Checkbox si print

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2003. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
Alexe1979
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 12, 2010 9:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Checkbox si print

Mesaj de Alexe1979 » Joi Iun 06, 2013 5:31 pm

Buna ziua,

Am creat o baza de date, un form si un report pentru gestionarea userilor unui angajat. Pentru inregistrarea si stergerea userilor nu este o problema, dar problema a aparut in momentul cand trebuie sa se printeze un raport in momentul cand inregistrez sau sterg un user.
explicatie: Ionescu are user de mms, il inregistrez bifez checkbox ul de creare si dau print. pe raport trebuie sa apara la acces la userul la care are acces utilizatorul su cu bifa de creare.

Va rog ma pute-ti ajuta. va multumesc anticipat. :!:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

danyt
Mesaje: 160
Membru din: Joi Mar 31, 2011 11:01 pm

Re: Checkbox si print

Mesaj de danyt » Sâm Iun 08, 2013 8:57 am

Intra in modul editare al reportului si mareste putin campurile si o sa-ti apara!!!

Alexe1979
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 12, 2010 9:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Checkbox si print

Mesaj de Alexe1979 » Dum Iun 09, 2013 11:40 am

??????

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Checkbox si print

Mesaj de Dr.Windows » Mar Iun 11, 2013 5:51 pm

Cred ca ar fi util ca sa pui si ceva data in baza ta ca sa se inteleaga mai bine ce vrei sa obtii... pentru ca probabil ca si danyt eu am introdus cate ceva in tabela user cat sa vad ca fara nici o modificare la mine se vad bifele pe coloana creat/sters.

Alexe1979
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 12, 2010 9:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Checkbox si print

Mesaj de Alexe1979 » Mar Iun 11, 2013 8:25 pm

ok
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Checkbox si print

Mesaj de Dr.Windows » Mie Iun 12, 2013 7:25 am

???

M-am dus la userul "Todea Marian" ca avea deja user MMS, am bifat creat si print ca sa fie ca in pasii descrisi de tine, si se vede bifa de creat ca in PDF-ul atasat.
Trebuia sa se intample altceva?
Eventual daca sugerezi ca nu salveaza "bifa" inainte de imprimare, salveaza inregistrarea inainte de a deschide raportul cu comanda:

Cod: Selectaţi tot

DoCmd.RunCommand acCmdSaveRecord 
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Alexe1979
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 12, 2010 9:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Checkbox si print

Mesaj de Alexe1979 » Joi Iun 13, 2013 7:09 am

da ai dreptate dar eu vroiam pentru toti userii angajatului , eu am folosit formula iif in raport sa apara bifa, numele userului si detaliile de acces.
adica sa mai adaug o bifa in dreptul userului si acela sa apara pe raport, dar asta ar insemna sa mai adaug coloane in tabela sau sa fac o tabela separat , dar nu stiu sa fac legatura intre cele doua tabele.

merci

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Checkbox si print

Mesaj de Dr.Windows » Joi Iun 13, 2013 9:25 am

Acum m-am "prins" ce vrei tu... si asa cum banuiai de la inceput - trebuie creata o tabela separata in care sa tii conturile utilizatorilor si pe care va trebui sa o "legi" de tabela cu datele angajatului si cel mai simplu ar fi sa le legi dupa ID-ul acestuia (sau poti gasi orice alt camp UNIC pe care sa-l faci si cheie primara) dar in tabela de conturi acesta va fi doar un simplu index care va permite dubluri.

Pentru detalii despre cum poti "relationa" tabelele ai un tutorial si pe site-ul nostru: Crearea relatiilor(I) (nu uita sa citesti si partea a II-a).

Pentru crearea formului este suficient sa folosesti Form Wizard-ul si sa selectezi campurile necesare din cele 2 tabele (dupa ce le-ai legat) si iti va propune el crearea SubFormului necesar pentru a gestiona conturile utilizatorului din cea de-a doua tabela. Pentur detalii vezi tot pe site-ul nostru Crearea unui formular.

Pe aceeasi idee ca si formul se creeaza si raportul cu Report Wizard si vei obtine pentru un utilizator toate conturile asociate...

Un exemplu rapid si "grosolan" ai in baza atasata unde poti folosi formul User+Conturi dar in care nu am creat butonul pentru a tipari raportul corespunzator cu acelasi nume.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Alexe1979
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 12, 2010 9:34 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Checkbox si print

Mesaj de Alexe1979 » Vin Iun 21, 2013 8:22 pm

Buna ziua,

Merci pentru sfat, acum ma apuc sa cosmetizez idea si sa vad ce iese la final, o sa atasez si aplicatia finala.

o zi buna. ;)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2003”