Font-uri

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Powerpoint 2003. Slide-uri, Big impact, More impact, Presentation Skills, etc
Închis
emanuel.bucsa
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 23, 2011 8:52 pm

Font-uri

Mesaj de emanuel.bucsa » Lun Mai 23, 2011 8:57 pm

Doresc sa realizez o prezentare PowerPoint, in care sa folosesc fontul Viner Hand ITC. Problema este ca prezentarea trebuie facuta cu diacritice si acest font nu detine diacritice. As dori sa stiu daca se poate rezolva cumva. Multumesc.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Font-uri

Mesaj de IPP » Lun Mai 23, 2011 9:12 pm

Buna seara

Din moment ce acel font Nu are si caractere pentru diacritice romanesti (sau doar pentru unele, cum ar fi Â) nu stiu ce altceva s-ar putea face decat sa cautati si sa folositi un font care are... tot ce e nevoie.

Un articol despre problema fonturilor: Diacritice românești în Windows XP și Windows Vista

IP

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Font-uri

Mesaj de smcsa » Mar Mai 24, 2011 7:27 am

Se mai poate edita fisierul de fonturi (exista programe specializate pentru asa ceva), practic se copiaza caracterul dorit (de ex. S) si i se deseneaza diacriticul. Problema este ca acel font este comercial si licenta lui nu permite asta. Pe de alta parte, vad ca exista si varianta OpenType (.otf). Asta nu contine toate diacriticile ?
Si ca o nedumerire, m-am uitat peste corpul de litera. Mi se pare cam ciudat fontul acesta pentru o prezentare in PowerPoint. In acest caz e bine sa se foloseasca fonturi mai lizibile. Acesta e un font decorativ si, daca veti scrie text mult, care trebuie sa fie si citit, mai greu. Tine cumva de imaginea grafica a firmei obligativitatea folosirii lui sau doar v-a placut cum arata ?

davidbodnariuc
Mesaje: 10
Membru din: Mie Feb 22, 2012 2:14 pm

Re: Font-uri

Mesaj de davidbodnariuc » Lun Feb 27, 2012 3:01 pm

Salut. O solute forte buna este, Mai complicat de realization, dar cu effecte Maxine. Daca ai un font ce nu are diacritics, iti poti crea singur cele sh, tz, si altele, cu un program. Este simply si iti poti crea pentru ce font doresti. Bafta!

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Font-uri

Mesaj de alcoool2 » Lun Feb 27, 2012 3:38 pm

@ davidbodnariuc
Poate ca ar fi ok sa dai si niste exemple de astfel de programe ;)
10Q itlearning

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Powerpoint 2003”