Intrebare break

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2003. Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
Lory
Mesaje: 151
Membru din: Dum Mai 09, 2010 10:48 pm

Intrebare break

Mesaj de Lory » Sâm Oct 02, 2010 5:02 pm

Daca pun break section intre doua paragrafe si sterg ultimile fraze din primul paragraf ce se intampla cu break-ul? daca scriu ceva inainte de al doilea paragraf unde se duce - in prima sau in a doua sectiune?

Pur si simplu am pus break dupa o pagina, care, dupa anumite corecturi mi-a ramas alba. Si atunci au inceput minunatiile... break-ul a disparut. cand il puneam din nou imi aparea iarasi o pagina alba...

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Intrebare break

Mesaj de Dr.Windows » Dum Oct 03, 2010 2:20 pm

Pai cel mai simplu ar fi sa activezi afisarea sfarsiturilor de paragraf si alte marcaje "ascunse" in document prin apasarea acelui P intors:
Word-Show-Hide-P.jpg
Cu el activat se poate vedea foarte usor si unde este acel section break:
Word-SectionBreak.jpg
Acum poti sa vezi cu ochii tai undeva ramane - desi raspunsul este "depinde" - pentru ca el in principiu va ramane la locul lui - adica intre cele 2 paragrafe mentionate de tine - chiar daca ai mai sters ceva din apragraful anterior si ai mai adaugat ceva in urmatorul paragraf... dar depinde cand ai sters "acel ceva" din primul paragraf sa nu stergi si marcazul de "section break"... pentru ca atunci va trebui sa-l pui din nou (de "mana"... ;) )
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Lory
Mesaje: 151
Membru din: Dum Mai 09, 2010 10:48 pm

Re: Intrebare break

Mesaj de Lory » Dum Oct 10, 2010 9:27 pm

o_O

Nu stiam ca chestia aia arata si "break"-urile. Acum chiar ca e mai simplu. Cel putin nu merg orbeste:).

Multumesc.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2003”