Combox si textbox

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2003. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
io2000
Mesaje: 29
Membru din: Mie Ian 11, 2012 11:06 pm

Combox si textbox

Mesaj de io2000 » Mar Feb 05, 2013 11:01 pm

Salutari,
Ma tot chinui de 2 zile si nu reusesc sa gasesc o solutie.
In fisierul atasat exista tabela tbl_info care contine mai multe campuri. Campul clasa are mai multe valori (clasa1, clasa2, clasa3, clasa4) iar campul Tipologie are mai multe valori (tip1, tip2, tip3, tip4...tip18 ) Mai sunt 2 campuri grad si scor cu valorile lor aferente.

Primele 2 campuri > Clasa si Tipologie sunt combox si in functie de clasa aleasa (clasa1 sa zicem) comboxul Tipologie afiseaza doar tipurile care tin de clasa1.

In fisierul atasat daca alegem Clasa1 la Tipologie putem selecta doar tip1, tip2, tip3 si tip4 iar daca se selecteaza clasa2 apar doar valorile tip5,tip6,tip7,tip8.
Astea le/am dat de cap.
Problema mea este ca in celelalte campuri care sunt textboxuri as vrea sa apara automat dupa ce se fac selectiile valorile aferente din tabel pentru grad si scor

Ca sa exemplific in tabel se selecteaza clasa1 > in Tipologie se selecteaza tip1 iar automat campurile grad si scor ar trebui completate cu A respectiv 1.

Oare ma poate ajuta cineva ?

Sper ca m am facut inteles. Daca nu reformulez.

Multumesc anticipat
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Marin Zanfir
Mesaje: 88
Membru din: Vin Sep 04, 2009 7:45 am
Localitate: Slatina

Re: Combox si textbox

Mesaj de Marin Zanfir » Dum Feb 10, 2013 9:22 pm

O posibila solutie este in atasament.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2003”