Problema Baza de date pentru stocuri

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2003. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de mesersmith » Sâm Dec 07, 2013 5:46 pm

Nu este niciun deranj.
In poza pusa de mine, nu exista un alt tabel, tabel care este container pentru combobox-ul denumire produs.
Si ca sa iti fie si mai usor, da jos modelul de aici: viewtopic.php?f=53&t=4660&p=30650&hilit=template#p30650

Nu este complet, dar este functional si o sa-ti raspunda la intrebarea cu denumirea produsului si la multe alte probleme pe care le ai.
Pentru orice intrebare, ma gasesti aici.

blondinablue
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 9:43 am

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de blondinablue » Sâm Dec 07, 2013 6:17 pm

multumesc, din pacate nu e in 2003 si nu pot vedea despre ce e vorba, in orice caz am reusit cat de cat sa ma lamuresc o sa termin de facut ce am inceput si eventual maine daca este posibil sa verificati sa vedeti daca este functionala .
Multumesc

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de mesersmith » Sâm Dec 07, 2013 6:19 pm

Acum o poti deschide?

Si uita-te si in cutia cu mesaje private.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

blondinablue
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 9:43 am

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de blondinablue » Dum Dec 08, 2013 12:49 pm

Buna ziua Mesersmith,
Am reusit sa i dau de cap cu tabelele si legaturile, acum am ajuns la problema interogari si rapoarte.
Atasez baza de date, daca ai un moment sa vezi daca e functionala. Nu am completat decat cu strictul necesar pentru a vedea daca reusesc sa aflu stocul curent dar nu prea iese.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de mesersmith » Dum Dec 08, 2013 1:03 pm

Din cate vad, problema pleaca de la tabelul ala cu marfurile, al carui rost nu prea-l vad.
Atunci cand ai marfuri pe stoc, cand preiei stocul, ar trebui sa-l preiei dupa documentele de intrare, facturi sau nir-uri vechi si nu dupa o numarare fizica in nu stiu ce magazie, asa cum intuiesc ca ai gandit tu, avand in vedere formul marfuri stoc initial.
Dupa parerea mea, nu ar trebui sa existe un astfel de form. Toate marfurile pe care le-ai avea in stocul initial, au si ele niste documente de intrare si atunci ar trebui sa le introduci ca si cum le-ai fi cumparat ieri.
Spun asta pentru ca, din punct de vedere contabil, tu nu poti introduce un stoc initial pe "vazute", ci numai cu documente.

blondinablue
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 9:43 am

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de blondinablue » Dum Dec 08, 2013 1:08 pm

bine, eu am inteles logica ta dar eu trebuie sa am tabelul ala asa au facut si ceilalti cam asa vrea profesoara, nah ce sa i fac eu acuma.
deci pot lucra cu ceea ce am facut pana acum, adica merge calculat stocul curent?
as verifica eu dar nu stiu cum, am incercat dar nu iese.
formul cu stocul initial l am facut asa, ala nu e musai
Multumesc

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de mesersmith » Dum Dec 08, 2013 10:51 pm

Ok, am facut eu modificarile in exemplul care era pe forum, de asa maniera incat sa ai acel tabel buclucas.
Nu am inteles ce cerinte are si nici care este rolul sau, dar l-am adaugat ca sa fie bine si sa nu fie rau, vorba marelui nostru Hagi. :P

Va trebui sa mai adaugi tu campurile pe care le doresti in acel tabel.
Pot sa-ti mai spun ca ti-am facut formurile cu cate doua subformuri in fiecare, ma refer la clienti si la furnizori, ca sa vezi cum se plimba datele si cum se leaga intre ele.
In mod normal, nu se face deloc asa, ar trebui sa faci cu formuri legate, dar asta mai tarziu, dupa ce o sa mai avansezi in access.
Apoi, din punct de vedere al design-ului nu am insistat deloc, formurile sunt aproape asa cum stie access-ul sa le scoata, adica urate ca puiul de magar, dar am zis ca asta conteaza mai putin acum.
Deci, vei observa in rapoarte cum se face stocul, dar ca sa vezi asta, uita-te in interogarile cu aceleasi nume ca si rapoartele. Acolo poti vedea exact ce si cum se intampla cu datele.
Daca ai neclaritati, intreaba si eu iti explic ce nu-ti este clar.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

blondinablue
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 9:43 am

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de blondinablue » Lun Dec 09, 2013 4:07 pm

Iti multumesc mult pentru ajutor.
Din nou intampin aceeasi problema nu pot sa deschid baza de date pt ca eu am access 2003.
Ma poti ajuta in privinta asta??
Multumesc

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de mesersmith » Lun Dec 09, 2013 4:54 pm

Ufff, scuze, am uitat ca tu ai 2003.
Am salvat in varianta 2003, sper sa poti deschide.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

blondinablue
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 9:43 am

Re: Problema Baza de date pentru stocuri

Mesaj de blondinablue » Lun Dec 09, 2013 8:58 pm

Multumesc mult de tot. Mai am mult de studiat pana sa inteleg cum ai facut form-urile alea, de querry nici nu mai zic, eu sunt anu trei la contabilitate si informatica de gestiune si am avut doua cursuri de baze de date da eu asa ceva nu am facut........sper sa reusesc sa inteleg pentru ca altfel nu stiu cum o sa fac pentru ca o a doua posibilitate ar fi sa fac un program in visual basic, iar acolo stau si mai rau...deci raman la baza de date si o sa continui sa te mai stresez.
Eu querry ,form si reports am facut doar cu wizard, dar la modul ca trebuia doar sa selectez niste chestii nesemnificative raportat la ce ar trebui sa fac acum si la ce mi ai trimis tu.
Nici nu stiu cum se face sum si altele....
In fine o sa ma mai lupt cu suporturile de curs si o sa revin eventual cu intrebari.
Mai rau e ca nu mi place deloc si atunci totul devine si mai greu......

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2003”