Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2003. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de alcoool2 » Mie Aug 08, 2012 8:32 am

biancaioana scrie:Deci ca sa explic.Am doua registre in care inregistrez manual.Unul pentru Urban si altul pt. Rural.Rubricatie(numar inregistrare , data inregistrare, numar unic , data numar unic , parchet , an inregistrare parchet , fel dosar(AC sau AN) , cine face plangerea in dosar , infractiunea comisa , nume autor in cazul fel dosar=AC , formatiunea care lucreaza in dosar , solutia in dosar , data solutionarii ,numar UPI , lucrator(nume prenume).Alt registru pentru cazul cand se incepe urmarirea penala in dosar fata de autori care are aceeasi rubricatie , cu specificatia ca are o coloana numar de autori de exemplu = 3 si alta coloana numar de arestati de exemplu = 2.Dupa ce scriu in acest registru datele , caut in primele registre numarul de inregistrare si la coloana solutia trec numarul de UPI si data UPI.
Dupa parerea mea TOTAL GRESIT din urmatoarele cauze:

- nu trebuie 2 tabele pentru urban/rural -- ci doar unul singur cu un camp yes/no care sa faca diferenta
- nu iti trenuie alt registru pentru urmarire penala -- ci iti mai trebuie un cam y/n si o relatie de 1 la infinit cu un tabel cu autorii (iti va permite sa ti minte toti autorii fara sa ma scrii 2 arestari si 3 urmariti)
- si ca intrebare --- numarul de UPI si data UPI unde se afla mai exact?
10Q itlearning

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de alcoool2 » Mie Aug 08, 2012 9:01 am

Te rog sa imi scuzi mazgalelile dare eu cred ca cam asa ar trebui sa arate tabelele tale ;)
Logica ar fi in felul urmator:

1 primul tabel este al reclamantului (cel care deschide cauza)
2 tabelul reclamantului trebuie sa aiba o relatie de 1 la infinit cu tabelul cu dosare (un reclamant poate deschide mai multe dosare si nu are rost sa il trecem de mai multe ori) -- ata implca ca tabelul sa aiba un camp de lagatura cu tabelul DOSAR cu cheie primarea
3 tabelul Dosare -- va contine toate datele referitoare la dosar (nu e cazul sa facem mai multe tabele pentru a tine o evidenta) -- acet tabel va acea un camp cheie primara de legatura cu tabelul inculparilor (relatia va fi de 1 la infinit --- un dosar poate avea mai multi inculpati)
4 tabelul inculpatii trecuti o singura data si cu datele acestora (aceste date pot fi folosit la mai multe dosare)
5 tabelul DOSAR va ave si o legatura de 1 la 1 cu tabelul registru (pentru a face lagatura cu datele din registru. Nu are rost sa copiem date dintr-un tabel in altul cand se poate face doar o legatura )
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
10Q itlearning

biancaioana
Mesaje: 153
Membru din: Dum Mai 29, 2011 10:25 am

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de biancaioana » Mie Aug 08, 2012 9:13 am

Am pentru evidenta manuala 3 registre (doua pentru : 1 urban si 1 rural) in care am numere de inregistrare diferite si 1 registru pentru inceperea urmaririi penale cand este cazul unde trec aceleasi date din primul registru cu specificatia ca numarul de evidenta este altul cel de inceperea urmaririi penale.Dosarul cand este revenit se inregistreaza din nou ca sa ramana in lucru , deoarece sunt de facut o sumedenie de statistici unde imi cere cate dosare am revenite , cate se aflau in lucru , cate am inregistrat , cate au ramas in lucru , cate s-au solutionat (aici imi cere pe solutii si pe vechimi), cati autori , cati arestati .Cate dosare fara inceperea urmaririi penale , s.a.m.d.Buna schema.Se poate si un model de evidenta?

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de alcoool2 » Mie Aug 08, 2012 9:38 am

Iar noi ziceam ca cele 3 registre nu isi au rostul deoarece se poate face unul care sa le cuprinda pe toate. Si mai ziceam ca nu are rost sa mai inregistrezi dosarul inca o data ci doar drebuie sa il trci dintr-o stare (sa zicem rezolvat) la starea "in lucru". Referitor la statistici --- sa ajungem noi acolo si iti garantez ca se pot face dupa modelul dat de mine ;)
PS revin cu model (printre picaturile de la servici ;) )
10Q itlearning

biancaioana
Mesaje: 153
Membru din: Dum Mai 29, 2011 10:25 am

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de biancaioana » Mie Aug 08, 2012 11:01 am

Ok.Sa vedem ce iese.Partea cu dosarul revenit obligatoriu imi trebuie, deoarece este ca si cum ar fi alt dosar in lucru , deoarece nu mai ies dosarele pe solutii cand fac cate aveam in existent in lucru si solutiile din dosar la statistica care o fac obligatoriu in excel si care este foarte complicata.Acest existent nu se poate modifica.Multumesc de ajutor.Astept modelul.

newbie
Moderator
Moderator
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mar 09, 2011 9:38 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de newbie » Mie Aug 08, 2012 6:11 pm

alcool pierzi din vedere ca aici discutam despre o institutie bugetara ( banuiesc parchet) unde evidentele se tin in registre. Punct. Da are nevoie la evidenta manuala de mai multe registre. Nu cred ca solutia in cazul ei este acces ci excel. Si nu s-a precizat inca urmatorul lucru, respectiv de ce doreste evidenta electronica - pentru ca la sfirsitul anului (semestrului) are de facut o statistica extrem de incilcita, fara nici o logica dupa mine, si s-a plictisit sa traga bete pentru tot felul de date din coloanele respective. Plus ca un dosar isi poate modifica starea ( de ex de la AutorNecunoscut la AutorCunoscut, sau alte exemple). deci inca o data - manual e nevoie de 3 registre, unde fiecare dosar are numar unic, si ulterior copiaza citeva date in alt registru si tot asa, iar eu consider ca ii va fi mai usor in excel sa ii iasa la final ce doreste.

biancaioana
Mesaje: 153
Membru din: Dum Mai 29, 2011 10:25 am

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de biancaioana » Mie Aug 08, 2012 6:17 pm

Buna seara.Corect.In excel este greoi deoarece sunt multe dosare si ar merge foarte greu.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de mesersmith » Mie Aug 08, 2012 7:48 pm

Pai din ce inteleg eu, indiferent ce aplicatie faci, in orice program o vei face, inteleg ca acele dosare fizice, pe hartie, oricum le vei tine, nu?
Vezi, Bianca, cam cate trebuie sa inteleaga dintr-o activitate, programatorul?
Dincolo de toate astea, inteleg ca vei lucra si in dosare si in aplicatie, iar statistica, raportarea, o vei scoate din aplicatie. Corect?
Ei, daca este asa, atunci va trebui ca aplicatia sa fie de asa maniera construita, incat sa reflecte absolut precis si exact registrele, altminteri ai putea avea diferente intre registre si raportari.
Mie mi se pare foarte complexa aceasta lucrare si cred ca pana nu va fi foarte bine inteles modul in care se plimba dosarele in interiorul institutiei, nu vei reusi sa faci ceva viabil si pe care sa te poti baza.

biancaioana
Mesaje: 153
Membru din: Dum Mai 29, 2011 10:25 am

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de biancaioana » Mie Aug 08, 2012 7:52 pm

Registrele sunt exact cum le-am facut in modelul atasat anterior.

biancaioana
Mesaje: 153
Membru din: Dum Mai 29, 2011 10:25 am

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de biancaioana » Mar Aug 14, 2012 8:32 am

Poate un query sa genereze o situatie in excel ca in modelul atasat , datele fiind din tabela Registru_Lucrari_Urban de exemplu?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2003”