Setari editare ?

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2003. Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
Apostolu
Mesaje: 285
Membru din: Joi Aug 20, 2009 4:05 pm

Setari editare ?

Mesaj de Apostolu » Vin Mai 25, 2012 5:09 pm

Buna,
Am niste nalamuriri ... existentiale. :)
deci : XP, Word 2003

1. Tag cu mousul + copy imi agata automat si un ^13 de la finalul randului asa ca la inserare intr-un alt text cu paste, imi introduce un rand gol.
Cum elimin din optiuni/ edit chestia asta ?
2. Tag paragraf cu mousul si realinierea lui prin mutarea First Line Indent din bara de sus cu mousul, nu functioneaza consecutiv (de mai multe ori la rand)
Daca intre 2 astfel de alineri de paragrafe fac orice altceva (adica apelez orice alta subrutina din Word) nu e nici o problema.
Cum rezolv sa mearga consecutiv ?
3. Daca tag un paragraf cu mousul si dau tab din tastatura, asa cum este setarea default (?) il sterge.
Daca dezactivez Option/Edit/Typing Replace Selection, cand dau tab de le tastatura imi muta: First Line Indent, Hanging Indent si Last Line Indent !
Eu as vrea ca tab de la tastatura sa imi mute doar First Line Indent, pentru ca doar primul rand din paragraf sa se deplaseze la drapta.
Cum setez ?

Multumiri !

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Setari editare ?

Mesaj de IPP » Sâm Mai 26, 2012 5:58 am

Buna ziua

1. Eu cred ca e o problema de selectie. La selectarea unui paragraf se selecteaza implicit si acel "mark paragraph" responsabil si de acel rand gol. Daca, dupa selectarea intregului paragraf, mai faceti o operatiune de genul Shift+apasare o data a sagetii care arata spre stanga, nu se va mai intampla ca la copiere sa se insereze si un rand gol
Teoretic, "Use smart paragraph selection" (gasit in Tools, Options..., tabul Edit) ar trebui sa aiba legatura si cu aceasta problema. Insa eu unul n-am vazut nicio diferenta atat timp cat tot selectia prealabila a fost facuta "gresit"

3. Pentru ceea ce doriti nu cred ca trebuie umblat pe la acele setari. Ati incercat doar sa plasati cursorul in fata primului rand din paragraf si sa apasati tasta Tab?

IP

Apostolu
Mesaje: 285
Membru din: Joi Aug 20, 2009 4:05 pm

Re: Setari editare ?

Mesaj de Apostolu » Sâm Mai 26, 2012 12:01 pm

1. Cand paginezi cateva zeci de pagini nu-ti prea mai arde sa dai cu sagetica inapoi,
2. si nici sa muti mousul la fiecare inceput de paragraf ! :)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2003”