Cum creez o baza de date?

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Corvin
Mesaje: 80
Membru din: Vin Apr 02, 2010 5:47 am

Re: Cum creez o baza de date?

Mesaj de Corvin » Lun Iun 07, 2010 11:52 am

Mi-am permis sa modific modelul de baza de date postat de Alexx pentru a arata exact asa cum a fost gandit de sotia mea. In modelul precedent exista intre cele doua tabele o legatura de unu la unu, ceea ce din punctul nostru de vedere nu este tocmai ok, intrucat, pentru un prieten, indiferent daca este apropiat sau nu, putem avea una sau mai multe fotografii, drept pentru care este nevoie de o legatura de unu la mai multi, chiar daca intr-un camp de tip attachment pot fi postate mai multe fotografii. ;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Corvin
Mesaje: 80
Membru din: Vin Apr 02, 2010 5:47 am

Re: Cum creez o baza de date?

Mesaj de Corvin » Lun Iun 07, 2010 12:08 pm

Si inca ceva, pe baza celor doua campuri "NumePrieten" si "PrenumePrieten" am realizat un index ce nu permite dublarea inregistrarilor, ceea ce este foarte important. Bine, bine, puteti spune si daca din intamplare apar doua persoane care au acelasi nume si prenume ?!...nimic mai simplu, se mai introduce un camp de tip text cu lungimea de 13 caractere, denumit CNP, indexat cu valori unice si astfel problema se rezolva, nu inainte de a modifica si Indexul complex, prin introducerea campului CNP, in componenta indexului. :)

sorana1980
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iun 01, 2010 1:59 pm
Localitate: Bistrita-Nasaud

Re: Cum creez o baza de date?

Mesaj de sorana1980 » Lun Iun 07, 2010 12:38 pm

Multumesc frumos pentru indicatiile oferite :)

VBChr27
Mesaje: 8
Membru din: Joi Iun 03, 2010 11:08 am

Re: Cum creez o baza de date?

Mesaj de VBChr27 » Lun Iun 07, 2010 8:50 pm

Poate te ajuta si acest mic exemplu. Conceptual, daca vrei sa adaugi o stare referitor la o tabela (poze), poti sa-ti definesti o a doua tabela in care definesti starile respective si te legi de prima inserand in ea un asa numit "foreign key". Dupa care in relationships faci legatura dintre cele doua tabele. Primary key din tabela stare duce la foreignkey din tabela poze, formand o relatie one to many. Cu alte cuvinte, starea unei poze , de exemplu "JustMe", pot sa o folosesc la una sau mai multe poze din colectia mea din tabelul poze. Am folosit termenul stare, in loc de criteriu sau atribut, pentru ca se intelege mai bine.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”