printare tabel

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2003. Editare, formatare, automatizare de documente
Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

printare tabel

Mesaj de Adrian » Lun Sep 27, 2010 8:20 am

Am un document word ce contine o insiruire de tabele. Cand incerc sa printez acest document imi dispare textul din anumite coloane, randurile se decaleaza si nu-mi printeaza marginea de jos pe anumite pagini, desi in print preview tabelul imi apare intreg.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: printare tabel

Mesaj de Adrian » Mar Sep 28, 2010 7:18 am

chiar nu are nimeni nici o :idea: despre ce se intampla cu tabelul meu in momentul printarii? :?:

beenason
Mesaje: 93
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:07 pm

Re: printare tabel

Mesaj de beenason » Mar Sep 28, 2010 8:15 am

Pot fi multe cauze.
Poate poti sa atasezi o mostra din fisierul tau aici.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: printare tabel

Mesaj de Adrian » Mar Sep 28, 2010 8:18 am

beenason scrie:Pot fi multe cauze.
Poate poti sa atasezi o mostra din fisierul tau aici.
Cam dificil pt ca e vorba de un proiect.
Documentul contine 6 capitole, fiecare incadrat intr-un tabel cu obiective , activitati specifice, responsabili, termene de realizare si observatii.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: printare tabel

Mesaj de Adrian » Mar Sep 28, 2010 8:45 am

am sters toate datele din tabel si o sa atasez tabelul gol. Randurile de la capitolul I se repeta (binenteles, cu alt continut) si la celelalte capitole.
Mersi.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: printare tabel

Mesaj de Dr.Windows » Mar Sep 28, 2010 5:09 pm

Din pacate fisierul atasat se printeaza exact asa cum este, asa ca pot face urmatoarele "presupuneri":

1. Daca "coloanele" care dispar sunt intotdeauna aceleasi - ultimele - e posibil sa fie din cauza driverului de imprimanta - nu cumva te si anunta ca ai ceva in afara zonei de imprimare?... pentru ca multi selecteaza DA fara sa citeasca mesajul si atunci poate iesi asa

2. Daca textul folosit in document nu este unul "True Type" cum se mai intampla cu diverse fonturi "adunate de pe net" ba pentru ca arata in nu stiu ce fel, ba ca au diacriticele romanesti, exista sanse ca ceea ce vezi sa nu fie ceea ce iese la imprimata - si de aici poate apare o "decalare da randuri" sau ce mai spui tu.

Asa ca eu as incerca urmatoarele recomandari:
R1. Sa tiparesc la o alta imprimata de preferat chiar de "alta tehnologie" adica daca pe una laser iti iese "prost" incearca pe una cu jet de cerneala si vezi daca iese si mai prost sau mai bine.

R2. Selecteaza pentru TOT documentul tau un font disponibil "standard" pe sitemul tau de operare - un Times New Roman de exemplu sau Arial (pentru ca am observat ca Excelul mai face boacane de genul asta cu anumite fonturi chiar ale Windows-ului...)

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: printare tabel

Mesaj de Adrian » Mie Sep 29, 2010 7:08 am

Am incercar sa printez la trei imprimante si rezultatul este acelasi.
Imi dispare textul din coloana 2 de pe ultimul rand (doar pe 3 pagini din aproximativ 40), nu-mi apare chenarul jos iar unele activitati sunt mutate mai sus cu un rand.
Imprimantele folosite nu mi-au dat nici un mesaj de eroare sau atentionare iar in print preview totul e ok.

problema am rezolvat-o "manual", ca sa zic. Am luat paginile respective, le-am trasat chenar si le-am printat separat. A fost ok dar n-am mai incercat ulterior sa vad cum ies daca printez din nou tot documentul.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: printare tabel

Mesaj de Dr.Windows » Mie Sep 29, 2010 7:47 am

Mda... din pacate este greu sa ne imaginam ce se intampla la tine, pentru ca informatia asta:
Adrian scrie:Imi dispare textul din coloana 2 de pe ultimul rand (doar pe 3 pagini din aproximativ 40), nu-mi apare chenarul jos iar unele activitati sunt mutate mai sus cu un rand.
...este irelevanta pentru documentul atasat de tine si asa cum a spus si beenason, cauzele pot fi multiple.

O alta incercare pe care as face-o sa vad cum arata documentul ar fi o imprimare la o imprimanta "speciala" de tip PDF cum ar fi PDFCreator (este freeware) ca sa vezi daca si acolo face la fel...

Ei si adaca acolo iti iese la fel, inseamna ca totusi ceva se intampla cu documentul tau - si cel mai probabil este creat gresit, sau daca ai folosit copy & paste din alte documente, s-ar putea sa fi copiat si ceva "resturi" care acum iti incurca printarea documentului.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: printare tabel

Mesaj de Adrian » Mie Sep 29, 2010 10:03 am

nu e copiat din alte documente ci sunt modibicari facute de mai multe persoane pe un document de baza.
Nu stiu daca pdfcreator e o solutie pt ca acest document trebuie trimis mai departe si mai poate suferi modificari.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: printare tabel

Mesaj de Dr.Windows » Vin Oct 01, 2010 3:33 pm

PDFCreator era doar pentru testarea "layout-ului"... sa vezi daca iti mai face probleme sau nu... nu pentru expedierea mai departe...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2003”