Interogare tabela

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Rucsi

Interogare tabela

Mesaj de Rucsi » Mie Dec 09, 2009 10:27 pm

Sa se afiseze numai studentii (nume) de sex feminin care au dat examen la baze de date

e proiect la info...:(( :cry:

Dr.Windows
Site Admin
Site Admin

Re: Interogare tabela

Mesaj de Dr.Windows » Joi Dec 10, 2009 8:40 am

Interogarea (query) pe care o poti executa pentru a intoarce informatiile dorite depinde de structura tabelei tale, care "la baza" trebuie sa aibe cel putin informatiile pe baza carora se va face selectia.

Deci in lipsa unei tabele pusa ca exemplu va trebui sa faci tu una in care sa ai pe langa informatiile "generale" despre un student si urmatoarele campuri (coloane): Nume de tip Text (255 caractere), Sex de tip Text (1 caracter) , Ex_BD de tip Yes/No

Si atunci interogarea ta va fi urmatoarea:

Cod: Selectaţi tot

SELECT Stundent.Nume, Stundent.Sex, Stundent.Ex_DB
FROM Stundent
WHERE (((Stundent.Sex)="F") AND ((Stundent.Ex_DB)=0));
Sau daca o creezi cu "Query designer" doar trebuie sa adaugi tabela Studenti creata mai devreme si dupa ce alegi camputile care te intereseaza mai adaugi la "Criteria" conditiile tale de filtrare, adica pentru Sex = "F" si Ex_DB = 0 (pentru ca No=0, Yes=1).
BD_Studenti_Query.jpg
Pentru detalii vezi si fisierul MDB atasat.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr.Windows
Site Admin
Site Admin

Re: Interogare tabela

Mesaj de Dr.Windows » Joi Dec 10, 2009 9:07 am

Din pacate abea acum am vazut subiectul tau cu Proiect baze de date iar tema de aici este defapt punctul 5... :D

Asa ca raspunsul meu de mai sus nu este tocmai corect pentru ca se bazeaza pe cu totul ALTA structura de date fata de ce iti trebuie tie... asa ca exact cum am spus si in celalalt subiect: dupa ce rezolvi tu punctul 1 si 2 ca sa avem baza de date de model si o vei atasa macar la unul din cele 2 subiecte ale tale pe aceasta tema, atunci si interogarile se vor rezolva foarte repede... ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”