setare trimitere mail la o data fixa

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2003. Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc
Închis
alexadi
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 26, 2011 10:55 am

setare trimitere mail la o data fixa

Mesaj de alexadi » Mar Apr 24, 2012 6:07 pm

Salut,
Am si eu o mica problema, incerc sa gasesc o modalitate de a trimte acelasi mesaj atat ca subiectcat si ca mesaj in sine la mai multi destinatari, (care nu trebuie sa se vada intre ei) in data de 10 ale fiecaei luni sa le reamintesc acelasi lucru, pentru urmatoarele 3,6,9,12 luni. Am incercat cu 'Delay delivery" dar e greu in conditiile in care trebuiesc trimise cam 40 mailui in aceeasi zi a luni in fiecare luna. Va multumesc anticipat.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: setare trimitere mail la o data fixa

Mesaj de Dr.Windows » Mie Apr 25, 2012 8:21 am

Pai daca este acelasi mesaj si subiect nu vad de ce ar trebui sa trimiti 40 de mesaje (presupunand ca sunt 40 de destinatari) - se poate face un grup de distributie si trimiti catre acel grup (in BCC ca sa nu se vada intre ei) dar este un singur mesaj si inca poti folosi delay delivery, iar daca si tu esti in acea lista iti vei "aminti" sa trimiti mesajul cu "programare" pentru luna urmatoare.

O alta varianta ar fi utilizarea unor servicii de "reminder by e-mail" - gasisem pe vremuri ceva de genul asta din pacate nu imi aduc aminte numele serviciului dar sigur poti gasi ceva pe net.

Si nu in ultimul rand, revenind la PC-ul propriu, s-ar putea inventa ceva in VBA care ar putea sa:
1. verifice data si ora
2. sa trimita un mesaj la lista dorita

alexadi
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 26, 2011 10:55 am

Re: setare trimitere mail la o data fixa

Mesaj de alexadi » Mie Apr 25, 2012 1:24 pm

Cred ca a doua varianta este cea ce caut eu. Am gasit intre timp si cum se face acest lucru, atasez alaturat linkul gasit la suport pe site la microsoft, sper sa nu fie nici o problema, ca atasez linkul extern.: http://support.microsoft.com/kb/239087
Revin dupa ce voi face cateva incercari sa vad exact cum functioneaza.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: setare trimitere mail la o data fixa

Mesaj de Dr.Windows » Mie Apr 25, 2012 2:09 pm

Nu este nici o problema cu link-ul extern, mai ales cand este vorba de un articol chiar de la Microsoft si care pare sa fie exact ce iti trebuie tie.
Da-ne de stire daca chiar asta era ceea ce iti doreai... ;)

adof
Mesaje: 466
Membru din: Mie Iul 14, 2010 12:42 pm
Localitate: Sibiu

Re: setare trimitere mail la o data fixa

Mesaj de adof » Joi Sep 04, 2014 7:53 am

multumesc pentru subiect
a fost de ajutor

se poate mai multe detalii
cu privire la VBA
Si nu in ultimul rand, revenind la PC-ul propriu, s-ar putea inventa ceva in VBA care ar putea sa:
1. verifice data si ora
2. sa trimita un mesaj la lista dorita

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: setare trimitere mail la o data fixa

Mesaj de mariusc » Joi Sep 04, 2014 8:13 am

Neata,
Mai exista o solutie cu ajutorul unui server SQL. Se poate crea un job de trimitere mail la un numar X de destinatari.
Spor

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Outlook 2003”