Problema Baza de date pentru stocuri

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2003. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
ci3
Mesaje: 156
Membru din: Dum Apr 25, 2010 4:17 pm

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de ci3 » Lun Apr 26, 2010 7:50 pm

Multumesc Lucian. Studiez si cum a iesit la tine.

ci3
Mesaje: 156
Membru din: Dum Apr 25, 2010 4:17 pm

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de ci3 » Lun Apr 26, 2010 7:55 pm

Marin Zanfir scrie:Din pacate ai dreptate.
Multumesc pentru efort. Ma uit pe fisier sa vad cum arata acum.

Marin Zanfir
Mesaje: 88
Membru din: Vin Sep 04, 2009 7:45 am
Localitate: Slatina

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de Marin Zanfir » Mar Apr 27, 2010 6:46 am

Problema se poate rezolva si intr-o siunguara interogare, de forma :

Cod: Selectaţi tot


SELECT Produse.codmp, Produse.[Denumire produs], DSum("Cant_intrata","Intrari","codmp='" & Produse.codmp & "'") AS INTRARI, DSum("Cant_iesita","Iesiri","codmp='" & Produse.codmp & "'") AS IESIRI, NZ([INTRARI],0)-NZ([IESIRI],0) AS [Stoc Actual]
FROM Produse;

Ramane de testat, pe o baza de date suficient de mare, care varianta functioneaza mai rapid.

Eu folosesc varianta cu UNION si functioneaza destul de bine.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

ci3
Mesaje: 156
Membru din: Dum Apr 25, 2010 4:17 pm

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de ci3 » Joi Apr 29, 2010 12:01 am

Multumesc pentru sfaturi si eforturi. Mi-au fost folositoare. Am ales sa folosesc varianta oferita de Marin. Totul functioneaza foarte bine.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de mesersmith » Joi Noi 14, 2013 6:47 pm

Marin Zanfir scrie:Din pacate ai dreptate.

Solutia corecta este:

Cod: Selectaţi tot


SELECT Intrari.codmp, Sum(Intrari.Cant_intrata) AS Intrari, 0 AS Iesiri
FROM Intrari
GROUP BY Intrari.codmp
UNION ALL SELECT Iesiri.codmp, 0 AS Intrari, Sum(Iesiri.Cant_iesita) AS Iesiri
FROM Iesiri
GROUP BY Iesiri.codmp;

iar al doilea query este folosit in form sau report.

Cod: Selectaţi tot


SELECT Q_PregatireStoc.codmp, First(Produse.[Denumire produs]) AS [Denumire produs], Sum(Q_PregatireStoc.Intrari) AS Intrari, Sum(Q_PregatireStoc.Iesiri) AS Iesiri, [Intrari]-[Iesiri] AS [Stoc Actual]
FROM Q_PregatireStoc INNER JOIN Produse ON Q_PregatireStoc.codmp = Produse.codmp
GROUP BY Q_PregatireStoc.codmp;

Imi cer scuze pentr acest incident.

Atasez baza de date modificata corespunzator.


Desi e un post foarte vechi, pana acum nu l-am vazut niciodata si as vrea sa adaug cateva cuvinte.
Observ ca exista un punct care nu functioneaza corect si anume, faptul ca poti scoate un produs in formul iesiri, chiar cand stocul este 0.
Ba mai mult, interogarea se selectie a produsului nu trebuie sa permita scoaterea unui produs doar daca acesta este mai mare decat 0, dar trebuie sa tina cont si sa faca diferenta in timp real dintre cantitatea dorita a se scoate si cantitatea existenta in stoc, la momentul in care se realizeaza scoaterea/vanzarea.

Probabil ca o sa fac un eveniment after update la campul cantitate iesita care sa nu permita inregistrarea valorii in aceasta casuta daca stocul este mai mic.
Deocamdata nu am reusit sa fac al doilea punct, dar daca reusesc, voi posta o varianta aici.
Ma intereseaza sa adaug si niste campuri pentru coduri de bare.

blondinablue
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 9:43 am

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de blondinablue » Sâm Dec 07, 2013 10:02 am

buna ziua, am de creat o baza de date pentru gestiunea stocurilor de marfuri. In cadrul acestei baze de date trebuie sa am urmatoarele tabele: Clienti, Furnizori, Marfuri, Facturi primite, Facturi emise, Comenzi primite, Comenzi livrate si se presupune ca de la un furnizor primesc mai multe marfuri, iar catre un client de asemeni livrez mai multe marfuri, nu stiu cum sa fac pentru a incadra in tabela marfuri mai multe tipuri de marfuri, iar acestea sa fie cuprinse in comenzi, iar pentru fiecare marfa sa aflu stocul final tinand cont de intrari si iesiri.Ma poate ajuta cineva va rog????
Nu reusesc deloc sa mi dau seama cum trebuie sa fac.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de Tzica » Sâm Dec 07, 2013 11:09 am

viewtopic.php?f=53&t=3676
viewtopic.php?f=53&t=4587

Utilizatorul mesersmith a postat mai multe aplicatii.Daca avem aplicatia facuta, facem o copie, respectiva copie o golim de datele confidentiale (gen cui firma, sau de exemplu inlocuim numele cu Furnizor1 Furnizor 2, idem pt clienti) si urcam respectiva copie pe forum.E mai usor sa vedem punctul dvs. de vedere, decat sa urcam pe forum niste solutii mai mult sau mai putin departate de cerintele dvs.In fine...de o mare importanta este si versiunea in care lucrati.Inteleg ca e 2003.

blondinablue
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 9:43 am

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de blondinablue » Sâm Dec 07, 2013 11:15 am

va multumesc dar nu reusesc sa vizualizez baza de date

blondinablue
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 9:43 am

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de blondinablue » Sâm Dec 07, 2013 11:20 am

da este 2003, dar nu reusesc sa deschid baza de date a utilazatorului dat de dumneavoastra, imi da o eroare,
as vrea sa atasez imaginea cu respectiva eroare doar ca nu stiu cum. Va multumesc

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de Tzica » Sâm Dec 07, 2013 11:33 am

viewtopic.php?f=50&t=6160

nu reusiti pentru ca formatul 2007, sau 2010 difera de 2003.Fisierele 2003 au extensia mdb.Am gasit alt post cu o aplicatie 2003.Din pacate, e cam tot ce pot sa fac, eu neavand 2003.Succes.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2003”