Calculator cost combustibil

Discutii despre orice are macar putina legatura cu domeniul IT
Închis
Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Calculator cost combustibil

Mesaj de queensoft » Joi Oct 17, 2013 4:10 pm

Vreti sa plecati in vacanta sau faceti naveta la serviciu sau alte drumuri cu masina si nu stiti cit va costa benzina ?
Mai ales in ziua de astazi, cind preturile explodeaza in fiecare zi !
Fisierul Excel atasat mai jos va ajuta sa calculati in mod precis costurile, indiferent daca masina este pe benzina, motorina sau GPL.
Introduceti citeva informatii simple: lungime traseu, consum masina si pret combustibil.
Puteti sa introduceti toate cele 3 preturi sau doar unul singur - pentru tipul de combustibil folosit de masina voastra.
Pentru preturi actualizate, am introdus si adresa unui site foarte bun, pe care l-am folosit de multe ori pina acum.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Calculator cost combustibil

Mesaj de mariusc » Vin Oct 18, 2013 3:50 pm

Salutare,

@Queensoft
Consideri ca acesta este un tip sau trick in excel?
Faptul ca ai introdus aceasta formula: =B5/100*B7*B11?
Cu alte cuvinte, din punct de vedere al unui knowledge base, un utilizator novice in excel trebuie sa stie sa puna semnul "=" si semnele inmultirii si al impartirii. Si gata....deja poate da sfaturi in excel.

Am observat ca este un concurs in desfasurare....stim cu totii ca asta atrage multi cunoscatori de excel sa posteze zeci de mesaje....dar....eu unul m-as gandi de doua ori inainte sa postez.
Parerea mea.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Calculator cost combustibil

Mesaj de Catalin B. » Vin Oct 18, 2013 4:20 pm

mariusc scrie:@Queensoft
Consideri ca acesta este un tip sau trick in excel?
Faptul ca ai introdus aceasta formula: =B5/100*B7*B11?

Parerea mea.
Intr-adevar, si eu consider asa ceva ca fiind balast.
Iar textul e ca intr-o reclama proasta, parca vrea sa ne vinda ceva. E adevarat ca ambalat frumos se vinde orice, dar aici nu conteaza ambalajul, ci calitatea.
@ Queensoft: Aritmetica de clasa primara nu isi are locul la sectiunea Tips. Nu va opreste nimeni sa postati asa ceva la Discutii libere!
Am rugamintea sa cautati pe forum inainte de a posta, multe din "Tips"-uri au fost deja discutate de nenumarate ori pe forum, si nu la nivel de incepator, o postare la aceasta categorie trebuie sa aduca ceva in plus fata de ce s-a discutat pe forum...
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Calculator cost combustibil

Mesaj de mesersmith » Vin Oct 18, 2013 4:42 pm

Iata ce scriam eu cand s-a anuntat concursul:
mesersmith scrie:Din pacate, nu exista sanse si pentru cei care posteaza exclusiv la sectiuni mai putin populate si exista mari sanse pentru cei care posteaza tot felul de aberatii la sectiuni precum excel.
Pacat.
Nu am nimic cu nimeni, dar cand faci un concurs care permite participarea unor postari cu niste formule de genul A1=A2+A3/A4, cred ca nu si-a atins deloc scopul.
Fisierasul asta ar fi fost interesant daca faceai un import automat al pretului combustibilului de pe site-ul unui operator roman. Macar atat aveam util in el, invatam cum se face un import automat.

Oricum, din cate am inteles astazi, se pare ca o sa cam ramai singur in competitie.

Închis

Înapoi la “Discutii libere (Cafenea)”