HELP - FUNCTIE AFISARE MODIFICARE RECORD

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2003. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
me_dell
Mesaje: 19
Membru din: Vin Apr 19, 2013 4:16 pm

HELP - FUNCTIE AFISARE MODIFICARE RECORD

Mesaj de me_dell » Mar Mai 14, 2013 4:18 pm

Buna,

Am o tabela (atasata la un form) in care lucreaza mai multi useri si as dori sa implemetez un camp de control in care sa se afiseze data/ora modificarii unei inregistrari mai vechi. Am nevoie de acest camp pentru securitatea datelor, in sensul ca fiecare din utilizator poate modifica o inregistrare si nu o putem identifica.

Multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: HELP - FUNCTIE AFISARE MODIFICARE RECORD

Mesaj de alcoool2 » Mar Mai 14, 2013 10:38 pm

Salut!

Eu cred ca problema ta este ma complicata de atat, adica eu as face ca baza de date sa tina minte versiuni ale unei inregistrari. Acest lucru ajuta la urmatoarele: sti tot timpul ce modificari ai facut, sti cine le-a facut si cand le-a facut. Pentru asta iti trebuie urmatoarele: o modalitate de logare la baza de date pe baza unui user name, o strucrura cu 2 tabele, unul cu descrierea inregistrari si altul cu continutul inregistrarii, versiunea si utilizatorul. Intre cele 2 tabele vei avea nevoie de o relatie de 1 la infinit astfel ca o inregistrare sa aiba o multitudine de versiuni.
Daca esti de acord cu o astfel de propunere se poate elabora mai departe si o solutie. Dar daca totusi vrei s ate rezumi la salvarea datei si orei ultimei modificari va trebui sa modificam putin formularul si tabela pe care lucrezi, asa ca te rog sa le atasezi pe forum (poti sa atasezi tabela goala - ca sa iti protejezi datele) ca sa ne uitam la ambele si sa vedem ce modificam. ;) ;)
10Q itlearning

me_dell
Mesaje: 19
Membru din: Vin Apr 19, 2013 4:16 pm

Re: HELP - FUNCTIE AFISARE MODIFICARE RECORD

Mesaj de me_dell » Mie Mai 15, 2013 8:44 am

buna,

Sunt de acord cu propunerea ta.cred ca ar fi mult mai ok asa.

L.E.:
buna,

iti atasez baza de date cu toate tabelele si form urile creata pana acum. ce vreau eu e ca orice modificare se face in form urile Insert invoice si File invoice sa imi apara in al treilea form File controlo in campul Modify date.

Multumesc de ajutor
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Vin Mai 17, 2013 7:44 am de către Dr.Windows, modificat 1 dată în total.
Motiv: Combinare mesaje

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2003”