Completare automată a celulelor

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
milaky
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 11, 2021 4:13 pm

Completare automată a celulelor

Mesaj de milaky » Joi Feb 11, 2021 4:44 pm

Bună!

Vreau să fac o celulă să schimbe valoarea din interiorul ei în funcție de valorile a altor două celule. Problema pe care am întâmpinat-o este că am folosit funcțiile "IF(AND())" însă numărul condițiilor este în jur de 14, iar Excel 2003 acceptă doar 7 clusters ale funcției.

Credeți că există o posibilitate de a face posibil lucrul descris mai sus?

Vă mulțumesc!

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Completare automată a celulelor

Mesaj de IPP » Joi Feb 11, 2021 4:47 pm

Buna ziua

Teoretic se poate incerca si cu combinatii de functii OR si AND (care ar trebui sa accepte pana la 30 de argumente) dar depinde foarte mult despre situatia concreta.

Incercati sa atasati un fisier exemplu relevant dar fara informatii confidentiale; Diseara voi avea acces la un Excel 2003 si va fi mai usor de testat unele lucruri concret, direct pe varianta pe care o folositi

IP

milaky
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 11, 2021 4:13 pm

Re: Completare automată a celulelor

Mesaj de milaky » Joi Feb 11, 2021 10:31 pm

Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră prompt.

Am refăcut toate condițiile, deoarece până luni nu am acces la calculatorul de la lucru. În total sunt 27.

Funcția pe care am încercat să o folosesc e următoarea:

Pentru condiția 1, celula E3 =IF(AND(C2=1, E2=1), 8, IF(AND(C2=1, E2=2), 8, IF(AND(...... etc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Completare automată a celulelor

Mesaj de IPP » Vin Feb 12, 2021 7:53 am

Buna ziua

Daca din 14 conditii s-au facut intre timp 27..... e greu de spus fara a putea analiza cerintele complete pentru ca altfel, strict din exemplul dvs. scris mai sus din cateva if-uri se poate face unul singur:
celula E3 =IF(AND(C2=1,E2<3),8.....

iar pentru a returna tot rezultatul 8 (evident daca am dedus eu corect din ce am vazut mai jos in fisierul dvs.) formula ar putea arata
celula E3 =IF(OR(AND(C2=1, E2<3), AND(C2=2,E2<3)), 8.....

Daca am inteles cat de cat ce se doreste, as merge pe urmatoarea abordare: daca rezultatul final trebuie sa fie unul dintre urmatoarele valori (dar nu mai mult de 6 feluri): 8, c, L ... atunci pentru fiecare ar trebui sa fie un IF care sa incorporeze rezultate ale functiilor OR si AND.

Altfel, lucrul cu celule contopite nu se recomanda

IP

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”