucru

Mesaj de cvmircea » Mar Noi 23, 2010 7:01 pm

Nu trebuie sa adauge un combo box ci sa faca un alt formular pentru iesiri.Eu cred ca aplicatia trebuie sa contina cel putin 3 formulare :unul un fel de swichboard (cu butoane pentru deschiderea formularelor pentru intrari si iesiri si eventual pentru rapoarte care sa poata fi vazute de angajati.) un formular pentru intrari (ca cel pe care l-am pus ca exemplu intr-un post anterior) si un formular pentru iesiri.Eu as merge pe varianta cu cititorul de coduri de bare si cu legitimatii pe care codul de bare sa fie cnp-ul sau marca.Cititorul introduce in combobox cnp-ul si da un Enter, deci angajatul care se ponteaza nu are nevoie de tastatura.Spunea ca este o firma cu 40 de angajati , ar fi de preferat ca acesti 40 de angajati sa treaca prin fata unui scannner decit sa isi tasteze numele de la tastatura.Initiatorul topicului se temea ca nu este o solutie buna pentru ca unii ar putea sa isi uite legitimatiile acasa, dar in cazul asta se poate tasta cnp-ul de la tastatura sau se poate crea un formular separat cu un combo in care sa aleaga numele.
Aceasta este varianta pe care as merge eu, sint curios ce solutie a ales initiatorul topicului , poate a gasit o solutie mai buna decit cele propuse de noi.

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: Pontare - timpi de lucru

Mesaj de cristinael » Joi Feb 13, 2014 6:44 pm

merge ceea ce ai daca introduci codul de bare si inlocuiesti numarul cu codul de bare.eu l-am testat si e ok.
eu am la firma scaner si cardurile cu cod de bare(am pus cnp-ul fiecarui salariat).Am un program achizitionat, dar la mine salariatii uita sa isi faca intrarea si iesirea corespunzator si este o varza in program.De aceea iti spun ca am testat ceea ce este postat si la mine functioneaza.Mai trebuie imbunatatit, eventual raport.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Pontare - timpi de lucru

Mesaj de mesersmith » Joi Feb 13, 2014 7:24 pm

Acum ca s-a scris un ultim mesaj aici, am vazut si eu ca exista topicul asta. Curios cum de mi-a scapat pana aici.

Dupa ce am lecturat tot topicul, desi este vechi si nu s-a mai scris in el iar iniatorul topicului nu mai este demult pe aici, as vrea sa propus si eu o teorie pentru cei care ar vrea sa dezvolte candva asa ceva.
De exemplu, Mircea spunea ceva despre doua combo, unul de intrare si altul de iesire si se spunea ca ar putea aparea erori, muncitorul ar putea alege gresit combo-ul de intrare sau de iesire.
Eu ma gandesc ca nu e nevoie de niciun combo care sa fie ales de angajati.
Se poate merge pe ideea lui Mircea cu scanerul pentru coduri de bare.
Facem un formular in care punem logo-uri sau ceva de genul asta, ca sa arate bine.
Apoi, punem un singur textbox.
Scanner-ul va introduce aici, in acest textbox, codul corespunzator angajatului si acesta, scanner-ul, va fi setat sa execute enter.
La evenimentul after update alt textbox-ului, punem un cod care sa citeasca in tabelul cu angajati, daca acesta este intrat sau iesit.
In functie de acest rezultat, se activeaza acel combo de care vorbiti aici(desi mie mi se pare inutil) si se inregistreaza data in tabel. Eu as face doar un mare textbox colorat in care sa scrie cu litere de-o schioapa, ca muncitorul a fost inregistrat si ca poate sa intre. Ba mai mult, eu as pune si un blocaj, usa sau turnichet cu o comanda electrica, desi habar n-am inca, cum as putea sa comand cu access-ul ceva pe un port de iesire.
La iesire, la fel, se citeste daca angajatul este in interior si se va inregistra data in campul de iesire, combo sau ce-o fie el.
Aceasta este doar o teorie, nu am incercat pana acum sa fac asa ceva, dar am montat astfel de jucarii si va pot spune ca solutiile profesionale nu obliga angajatul sa apese pe combo-uri, sa dea enter-uri sau mai stiu eu ce.
E drept ca access-ul nu este o solutie profi pentru control acces si pontaj, dar poate fi facut un programel inteligent care sa simuleze lucrurile astea la un nivel destul de interesant.

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: Pontare - timpi de lucru

Mesaj de cristinael » Vin Noi 20, 2015 8:01 pm

poti sa ne ajuti/ faci un demo?
eu am pierdut baza de date
nu am creeat executabil si cred ca de la un virus de retea sau net a disparut tot
multumesc

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Pontare - timpi de lucru

Mesaj de mesersmith » Vin Noi 20, 2015 8:22 pm

Cristina, mai ții minte topicul numit Program generare formulare din atașament?
Ți-am răspuns acolo cândva și răspunsul de acolo este valabil și pentru cererea ta de aici.

Sent from my SM-N910U using Tapatalk

cristinael
Mesaje: 210
Membru din: Mie Iun 15, 2011 8:47 pm

Re: Pontare - timpi de lucru

Mesaj de cristinael » Dum Noi 22, 2015 8:04 am

Scuze,
Am incercat sa inlocuiesc cu cnp si nu mai reusesc.Mi-am pierdut atrenamentul.Mai incerc.
Ms

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Pontare - timpi de lucru

Mesaj de mesersmith » Dum Noi 22, 2015 6:55 pm

Nu înțeleg absolut nimic din tot ce spui, dar dacă intri o dată la 6-7 luni și nici atunci nu explici nimic din ce vrei, înțeleg de ce ți-ai pierdut antrenamentul.


Sent from my SM-N910U using Tapatalk

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”