macrocomanda

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2003. Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
george199999
Mesaje: 128
Membru din: Lun Aug 24, 2009 8:18 am

macrocomanda

Mesaj de george199999 » Mie Ian 29, 2014 12:46 pm

Bun gasit pe 2014.
Vreau sa va intreb ceva despre macrocomenzi.
Folosesc des unele macrocomenzi (elemente de formatare - stergerea unor spatii goale, micsorarea unui document pentru a face economie de hartie, etc.) pe care le inregistrez si pun un buton in bara de instrumente.
Problema care mi-o pun este daca intr-o astfel de macrocomanda as putea sa o asociez intre 2 documente. Ex. intr-un doc. am o singura poza (o semnatura), iar de cate ori deschid alt documnet dintr-un folder pe langa macrocomanda folosita trebuie sa lipesc si aceasta poza cu copiere si lipire.
Intrebare: S-ar putea ca intr-o singura macrocomanda sa intre si aceasta copiere si lipire din alt doc.?

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: macrocomanda

Mesaj de Dr.Windows » Vin Ian 31, 2014 1:37 pm

S-ar putea face daca sunt de fiecare data aceleasi documente sau daca "stii dinainte" care este sursa si care este destinatia... pentru ca daca partea de eliminare spatii si altele se poate "generaliza" astfel ca se va putea executa pentru orice document activ, partea de copiere implica o sursa si o destinatie... pe care nu le poate stii acel macro, decat poate intr-un caz special... lucrezi numai cu 2 documente deschie si atunci "sari" la documentul inactiv (echivalentul unui "ALT+TAB") dar nu cred ca vei putea lucra in astfel de "conditii indeale".

george199999
Mesaje: 128
Membru din: Lun Aug 24, 2009 8:18 am

Re: macrocomanda

Mesaj de george199999 » Dum Feb 02, 2014 10:41 am

Sursa este totdeauna aceeasi, iar destinatia este intotdeuna alta...Multumesc oricum.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2003”