O mica problema in ACCESS

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2003. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
petre.radu
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 03, 2013 2:12 pm
Contact:

O mica problema in ACCESS

Mesaj de petre.radu » Mie Apr 03, 2013 2:36 pm

Salutare, sunt nou si pe forum si in access !
Am o problema care imi cam ia timp : am facut o baza de date pe baza unui formular de hartie de la serviciu pt a putea centraliza mai usor datele cuprinse in el .
Am facut ceva tabele, ceva formulare, dar cand am ajuns la rapoarte am constatat ca am nevoie de un raport care sa afiseze numai datele continute in ultima inregistrare facuta respectiv numai datele din data curenta sau din data imediat anterioara .
Eu am incercat sa fac un raport care sa contina subrapoarte dar fiind cantitati mari de informatie le distribuie pe multe pagini,reducanduse informatia doar la data curenta sau la ultima inregitrare facuta se diminueaza cantitatea de informatie putand sa apara pe o singura pagina in momentul imprimarii pe hartie .
Deci daca puteti sa-mi dati un sfat cum sa fac sa pun in raport ultimele inregistrari .
Mentionez ca majoritatea inregistrarilor sunt de tip caracter, iar formularul a fost facut pe baza de subformulare .
MULTUMESC !

newbie
Moderator
Moderator
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mar 09, 2011 9:38 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: O mica problema in ACCESS

Mesaj de newbie » Mie Apr 03, 2013 6:25 pm

rapoartele se construiesc pe baza unei interogari (query). INTODEAUNA.
Cosntruieste o interogare in care introduci datele pe care doresti sa le afisezi si o rubrica DATA la care ii poti pune un criteriu de filtrare Data curenta si ai rezolvat problema.

petre.radu
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 03, 2013 2:12 pm
Contact:

Re: O mica problema in ACCESS

Mesaj de petre.radu » Joi Apr 04, 2013 12:36 pm

Am utilizat criteriul recomandat si merge !
Multumesc!
Acum in momentul introducerii datelor in tabel as vrea ca in campul data sa se introduca automat data curenta care sa fie sincronizata cu data calculatorului !
Am pus la proprietatile campului =[Data],dar afisaza decat #ERROR si nu stiu cum sa fac sincronizarea si cum sa fac raportul sa returneze doar ultima inregistrare .

newbie
Moderator
Moderator
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mar 09, 2011 9:38 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: O mica problema in ACCESS

Mesaj de newbie » Joi Apr 04, 2013 7:15 pm

corect este Date()
Daca pui in paranteze patrate este un criteriu introdus de utilizator

petre.radu
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 03, 2013 2:12 pm
Contact:

Re: O mica problema in ACCESS

Mesaj de petre.radu » Mar Apr 09, 2013 3:36 pm

Multumesc mult pentru sfaturi ...a functionat !

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2003”