Atentionare data limita

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2003. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
duminic
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 10, 2011 1:53 pm

Atentionare data limita

Mesaj de duminic » Joi Aug 11, 2011 9:04 am

Buna ziua,
Administrez o mica baza de date si as dori sa ma sprijiniti in doua probleme:
1. In baza respectiva sunt trecute anumite procese care au fiecare cate o data limita de rezolvare. As dori sa fiu atentionat inainte cu o perioada prestabilita de timp despre termenul limita.
2. Deoarece baza de date este folosita de mai multi utilizatori intr-un folder comun as dori ca, copia postata in acest folder, sa poata fi doar vizualizata nu si modificata.
Va multumesc pentru sprijin!

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Atentionare data limita

Mesaj de Dr.Windows » Joi Aug 11, 2011 9:26 am

Pentru prima problema cred ca poti sa te inspiri din subiectul sincronizare camp ora cu time(), iar pentru a 2-a cel mai simplu si rapid este sa setezi drepturile corespunzatoare la nivel de sistem de operare in asa fel incat userul care are drept de modificare sa aibe drept de "Modify" (sau "Full control") in timp ce ceilalti useri (sau poti face un grup de useri) sa aibe doar "Read & Execute" si atunci nu vor putea nici sa stearga (din gresala sau de "necaz" ;) ) acea baza de date.

cami.ph
Mesaje: 6
Membru din: Joi Noi 03, 2011 12:50 pm

Re: Atentionare data limita

Mesaj de cami.ph » Joi Noi 03, 2011 1:10 pm

Hello Duminik.. ai rezolvat ? aceeasi problema o am si eu..Daca ai rezolvat ..poti sa -mi trimiti si mie bd tau? ?? pls
mersi mult.
ramanem in discutii

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2003”