REZERVARE CLIENT

Discutii despre orice are macar putina legatura cu domeniul IT
Închis
tpg2016
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Oct 01, 2016 9:52 pm

REZERVARE CLIENT

Mesaj de tpg2016 » Lun Oct 03, 2016 9:23 pm

Buna seara!
Vreau, contra cost, daca cineva poate sa-mi faca un asemenea "programel".
Cu stima!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: REZERVARE CLIENT

Mesaj de IPP » Mie Oct 05, 2016 8:22 am

Buna ziua

Independent daca ati gasit sau inca nu persoana potrivita pentru proiectul dvs. poate veti gasi (sau cititorii acestui forum vor gasi) util cate ceva din ceea ce voi scrie mai jos dat fiind faptul ca am dezvoltat anul trecut o aplicatie bazata EXCLUSIV pe Excel iar durata proiectului (inclusiv si mai ales datorita discutiilor lamuritoare cu beneficiarul) s-a intins pe mai multe saptamani.

Asadar si repet, daca e vorba de o solutie bazata exclusiv pe Excel (si vba pentru Excel), eu am tras concluzia ca se poate face cam tot ce se doreste din punct de vedere functional dar apar limitari clare si in final de eficienta:
-daca totul se desfasoarea pe un singur fisier si un singur utilizator e ok; daca sunt mai multi utilizatori dar care lucreaza pe un singur fisier si doar cate unul la un moment dat e ok; NU mai este ok varianta de multiuser. Faptul ca un fisier poate fi share-uit e mai mult reclama si nu se preteaza la folosirea in aplicatii mai complexe. Ca sa nu spun ca in opinia unora un fisier share e in topul cauzelor de blocare aplicatie si/sau corupere fisier. Deci, daca aveti in vedere multiuser sfatul meu este sa va orientati de la bun inceput spre o alta solutie nu una bazata exclusiv pe excel

-o varianta exclusiv Excel poate sa insemne stocarea in acelasi fisier a tuturor informatiilor (daca se vrea acces rapid la ele si evitarea altor complicatii): despre clienti, preturi si baza de date propriuzisa cu rezervarile. Estimati cam cata informatie inseamna asta. Versiunile mai noi de Excel (ma refer 2007 si ulterioare) nu au probleme deosebite cu marimea fisierului... pana la un punct. Am lucrat cu un fisier de peste 100 Mb in Excel 2007 si s-a descurcat bine. Dar sunt in discutie multi factori care pot influenta intr-un fel sau altul acest lucru. La nivel teoretic daca aveti o cursa pe zi, ar insemna 365 curse pe an. Sa spunem ca e un autocar cu 50 de locuri, toate ocupate de fiecare data (caz ideal), inseamna ca veti avea de stocat 18250 de randuri in baza dvs. de date, aferent unui an. Cu un astfel de "consum", in conditii normale, un fisier ar trebui sa va asigure linistea cel putin vreo 3 ani. Daca situatia e de asa natura incat sa va salvati o parte din informatia devenita veche in alt fisier-arhiva atunci nu se pune problema de ani.
Pe de alta parte, daca estimarile va arata ca, de exemplu intr-un singur an veti depasi 50-60000 de randuri in baza de date, atunci cred ca ar trebui sa va orientati spre o alta solutie, nu una bazata exclusiv pe excel

-incercati sa evitati "supraincarcarea/suprasolicitarea" fisierului. Este esential ca operatorul sa aiba la dispozitie rapid si corect toate informatiile de care are nevoie pentru a putea face rezervarile (clienti, preturi, ce este deja rezervat) insa pentru manager e bine ca rapoartele sa se faca in alta parte chiar daca totul poate sa inceapa cu un banal copy paste value in alt fisier (sunt si alte solutii de la linkuri la power query, evident dar nu asta era ideea) a aceleiasi baze de date. Din pacate e greu de estimat care si cand apare limita in care o solutie desi viabila devine ineficienta (= timpi prea mari de executie de exemplu). Cred ca partea de eficienta operationala ar trebui sa aiba prioritate.

-Informatia dintr-un fisier excel este destul de sensibila si poate fi relativ usor compromisa si nu neaparat cu intentie. Ca "dezvoltator" poti sa pierzi ore in sir in ideea de a gasi modalitatea de a evita compromiterea informatiei (ca valoare sau tip) si... degeaba. O instruire buna a operatorului e mai eficienta.

-fata de o aplicatie dedicata de baze de date unde, odata stabilit tipul de informatie pentru un camp (=coloana) din cadrul unui tabel, din start formularul de introducere a informatiei pentru acel camp asigura corectitudinea, in Excel, o foaie pe post de formular cu cateva zeci de celule trebuie configurat "manual" (chiar daca se foloseste si data validation). Acest lucru, mai ales privind in ansamblu (poate o informatie introdusa trebuie sa fie in legatura cu alta) necesita mai mult timp.


IP

Închis

Înapoi la “Discutii libere (Cafenea)”