Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2003. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
biancaioana
Mesaje: 153
Membru din: Dum Mai 29, 2011 10:25 am

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de biancaioana » Mar Aug 07, 2012 5:03 pm

Ce date sa dau ca sa pot incepe?

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de mesersmith » Mar Aug 07, 2012 5:12 pm

Bianca, nu ai inteles.
Hai sa-ti explic.
Ca sa faci o baza care urmareste un proces anume, trebuie sa cunosti perfect tot ce presupune in adancurile lui acel proces.
De ex, daca facem o baza pt un mag mic, avem nevoie sa stim cum se plimba fiecare guma de mestecat. Vom avea un furnizor, un stoc, un client si tot felul de operatii intre aceste concepte. Daca eu nu stiu cum imi ajunge mie guma de mestecat in magazin, pt ca nu cunosc in amanunt fenomenul, atunci nu as sti ca am nevoie de un tabel furnizor si nici nu l-as lega cu intrari sau mai stiu eu ce.
Deci, tu ai un dosar. Ce face el? Unde se duce, ce i se intampla? Il ia o instanta, il judeca, apoi ce dzeu se intampla cu el? Trebuiesc evidentiate toate astea? Daca nu, nu ne intereseaza, daca da, e musai sa stim.
Cu alte cuvinte, trebuie sa explici absolut tot, dar absolut tot ce urmeaza a se evidentia in baza de date. Nu trebuie sa omiti nimic, pentru ca de asta depinde acuratetea inregistrarilor si a eventualelor rapoarte pe care urmeaza sa le faci.
De ex, te-ar interesa cate dosare ac si an exista pe un an? dar luna trecuta? Vrei sa stii ce instanta le-a judecat? Dar datele cand au fost judecate? Adica, chiar se pot face magii cu datele alea, poti scoate orice raport iti trece prin minte, daca baza e facuta cum trebuie.
Organizarea datelor, asta scrie pe tine. Si inainte de a te apuca, trebuie sa intelegi foarte puternic acest concept. Nu este deloc ca in excel. Nu trebuie sa gandesti deloc ca in excel.

biancaioana
Mesaje: 153
Membru din: Dum Mai 29, 2011 10:25 am

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de biancaioana » Mar Aug 07, 2012 5:36 pm

Deci ca sa explic.Am doua registre in care inregistrez manual.Unul pentru Urban si altul pt. Rural.Rubricatie(numar inregistrare , data inregistrare, numar unic , data numar unic , parchet , an inregistrare parchet , fel dosar(AC sau AN) , cine face plangerea in dosar , infractiunea comisa , nume autor in cazul fel dosar=AC , formatiunea care lucreaza in dosar , solutia in dosar , data solutionarii ,numar UPI , lucrator(nume prenume).Alt registru pentru cazul cand se incepe urmarirea penala in dosar fata de autori care are aceeasi rubricatie , cu specificatia ca are o coloana numar de autori de exemplu = 3 si alta coloana numar de arestati de exemplu = 2.Dupa ce scriu in acest registru datele , caut in primele registre numarul de inregistrare si la coloana solutia trec numarul de UPI si data UPI.

biancaioana
Mesaje: 153
Membru din: Dum Mai 29, 2011 10:25 am

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de biancaioana » Mar Aug 07, 2012 6:31 pm

Adaug baza modificata.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de mesersmith » Mar Aug 07, 2012 7:58 pm

Inteleg f greu tot ce ai scris tu.
Sa le luam pe rand.
Ai CpAc si CpAn. Sa inteleg ca aceste doua dosare sunt de fapt unul singur in doua faze diferite de procesare? Ca daca da, un tabel dispare.
In access nu trebuie sa scrii aceleasi date in mai multe locuri. Ba chiar e interzis, as spune.
Apoi Lp-urile. Sunt doua si sunt la fel. Aici cum e?
O alta observatie este ca numele tabelelor sa fie scrise in clar si in loc de spatiu sa pui underscore. Asta pentru a mai intelege baza asta dupa ce o sa ai cateva zeci de tabele, query, rapoarte, etc. Eu am baze cu peste o suta de astfel de componente. Imagineaza-ti ce inseamna sa lucrezi in baza asta cu prescurtari dupa doi ani, printre sute de tabele sau mai stiu eu ce. Eu le-am dat si numere la query-uri ca sa vad ordinea in care intervin in proces. Apoi, la fel si la fiecare camp, in loc de spatiu, underscore. Daca o sa folosesti vba, o sa vezi cat o sa te ajute asta.

biancaioana
Mesaje: 153
Membru din: Dum Mai 29, 2011 10:25 am

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de biancaioana » Mie Aug 08, 2012 7:17 am

A ramas un singur registru pentru cauze(Cp-urile) si cele doua registre pentru urban si rural care nu pot sa le sterg , deoarece asa trebuie sa fie(Lp-urile).Atasez din nou fisierul modificat.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de alcoool2 » Mie Aug 08, 2012 7:56 am

Daca tot sunteti la Access 2003 ---- VA ROG SA ATASATI SI UN .MDB
10Q itlearning

biancaioana
Mesaje: 153
Membru din: Dum Mai 29, 2011 10:25 am

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de biancaioana » Mie Aug 08, 2012 8:01 am

Nu am observat.Imi cer scuze.Atasez si un mdb.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de alcoool2 » Mie Aug 08, 2012 8:23 am

biancaioana scrie:Baza de date de exemplu trebuie sa fie registre in format electronic.Am doua registre de facut pentru lp (urban si rural) si doua registre pentru cp (ac si an).dosarul daca revine trebuie sa-l inregistrez din nou pt. ca va fi iar in lucru.Trebuie solutionat.
Dosarul nu trebuie reinregistrat ci dor trecut intr-o stare activa ;) --- este cea mai mare prostie sa dublezi datele in baza de date -- eventual poti avea o evidenta a deschiderilor, transferurilor si inchiderilor
10Q itlearning

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Aplicatie pt. Evidenta dosare penale

Mesaj de alcoool2 » Mie Aug 08, 2012 8:25 am

biancaioana scrie:Nu vreau sa renunt la aceasta baza de date.Lp este registrul in faza de lucrare , iar cp in faza de inceperea urmaririi penale (ac = autor cunoscut si an = autor necunoscut).Asa le-am prescurtat pentru a lucra mai usor.Registrele sun tabelele.
Incearca sa nu mai prescurtezi --- cel care va veni dupa tine se va uita la ce ai facut ca vitelul la poarta noua
10Q itlearning

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2003”