Mail Merge - Sursa de anteturi alternativa

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2003. Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
Pigment
Mesaje: 154
Membru din: Lun Apr 19, 2010 5:56 pm

Mail Merge - Sursa de anteturi alternativa

Mesaj de Pigment » Dum Iul 04, 2010 5:22 pm

In Word 2000 exista posibilitatea de a selecta o sursa de anteturi alternativa pentru sursa de date (adica de a schimba denumirea campurilor din capul de tabel a sursei de date). Nu regasesc aceasta optiune in Word 2003. Nu mai exista?

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Mail Merge - Sursa de anteturi alternativa

Mesaj de Dr.Windows » Lun Iul 05, 2010 9:04 pm

Poti sa pui o imagine ca sa vedem la ce te referi?...

Pigment
Mesaje: 154
Membru din: Lun Apr 19, 2010 5:56 pm

Re: Mail Merge - Sursa de anteturi alternativa

Mesaj de Pigment » Joi Iul 08, 2010 2:11 pm

Hm.. nu mai am instalat Word 2000, dar chestia se referea la faptul ca, atunci cand aveai o sursa de date dintr-o baza de date, numele campurilor din baza de date puteau fi inlocuite prin nume luate dintr-un fisier care continea anteturile alternative (adica denumiri de cap de coloana explicite, nu criptate cum apar campurile intr-o baza de date). Si aceste anteturi alternative le puteai folosi ca nume de campuri la compunere.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Mail Merge - Sursa de anteturi alternativa

Mesaj de Dr.Windows » Joi Iul 08, 2010 2:25 pm

Atunci sa fie vorba de optiunea Match Fields?...
MatchFields1.jpg
Care iti da posibilitatea sa mapezi "Address Fields" adica acele campuri cu denumiri "frumoase" peste "Database Fields" adica cele din fisierul tau de "merge"?:
MatchFields2.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Pigment
Mesaje: 154
Membru din: Lun Apr 19, 2010 5:56 pm

Re: Mail Merge - Sursa de anteturi alternativa

Mesaj de Pigment » Joi Iul 08, 2010 2:34 pm

Well, not quite, sursa de anteturi puteai sa o editezi tu si sa alegi exact denumirile care le vroiai tu, nu sa alegi dintre niste campuri predefinite...

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Mail Merge - Sursa de anteturi alternativa

Mesaj de Dr.Windows » Joi Iul 08, 2010 2:43 pm

Pai asta se face modificand direct numele coloanelor in sursa ta de date...
Daca sursa este de ex. un fisier Excel, poti avea pe randul 1 denumirile coloanelor, asa cum vrei tu sa arate in "Database Fields"... altfel le mapezi si o sa fie conform celor din "Addres Fields"...

Pigment
Mesaje: 154
Membru din: Lun Apr 19, 2010 5:56 pm

Re: Mail Merge - Sursa de anteturi alternativa

Mesaj de Pigment » Joi Iul 08, 2010 2:48 pm

Well, nu prea pot fi schimbate denumirile campurilor in baza de date Access deoarece asta ar insemna reproiectarea bazei de date in functie de denumirile noilor campuri...

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Mail Merge - Sursa de anteturi alternativa

Mesaj de Dr.Windows » Joi Iul 08, 2010 3:49 pm

Pai alte variante nu prea mai ai... decat facand diverse artificii mai complicate... ca de ex.

1. sa creezi o alta tabela care sa aibe datele selectate din tabela ta initiala in Access dar de data asta cu campurile corecte asa cum vrei sa-ti apara si in MailMerge
2. sa creezi o foaie Excel care sa foloseasca o interogare din Access, dar sa modifici query-ul in asa fel incat numele coloanelor sa fie asa cum vrei tu dar de fiecare data cand vrei sa faci mail-merge trebuie sa intri mai intai in foaia Excel pentru o actualizare...

etc...

Pigment
Mesaje: 154
Membru din: Lun Apr 19, 2010 5:56 pm

Re: Mail Merge - Sursa de anteturi alternativa

Mesaj de Pigment » Sâm Iul 24, 2010 3:21 am

Prea complicat... in Word 2000 solutia era extrem de simpla, dar nu o regasesc in Word 2003...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2003”