Transformare text word din ,,Align Left" in ,,Justify"

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2003. Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
solaris1ro
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 14, 2013 10:11 pm

Transformare text word din ,,Align Left" in ,,Justify"

Mesaj de solaris1ro » Sâm Dec 14, 2013 10:28 pm

Buna seara, bine v-am gasit
Nu stiu sigur unde sa inserez intrebarea mea...
Am un text (.doc), la properties scrie ,,Microsoft Office Word 97 - 2003", dar il pot transforma si in word 7. L-am scris, din pacate, cu ,,Align Text Left" si arata, fireste, foarte...ciufulit pe marginea dreapta. Dupa ce am schimbat formatarea textului in Justify a capatat un aspect de ...cascaval cu gauri, fiindca s-au inserat spatii intre cuvinte, ceea ce ma cam asteptam. Va rog sa-mi spuneti daca pot sa pastrez aspectul Justify, cu alte cuvinte cum sa fac sa ramana Justify fara sa rarefieze cuvintele pe fiecare rand, ca sa nu fiu nevoita sa rescriu intreg textul . Multumesc foarte mult!

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Transformare text word din ,,Align Left" in ,,Justify"

Mesaj de IPP » Dum Dec 15, 2013 9:39 am

Buna ziua

Deocamdata am mutat subiectul la sectiunea Word 2003 deoarece, in principiu, extensia .doc cam la asta se refera. Ar fi bine sa spuneti totusi dvs. ce editor folositi nu de alta dar si exista editoare de text care nu fac parte din pachetul Microsoft Office dar pot salva fisierul ca .doc.

De regula alinierea tip justify stie sa aranjeze textul stanga-dreapta fara sa produca acele "gauri" suparatoare dar asta daca textul este scris corect adica doar un spatiu gol intre cuvinte. Spatiul gol intra in categoria "caracterelor netiparibile" ceea ce inseamna ca editorul de text tine cont de ele atunci când face aranjarea. Uneori, daca justify nu aranjeaza textul cf. asteptarilor, se mai poate face ceva din formatarea la nivel de paragraf. Pana atunci: incercati sa va folositi de instrumentul Find and Replace pentru gasirea respectiv înlocuirea a doua (daca stiti ca e cazul si trei) spatii goale consecutive cu unul singur. In Microsoft Word (indiferent de versiune), apasati Ctrl+H si in fereastra care apare faceti setarile mentionate mai sus si apasati Replace All.

Dupa care vedeti ce se mai intampla.

IP

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Transformare text word din ,,Align Left" in ,,Justify"

Mesaj de queensoft » Lun Dec 16, 2013 4:17 pm

Activeaza afisarea caracterelor de control - apasa butonul marcat in imagine.
Image1.jpg
In acest fel, poti sa vezi ce sint acele spatii enorme care au aparut in text.
Spatiile obisnuite sint marcate printr-un punct, dupa cum vezi si in poza.
Ori ai spatii multiple, ori caractere TAB (apare ca o sageata mica spre dreapta), ori alte carcatere speciale.
De asemenea, spune si dimensiunea paginii si dimensiunea fontului folosit.
Poate chiar pui documentul atasat aici, sa aruncam o privire mai precisa.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2003”