Instant Search

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2003. Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc
Închis
Antidinamicul
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Aug 21, 2010 11:43 pm
Localitate: Bucuresti

Instant Search

Mesaj de Antidinamicul » Mie Iun 22, 2011 9:59 pm

Cum se activeaza Instant Search - ul dupa ce am instalat Windows Desktop Search dupa situl Microsoft ?

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Instant Search

Mesaj de Dr.Windows » Mar Iun 28, 2011 8:45 pm

Dupa instalarea lui Windows Desktop Search ar trebui sa ai in Taskbar un nou toolbar - Windows Search Deskbar, unde poti cauta ORICE (fisier/mesaj/etc) dupa cuvinte cheie si daca Outlook a stat suficient de mult deschis si a reusit sa faca indexarea mesajelor iti va afisa si mesajele care contin acele cuvinte cheie.

Eventual daca nu iti apare nimic, asigura-te ca a in setarile lui Desktop Search - adica clic dreapta pe lupa din System tray -> Windows Search options si verifica sa ai in "index these locations" si "Microsoft Office Outlook".

Antidinamicul
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Aug 21, 2010 11:43 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Instant Search

Mesaj de Antidinamicul » Mie Iun 29, 2011 9:53 pm

Nu merge de fel.Am Outlook in Options Windows Desktop. Nu am optiunea de Instant sub bara Find.De fapt de aici vine totul.Am descoperit insa ca advanced search face chiar mai bine treaba decat instant search.Ctrl+Shift+F si cauta . Dar cauta mult , tine mult. Dar macar nu mai indexeaza Windows Desktop- ul , era plictisitor.Asa ca, cu cuvintele cheie m-am lamurit,Instant Search-ul nu stie, daca ii dai cuvinte din cuprinsul Subiectului, Advanced Find-ul stie.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Instant Search

Mesaj de Dr.Windows » Joi Iun 30, 2011 8:45 am

Pai oricum in Outlook 2003 nu aveai optiune de "instant search" - asta este valabila (si integrata cu Desktop Search) numai de la Outlook 2007 "in sus".
Sunt si avantaje ale cautarii prin "desktop search" doar ca deobicei atunci cand folosesti un Outlook 2003 inseamna ca si PC-ul este ceva mai slabut, iar serviciul de indexare mananca destul de multe resurse, dar odata indexate cred ca are mai multa "viteza" in regasirea informatiilor.

Antidinamicul
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Aug 21, 2010 11:43 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Instant Search

Mesaj de Antidinamicul » Joi Iun 30, 2011 6:47 pm

Nu stiu sa nu am optiune de Instant Search ? Eu cred ca aveam.Eu folosesc acest lucru de prin 2007-8 cred. Am auzit ca " mai sus" ul 10le il are integrat inca de la inceput.Da, bine sunt avantaje, ii dau dreptate , gaseste mai repede e adevarat , aici nu am ce zice , pai d-aia ii si spune instant nu-i asa ? E ca nesu. Dar na sunt si eu ca vulpea cu strugurii acum ca nu-l mai am.Da, te-ai prins administratoru-i de vina.Si binenteles toti se umfla-n pene cand isi apara propriile PC performante , asa si eu trebuie sa te contrazic ca nu, nu e slabut de loc. Vreau sa spun ca din lipsuri am descoperit ceva bun Advance Find-ul si stau si ma intreb de ce unii se stramba atunci cand vor sa caute un mail si incearca cu Find simplu care le raspunde cu toata lista de mailuri din Inbox si se recurge la clasicul : spune-mi si mie te rog in ce zi l-ai trimis.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Outlook 2003”