Recomandare program

Discutii despre orice are macar putina legatura cu domeniul IT
Închis
vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Recomandare program

Mesaj de vasileraz58 » Mar Apr 19, 2016 2:18 pm

Buna ziua! Va rog, si va cer sfatul in a-mi indica un program free de copiere automata a anumitor fisiere, din partitia C in D, sau pe un stik, pentru a le salva "in caz de...". Stiu ca sunt cateva de genul asta (syncToy, etc.),dar as vrea ceva sfaturi despre aceste programe si care ar fi cel mai bun. Va multumesc!

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: Recomandare program

Mesaj de Indigo » Mie Apr 20, 2016 9:40 am

Cum adica copiere automata? Sa copieze functie de modificarile facute pe anumite fisiere, un fel de back-up incremental?
Acele fisiere sunt intrun anumit folder sau pot fi oriunde pe partitia C:\

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Recomandare program

Mesaj de vasileraz58 » Mie Apr 20, 2016 11:15 am

Da, sa se copieze (actualizeze) fisierele pe stik de exemplu, in functie de modificarile facute pe acele fisiere din C sau D . Da, fisierele sunt pe foldere diferite. Unele sunt in partitia C, altele in partitia D. Exact cum ati zis, un fel de back-up. Sunt anumite programele de ex.:Quick sync, syncToy, synchredible etc., si nu stiu care-i mai bun. Exemplu :https://www.ascomp.de/en/.

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: Recomandare program

Mesaj de Indigo » Vin Apr 22, 2016 9:24 pm

Buna seara,

Eu nu am folosit niciunul din programele mentionate. mai demult am folosit NERO, program ptr scriere CD, DVD, BlueRay ...etc si cd-uri sau DVD-uri reinscriptibile. Mai nou am folosit programele date de producatorii de HDD, care copiaza datele incremental adica copiaza doar fisierele cerute dar care au fost modificate de la ultimul back up.

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Recomandare program

Mesaj de vasileraz58 » Sâm Apr 23, 2016 4:46 pm

Buna! Nu cred ca ati inteles bine. Nu este vorba de scriere de CD, NERO, etc. Este vorba despre un fel de copiere automta a unor foldere cu poze, fisiere cu date din excel, Access, etc., dintr-o locatie (partitie), pe un stik, in ideea de a le avea salvate in caz ca se intampla ceva cu PC-ul sau hardul. Accesati adresa aceasta de exemplu, https://www.ascomp.de/en/.,iar acolo este un program (printre altele), care se numeste synchredible. Asa va dati seama mai usor despre ce vreau sa spun si cine stie.....poate ca va este de ajutor si d-voastra.

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Recomandare program

Mesaj de vasileraz58 » Sâm Apr 23, 2016 5:49 pm

Buna! Am luat varianta gratuita synchredible si vad ca isi face treaba binisor. Acum, eu am cerut parerea si la altii, care probabil au alte variante mai bune, iar daca imi indica cineva altceva, sunt dispus sa incerc. De ce va zic asta?, pentru ca am patit odata de a trebuit sa instalez windows-ul din nou si binenteles ca mi s-au pierdut toate datele care le-am avut. Lucrez la un cantar AUTO, unde aveam inregistrate TARA la o gramada de masini. Cand mi s-a stricat calculatorul, a trebuit sa fac din nou TARA la toate masinile care veneau dupa marfa. Daca atunci aveam programelul asta, toate fisierele din arhiva access erau salvate pe un stik, Introduceam datele in programul de cantarire si era OK. Va dati seama ca toti soferii treceau pe langa cantar si mergeau direct la incarcat, deoarece ei stiau ca au TARA facuta, iar eu trebuia sa fug dupa ei :lol: , sa-i pun pe cantar sa le fac TARA din nou.

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: Recomandare program

Mesaj de Indigo » Sâm Apr 23, 2016 9:42 pm

Buna! Nu cred ca ati inteles bine. Nu este vorba de scriere de CD, NERO, etc.
Ba da, am inteles. Dar pana la aparitia stick-urilor singura posibilitate - mai ieftina - era sa faci un back-up al fisierelor care te interesau pe CD sau CD/DVD reinscriptibile (acestea puteau fi scrise sau sterse ca vechile diskete care aveau capacitate foarte mica comparativ cu CD sau DVD.
Se putea face back-up si pe un HDD extern dar erau foarte scumpe.
Si da programele de scriere a CD, DVD etc au un program care putea face acel back-up incremental, adica copiau doar acele fisiere care erau modificate de la ultimul back-up.

Si acum si mai demult exista in sistemul de operare Windows asa numitele Restore Point care creaza puncte de restaurare a sistemului de operare si care pot fi salvate pe o alta partitie a HDD sau pe un HDD extern. Când sistemul "crapa" atunci se poate reface sistemul de unde s-a facut restaurarea. Evident daca dupa ce s-a facut un Restore Point, se instaleaza alte programe, acelea vor trebui reinstalate dupa restaurarea SO.

Ca sfat, indiferent de sistemul de operare, tineti-va documentele, pe o alta partitie decat cea cu sistemul de operare, sau pe un stick sau HDD extern.

vasileraz58
Mesaje: 224
Membru din: Mar Aug 25, 2015 10:47 am
Localitate: Jud. Sibiu

Re: Recomandare program

Mesaj de vasileraz58 » Dum Apr 24, 2016 10:40 am

Buna! Da, asa este, am sa tin cont de sfat, si fisierele importante o sa le tin salvate pe un stik, sau hard extern, deoarece am patit-o :lol: Oare de ce numai cand patim unele lucruri, devenim mai precauti? Sau....ne gandim ca nu ni se poate intampla? Aici eu ma refer strict la mine :) Mi-a parut bine de conversatie! Va doresc duminica placuta!

Închis

Înapoi la “Discutii libere (Cafenea)”