Probleme assembly TASM

Discutii despre orice are macar putina legatura cu domeniul IT
Închis
st3or
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 21, 2017 5:08 pm

Probleme assembly TASM

Mesaj de st3or » Vin Apr 21, 2017 5:09 pm

Salut,

Am cateva exercitii in TASM assembly pe care nu am nici o idee cum sa le rezolv. Sunt la facultate de informatica si ar trebuie sa le fac singur stiu, dar sunt foarte ocupat sa lucrez la portofoliu pe level design si assembly este un limbaj care nu o sa imi trebuiasca toata viata. Daca ma puteti ajuta raman vesnic recunascator. Multumesc.

1. Sa se implementeze o adunare a trei intregi x, y si z, care vor fi initializati astfel:
- x = suma ultimei cifre a codului ASCII a primelor 3 litere din numele studentului
(exemplu: ION unde I=73, O=79, N=78 -> x=3+9+8=20)
- y = suma ultimei cifre ptr codul ASCII a primelor doua litere din prenumele studentului
- z = x+y.

2. Sa se scrie o aplicatie care va utiliza tipurile de adresare cunoscute (imediata, directa, indirecta si indexata) pentru a realiza operatiunea de adunare de la punctul 1.

3. Sa se afiseze valoarea sumei .

4. Sa se foloseasca TD pentru depanare si inspectie registrii, dump memorie, etc. (valabil pct. 1, 2 si 3).

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Probleme assembly TASM

Mesaj de Dr.Windows » Mar Mai 09, 2017 8:29 pm

Salut!

Din pacate peoblema este prea complexa pentru forumul nostru orientat catre aplicatiile Office... ;)
Mi-aduc aminte de "tineretile mele" cand am facut chesti d'astea prin facultate... dar e prea mult de atunci ca sa-mi mai aduc aminte... :oops:

L.

Închis

Înapoi la “Discutii libere (Cafenea)”