Control Treeview

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2003. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
cvmircea
Moderator
Moderator
Mesaje: 403
Membru din: Lun Aug 03, 2009 7:25 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Control Treeview

Mesaj de cvmircea » Lun Noi 01, 2010 6:57 pm

Lucian ai dreptate ca trebuie sa reapelez codul din Form_load dar eu nu stiu VBA si nu stiu cum sa fac asta.Am pus frmFacturi ca subformular intr-un form si nu stiu cum sa pun la evenimentul OnActivate al formularului astfel incit sa se execute codul de la frmFacturi Form_load.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Control Treeview

Mesaj de Dr.Windows » Mar Noi 02, 2010 4:25 pm

Fara sa fie neaparat cea mai buna varianta exact pe exemplul Forum.rar dat de Marin Zanfir am mutat tot codul din Form_Load() intr-o alta procedura numita TreeReload astfel incat in Form_Load a ramas doar atat:

Cod: Selectaţi tot

Private Sub Form_Load()
    TreeReload
End Sub
Acum doar trebuie sa mai adaugi pentru evenimentul tau OnUpdate sau OnUndeVrei apelul catre functia TreeLoad cum am facut de ex. eu un buton pe forma frmFacturi numit "Reincarcare facturi" iar cand faci clic pe el se executa codul:

Cod: Selectaţi tot

Private Sub Command10_Click()
    TreeReload
End Sub
adica exact acelasi cod ca si la deschiderea formei...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

cvmircea
Moderator
Moderator
Mesaje: 403
Membru din: Lun Aug 03, 2009 7:25 pm
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Control Treeview

Mesaj de cvmircea » Mie Noi 03, 2010 7:59 pm

Am gresit eu cind am scris ca am pus Formularul frmFacturi ca subform.Era formularul frmComenzi ca subform iar frmFacturi era subform in frmComenzi.Acum am renuntat la frmComenzi asa ca acum pot folosi exemplul tau.Am vazut ca este un control ActiveX in formular, pot aparea probleme de contabilitate daca o sa folosesc aplicatia pe alte sisteme? Am testat doar pe sisteme Windows xp cu access 2003 , access 2007 si runtime 2003 si 2007 si nu au fost probleme.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Control Treeview

Mesaj de Dr.Windows » Joi Noi 04, 2010 4:24 pm

Daca pui si controalele respective (daca lipsesc, si probabil mai trebuie si inregistrate cu acel BAT pus in exemplul initial de FORUM.RAR) nu ar trebui sa fie problema...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2003”