legatura între Tabele si Formulare

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2003. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Avatar utilizator
dinu
Mesaje: 158
Membru din: Lun Mar 08, 2010 2:48 pm

Re: legatura între Tabele si Formulare

Mesaj de dinu » Mie Sep 15, 2010 7:06 pm

adof scrie:în Access se poate extrage data nasterii din CNP ca şi în Exel ?
Da. Expresia pentru o coloana cu data nasterii, obtinuta intr-o interogare (eventual de actiune) ar fi asa

Cod: Selectaţi tot

   Format(DateSerial(Mid(CNP,2,2),Mid(CNP,4,2),Mid(CNP,6,2)),"dd-mmm-yyyy") AS DataNasterii
Am incercat-o si merge.

adof
Mesaje: 466
Membru din: Mie Iul 14, 2010 12:42 pm
Localitate: Sibiu

Re: legatura între Tabele si Formulare

Mesaj de adof » Mie Sep 15, 2010 7:15 pm

mulţumesc

se poate scrie textul unei înregistrari cu o anumită culoare în funcţie de continutul unuei celule de pe acelasi rind de înregistrare ?

ca un fel de Condiţional formating din Exel

Avatar utilizator
dinu
Mesaje: 158
Membru din: Lun Mar 08, 2010 2:48 pm

Re: legatura între Tabele si Formulare

Mesaj de dinu » Mie Sep 15, 2010 7:38 pm

adof scrie:se poate scrie textul unei înregistrari cu o anumită culoare în funcţie de continutul unuei celule de pe acelasi rind de înregistrare ?
ca un fel de Condiţional formating din Exel
Nu.
Este posibil numai in rapoarte, si din cate stiu eu functionalitatea poate fi implementata numai cu VBA-ul.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: legatura între Tabele si Formulare

Mesaj de Dr.Windows » Joi Sep 16, 2010 10:53 am

adof scrie:mulţumesc

se poate scrie textul unei înregistrari cu o anumită culoare în funcţie de continutul unuei celule de pe acelasi rind de înregistrare ?

ca un fel de Condiţional formating din Exel
Se poate si in formulare de tip "foaie de date" dar numai cu Access 2010... ;)

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: legatura între Tabele si Formulare

Mesaj de Dr.Windows » Joi Sep 16, 2010 10:55 am

Si uite si o poza (pentru Access 2010 - in forme de tip "data view") :
Access2010-ConditionalFormatting.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: legatura între Tabele si Formulare

Mesaj de Dr.Windows » Joi Sep 16, 2010 10:58 am

Iar pentru "conditional formatting" in Rapoarte merge si pe Access 2007:
Access2007-ReportsConditionalFormatting.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

sorinapa
Mesaje: 114
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 12:18 pm

Re: legatura între Tabele si Formulare

Mesaj de sorinapa » Sâm Oct 30, 2010 1:04 pm

dinu scrie:Primul lucru la un formular este sa i se stabileasca niste proprietati de aspect.
Fara stabilirea proprietatii Limit to List (= False), din tabul Data al ferestrei de proprietati a ComboBox-urilor, sant permise si nume/prenume care nu se regasesc in acele tabele. Dvs ati lasat-o asa, proprietatea trebuie stabilita la True. Solutia mea incearca sa rezove problema inainte de a se declansa o eventuala eroare din aceasta cauza.
Scuze ca pun intrebari mai simple, dar sunt incepator.
Daca am un tabel Furnizori cu 3 coloane: ID, DenumireFirma si Localitate, iar coloana 2(DenumireFirma) am selectat-o ca CasetaCombo, ce setari trebuie sa fac incat, atunci cand introduc datele in Formularul creat cu wizard dupa tabelul Furnizori sa pot introduce si alte denumire in casetaCombo "DenumireFirma" care, ulterior, sa apara si ele in aceasta caseta?
Multumesc anticipat
Baza Furnizori.mdb
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ador munca! Pot sta ore in sir sa ma uit la ea.

Corvin
Mesaje: 80
Membru din: Vin Apr 02, 2010 5:47 am

Re: legatura între Tabele si Formulare

Mesaj de Corvin » Sâm Oct 30, 2010 3:25 pm

lucian scrie:Si uite si o poza (pentru Access 2010 - in forme de tip "data view") :
Access2010-ConditionalFormatting.jpg
merge si cu Access 2007...am facut eu pentru o aplicatie "Registru de casa"...

Corvin
Mesaje: 80
Membru din: Vin Apr 02, 2010 5:47 am

Re: legatura între Tabele si Formulare

Mesaj de Corvin » Sâm Oct 30, 2010 4:01 pm

sorinapa scrie:
dinu scrie:Primul lucru la un formular este sa i se stabileasca niste proprietati de aspect.
Fara stabilirea proprietatii Limit to List (= False), din tabul Data al ferestrei de proprietati a ComboBox-urilor, sant permise si nume/prenume care nu se regasesc in acele tabele. Dvs ati lasat-o asa, proprietatea trebuie stabilita la True. Solutia mea incearca sa rezove problema inainte de a se declansa o eventuala eroare din aceasta cauza.
Scuze ca pun intrebari mai simple, dar sunt incepator.
Daca am un tabel Furnizori cu 3 coloane: ID, DenumireFirma si Localitate, iar coloana 2(DenumireFirma) am selectat-o ca CasetaCombo, ce setari trebuie sa fac incat, atunci cand introduc datele in Formularul creat cu wizard dupa tabelul Furnizori sa pot introduce si alte denumire in casetaCombo "DenumireFirma" care, ulterior, sa apara si ele in aceasta caseta?
Multumesc anticipat
Baza Furnizori.mdb
In primul rand trebuie modificat tabelul la coloana nr. 2 (Denumire Firma). In modul DesignView (Mod Proiectare), in partea de jos, Proprietati camp, veti vedea ca sunt doua taburi - General si Lista de optiuni. Mergeti pe cel de-al doilea Lista de Optiuni (evident pt campul DenumireFirma) si modificati Control Afisare din caseta combo, in Caseta text si inchideti si salvati tabelul. Apoi, deschideti formularul tot in Modul de proiectare si la caseta combo dati dublu click pe ea sa se deschida pagina de proprietati, si la proprietatea Limitare la lista setati-o pe valoarea Nu (False). S-ar putea sa primiti un mesaj de eroare/ avertizare prin care Access-ul sa va ceara ca prima coloana de legatura sa aiba aceeasi latime cu cea de-a doua coloana. Mergeti in acest caz la proprietatea latimi coloane si fixati-le pe amandoua la aceeasi valoare. Incerc sa va atasez mai jos modelul modificat, dar este realizat cu Access 2010, in limba romana, sper sa resusiti sa-l deschideti.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

sorinapa
Mesaje: 114
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 12:18 pm

Re: legatura între Tabele si Formulare

Mesaj de sorinapa » Sâm Oct 30, 2010 6:17 pm

Multumesc de ajutor. Totusi am gasit 2 probleme. Una este ca firmele nu sunt puse in ordine alfabetica (dar asta am rezolvat-o), apoi, pot introduce noua firma, dar ca sa apara in caseta combo pentru noua inregistrare, trebuie sa inchid si apoi deschid formularul si caseta se actualizeaza. Cum pot rezolva si asta?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ador munca! Pot sta ore in sir sa ma uit la ea.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2003”