confirmare citire outlook 2003

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2003. Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc
Închis
adn_ul
Mesaje: 59
Membru din: Lun Sep 28, 2009 3:10 pm
Localitate: Oradea
Contact:

confirmare citire outlook 2003

Mesaj de adn_ul » Lun Ian 17, 2011 10:47 am

Salut,

As dori sa stiu daca in Outlook 2003 atunci cand doresc sa trimit un fisier direct(click dreapta->sent to->mail recipient) se poate seta implicit confirmarea de citire pentru mailul respectiv.
Outlook-ul 2003 e setat sa ceara confirmare de citire(optiuni-optiuni posta electronica->optiuni de urmarire), doar ca la mailurile trimise cu click dreapta sent to-mail recipment confirmarea de citire trebuie pusa manual la fiecare mail.

Multumesc.

Lory
Mesaje: 151
Membru din: Dum Mai 09, 2010 10:48 pm

Re: confirmare citire outlook 2003

Mesaj de Lory » Lun Ian 17, 2011 12:24 pm

OE ne ofera posibilitatea de a cere o Confirmare de Citire pentru toate mesajele pe care le trimitem insa aceasta optiune nu este recomandata. Daca totusi dorim sa apelam la ea trebuie sa facem clic in fereastra principala OE pe meniul "Tools" si sa alegem optiunea "Options" pe care sa facem clic. Va apare o multifereastra cu acelasi nume in care facem clic pe titlul ferestrei "Receipts". In aceasta fereastra la sectiunea "Requesting Read Receipts" bifam casuta de linga textul "Request a read receipt for all sent messages" (cere o Confirmare De Citire pentru toate mesajele trimise).

Sper ca ti-am fost de folos;)

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: confirmare citire outlook 2003

Mesaj de Dr.Windows » Lun Ian 17, 2011 1:59 pm

Desi "calea" corecta de a activa cererea de confirmare implicita (pentru orice mesaj trimis) este urmatoarea (pentru Outlook 2003): Tools->Options->E-Mail options->Tracking options si acolo trebuie bifata "Read receipt", totusi aceasta optiune "implicita" NU se aplica in momentul in care se trimite un fisier atasat selectand optiunea Send To -> Mail Recipient deoarece in acest caz Outlook va trimite un mesaj de tip text (mai "special").

Daca in mod obisnuit trimiti un singur fisier, atunci se poate modifica shortcut-ul Send To (sau mai bine creand altul) urmand pasii de pe site-ul Microsoft: Outlook: Send To Mail Recipient opens an Outlook plain text message.

Daca in schimb vrei sa folosesti Send To pentru a trimite mai multe fisiere, arunci singura varianta ramane tot prin modificarea/crearea shortcut-ului Send To dar de aceasta data nu Outlook va fi cel care va face operatiunile ci un script - instructiuni de folosire (si descarcarea scriptului) o poti face de aici: A Better “Send to Mail Recipient” With Outlook.

Ambele variante ar trebui sa functioneze si in cazul Outlook 2007 (nu numai 2003).

adn_ul
Mesaje: 59
Membru din: Lun Sep 28, 2009 3:10 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Re: confirmare citire outlook 2003

Mesaj de adn_ul » Lun Ian 17, 2011 3:37 pm

Multumesc. E OK acum, nu mai e nevoie sa pun manual confirmarea de citire.

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: confirmare citire outlook 2003

Mesaj de Dr. Cloud » Lun Ian 17, 2011 6:21 pm

Din câte îmi aduc aminte, el când vrea să vadă mesajul îi apare un message box şi are doar două variante: Yes şi No.
Dacă apasă pe No, tu nu primeşti nicio confirmare, iar el îşi citeşte mail-ul fără probleme.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: confirmare citire outlook 2003

Mesaj de Dr.Windows » Lun Ian 17, 2011 6:29 pm

Alexx scrie:Din câte îmi aduc aminte, el când vrea să vadă mesajul îi apare un message box şi are doar două variante: Yes şi No.
Dacă apasă pe No, tu nu primeşti nicio confirmare, iar el îşi citeşte mail-ul fără probleme.
Corect!... primirea unei confirmari ramane NUMAI la latitudinea destinatarului... asa ca expeditorul nu poate decat sa se asigure ca mesajul pleaca cu cererea de confirmare... ;) dar cam atat...

adn_ul
Mesaje: 59
Membru din: Lun Sep 28, 2009 3:10 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Re: confirmare citire outlook 2003

Mesaj de adn_ul » Lun Ian 17, 2011 10:38 pm

Aveti dreptate, pana la urma cel care primeste mailul hotaraste daca trimite sau nu confirmare de citire(desi se poate seta automat outlook-ul sa trimita/nu trimita confirmarea de citire fara a mai aparea fereastra cu yes si no.), dar daca expeditorul nu ii trimite confirmarea de citire destinatarul nu mai are de unde alege.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Outlook 2003”