Hello comunitate!

Discutii despre orice are macar putina legatura cu domeniul IT
Închis
DemyTrifoi4Foi
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 24, 2017 10:40 am

Hello comunitate!

Mesaj de DemyTrifoi4Foi » Mie Mai 24, 2017 11:06 am

In primul rand vreau sa salut comunitate ITLearning si sa felicit administratorii pentru efortul de a tine ceva learn for free la un nivel inalt.

Am si eu o rugaminte daca ma poate cineva ajuta cu niste link-uri pentru o baza de date online ce sa contina informatii ce pot fi actualizate in orice moment al zilei, prin intermediul programului Excel.
Ca sa spun asa, nu ma pricep deloc la baze de date, dar din cate am citit pe net ar fi vorba de programul MS Acces si as vrea cateva tutoriale despre cum introducem datele din exces in acces, cum facem ca baza de date sa fie online sau cel putin LAN, intre mine si colegii de la birou si cam atat stiu sa va spun acum.

Aici este o poza despre ce vreau sa fac....
Click AICI pentru EXEMPLU

Imi pare rau, dar nu am putut urca imaginea pe forum deoarece persista aceasta eroare: Nu a fost posibilă determinarea dimensiunilor imaginii.

DemyTrifoi4Foi
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 24, 2017 10:40 am

Re: Hello comunitate!

Mesaj de DemyTrifoi4Foi » Joi Mai 25, 2017 1:06 pm

Imi doresc doar sa ma ajutati cu link-uri spre tutoriale ce ma vor ajuta sa fac ceea ce mi-am propus, problema este ca nu stiu de ce capat sa apuc... de aceea am si facut un apel la bunatatea voastra, ca sa ma ajutati cu niste sfaturi de inceput.

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Hello comunitate!

Mesaj de mariusc » Vin Mai 26, 2017 8:14 am

Neata,
Poti incerca sa iti faci un abonament pe http://www.office-learning.ro , care o sectiune dedicate Access-ului.
Spor

DemyTrifoi4Foi
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 24, 2017 10:40 am

Re: Hello comunitate!

Mesaj de DemyTrifoi4Foi » Vin Mai 26, 2017 9:13 am

mariusc scrie:Neata,
Poti incerca sa iti faci un abonament pe http://www.office-learning.ro , care o sectiune dedicate Access-ului.
Spor
Cred ca nu am fost inteles sau acest forum este doar o perdea pentru viitori clienti.
Doresc doar niste link-uri spre tutoriale, no cost...

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Hello comunitate!

Mesaj de mariusc » Vin Mai 26, 2017 9:49 am

Salut,
E o confuzie, scuze daca am fost inteles gresit. Am dorit sa ofer support, nu sa fac marketing :).
Exemplu de tutoriale Access sunt pe site-ul Microsoft: https://support.office.com/en-us/articl ... 54561f8bce
Strict de ce ai tu nevoie, poate aici gasesti ceva raspunsuri ce iti pot fi utile: https://www.google.ro/?gws_rd=ssl#q=how ... 5784385353 .
Din experienta personala, mi-a fost complicat sa investighez o astfel de solutie, direct din Excel in Access. Eu stiu doar de import din Excel in Access.
Am ales altceva: SharePoint cu Access services (versiune de SharePoint necesara este Enterprise Edition) .
Zi frumoasa

DemyTrifoi4Foi
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 24, 2017 10:40 am

Re: Hello comunitate!

Mesaj de DemyTrifoi4Foi » Lun Mai 29, 2017 10:40 am

Iti multumesc Marius foarte mult pentru preocuparea ta, chiar iti sunt recunoscator.
Daca ma poti ajuta cu cele mai mari dileme ale mele... nu insist sa il fac in Excel, am nevoie pentru la locul de munca sa stiu ce propietari am vorbit ca sa nu le mai fac fise...
As dori un fel de baza de date cu care sa o impart cu colegii de la munca si care sa poata fi accesata de la distanta si sa se poata face cautari dupa criterii, cu ce program/e pot face chestia asta?

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Hello comunitate!

Mesaj de mariusc » Mar Mai 30, 2017 7:30 am

Neata,
Exista optiunea in Access de "Split Database". Mai exact Back-end si Front-End. 100% functioneaza in aceeasi retea, LAN sau Wi-Fi. Insa nu am testat aceasta varianta pe internet, dar poate colegii de forum pot confirma sau infirma.
Asta in cazul in care nuu ai disponibil SharePoint, Enterprise Edition. Altfel spus, si Microsoft ofera in Office 365 Excel online. Poate te ajuta, Nu cunosc insa mediul tau, si aici ma refer la resursele hardware & software.
Daca vrei sa descrii un pic cazul, mi-ar fi util sa inteleg si sa pot oferi si alte pareri.
O zi frumoasa

Închis

Înapoi la “Discutii libere (Cafenea)”