Problema Baza de date pentru stocuri

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2003. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de mesersmith » Sâm Dec 07, 2013 1:43 pm

Ai apucat sa lucrezi ceva pentru licenta asta?
Ca parca nu ti-as da un proiect cu totul fara ca tu sa nu ramai cu ceva din toata povestea asta...
E clar, sunt batran...uita-te si tu cum gandesc... :P :P

blondinablue
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 9:43 am

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de blondinablue » Sâm Dec 07, 2013 1:55 pm

pai am lucrat, am studiat partea de contabilitate a firmei in ceea ce priveste stocurile de marfuri, am analizat documentele si miscarea marfurilor si am stabilit cam ce entitati sa utilizez in baza de date, astea fiind spuse am ajuns la concluzia ca toata baza mea de date va pleca de la marfuri- ce stoc am la inceput, intrari de marfuri de la furnizori pe baza de facturi si iesiri de marfuri catre clienti, de asemeni pe baza de facturi. Acum problema e ce atribute sa pun in fiecare tabela astfel incat sa pot lega tabelele intre ele sau altfel spus sa aflu de unde mi au intrat marfuri in ce cantitate si ce pret , la fel si pentru iesiri , iar la urma sa vad ce stoc am.
Eu nu stiu cum sa mi organizez tabela marfuri pentru ca am mai multe marfuri(bauturi, mase plastice, conserve etc), de asemeni o factura cuprinde mai multe marfuri fie ca sunt intrari sau iesiri.......sper ca ati inteles ce vreau sa zic, la mine in cap suna logic......

blondinablue
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 9:43 am

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de blondinablue » Sâm Dec 07, 2013 2:01 pm

bun hai sa vezi ce am reusit eu sa fac, doar ca nu mi se pare in regula deloc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de mesersmith » Sâm Dec 07, 2013 2:01 pm

Sper sa poti deschide exemplul acesta.
Cred ca este vianta lui Marian Zamfir sau a lui Lucian, nu mai stiu sigur.
Incearca sa vezi cum e gandit acest exemplu, in care n-o sa regasesti inca furnizorii si clientii, e forba doar despre intrari si iesiri si stocurile acumulate.
Te sfatuiesc sa incepi cu ceva usor, pentru ca daca ti-as da acum baza mea de stocuri, te-ai pierde si mai tare.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

blondinablue
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 9:43 am

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de blondinablue » Sâm Dec 07, 2013 2:09 pm

pai cam asa ceva ar trebui sa fac doar ca trebuie sa tin cont si de facturile de la clienti si furnizori pentru a vedea eventual daca sunt facturi scadente neplatite sau neincasate la momentul respectiv, si in plus de asta nu stiu cum sa fac sa vad stocul curent in functie de intrari si iesiri.
Ati reusit sa va uitati pe tentativa mea de baza de date??

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de mesersmith » Sâm Dec 07, 2013 2:21 pm

Da, m-am uitat. Nu prea am inteles care-i faza cu marfurile alea.
Uite o idee de structura a relatiilor.
Eu pe asta o folosesc si raspunde la absolut toate cerintele tale, pomenite sau nepomenite in topicul asta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

blondinablue
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 9:43 am

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de blondinablue » Sâm Dec 07, 2013 2:36 pm

Merci, de la furnizori pana la intrari si de la clenti pana la iesiri am inteles, problema ramane la tabela marfuri, aici ar fi trebuit sa am eu cumva un stoc initial nu adica Marfuri(cod_marfuri, denumire marfuri, u.m, pret unitar, cantitate in stoc,pret de vanzare cu tva)cred ca ar fi ok, dar totusi nu sunt sigura

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de mesersmith » Sâm Dec 07, 2013 2:42 pm

Pai lucrurile stau in felul urmator:
-fiecare furnizor poate emite mai multe facturi.
-fiecare factura contine anumite produse sau servicii.

Apoi, fiecare factura de iesire isi va lua cantitatile din facturile de intrare, dupa cum vezi in relatii.
Astfel, daca am rosii intrate, printr-un query simplu, voi vedea aceste rosii pe stoc.

Deci, nu cred ca mai e necesar inca un tabel de marfuri, ca nu prea ii vad rostul.
Pur si simplu, vei avea furnizori, facturi intrare, intrari, apoi clienti, facturi iesire si iesiri.
Eu mai am si alte chestii pe acolo, insa nu ai treaba cu ele, cel putin deocamdata.

blondinablue
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 9:43 am

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de blondinablue » Sâm Dec 07, 2013 2:49 pm

OK. merci, o sa ma mai chinui in continuare sa vad daca reusesc ceva sau nu

blondinablue
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 9:43 am

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de blondinablue » Sâm Dec 07, 2013 3:44 pm

Te deranjez din nou cu o alta intrebare. Vad ca in tabela intrari ai id_produs,daca in tabela cu facturi de la furnizori nu apare produsul de unde stiu ce produs a intra?? chiar nu gasesc logica ma simt complet pierduta cred ca ma dau batuta ca nu mai inteleg nimic

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2003”