Query cu val. curenta si ultima val. valida pe acelasi rand

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2003. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
mariusene
Mesaje: 43
Membru din: Vin Oct 21, 2011 12:19 pm

Query cu val. curenta si ultima val. valida pe acelasi rand

Mesaj de mariusene » Mar Ian 29, 2013 11:16 pm

Am un tabel in care am toate inregistrarile unor echipamente (printre care "data" si "pozitia instantanee"). Exista situatii cand valoarea pentru pozitia instantanee este invalida si campul ramane gol.
Cum fac o interogare in care sa-mi apara pe acelasi rand/inregistrare intr-o celula valoarea curenta si in altele, ultima valoare valida si data acesteia?

Multumesc.

EmanuelSerban
Mesaje: 38
Membru din: Mie Apr 27, 2011 3:06 pm
Localitate: Pitești

Re: Query cu val. curenta si ultima val. valida pe acelasi r

Mesaj de EmanuelSerban » Mie Ian 30, 2013 10:06 am

Folosind SubQueries. De exemplu:

Cod: Selectaţi tot

select
 t1.echipament
,t1.data
,t1.pozitie
,(select top 1
  t2.data
   from tabela t2
  where t2.echipament = t1.echipament
    and t2.pozitie is not null
  order by t2.data desc) as ultima_data
,(select top 1
  t2.pozitie
   from tabela t2
  where t2.echipament = t1.echipament
    and t2.pozitie is not null
  order by t2.data desc) as ultima_pozitie
from tabela t1

mariusene
Mesaje: 43
Membru din: Vin Oct 21, 2011 12:19 pm

Re: Query cu val. curenta si ultima val. valida pe acelasi r

Mesaj de mariusene » Mie Ian 30, 2013 11:07 pm

Multumesc mult pentru raspuns.
In mare cred ca am prins ideea, dar nu prea reusesc sa o pun in practica. :mrgreen:

Dar inainte de toate vreau sa mai fac o precizare. Nu stiu daca asta va schimba cumva datele problemei, eu am vrut sa aflu principiul sperand ca apoi ma voi descurca singur.
Ma intereseaza sa pot genera un tabel pe o perioada in care sa-mi apara pe zile fiecare dintre echipamente (chiar si cele cu valoare invalida pentru pozitie), dar in dreptul lor sa apara si ultima pozitie valida (anterioara) si data acesteia.

Acum revenind la exemplul dat nu am inteles daca t1 si t2 sunt doua interogari create pe baza tabelului cu inregistrari, sau t1 este chiar tabelul meu si doar t2 este interogare?
Daca s-ar putea sa primesc cateva informatii in plus sau pasii de urmat ar fi super.

Oricum multumesc inca odata pentru raspuns.

newbie
Moderator
Moderator
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mar 09, 2011 9:38 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Query cu val. curenta si ultima val. valida pe acelasi r

Mesaj de newbie » Joi Ian 31, 2013 7:20 am

atita timp cit nu stim structura tabelelor din baza ta de date - putem doar ghici. rupe tabelele in care ai datele care te intereseaza, sterge ce e confidential in ele, si ataseaza un model pe care sa lucram..

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2003”