Printare doar anumite coloane dintr-un tabel

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
dolhamir
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iul 04, 2013 3:47 pm

Printare doar anumite coloane dintr-un tabel

Mesaj de dolhamir » Mie Feb 13, 2019 11:35 am

Buna ziua,

Am urmatoarea problema: dintr-un tabel cu un numar mare de coloane as vrea sa pot selecta doar anumite coloane care sa fie listate. Metoda pe care o cunosc eu e cam "primitiva". Adica selectez coloanele care nu doresc sa le listez, dau "Hide" si print, dupa care dau "undo hide". Daca as lucra doar eu cu fisierul m-as descurca cu aceasta metoda, dar va trebui sa lucreze si altcineva care are si mai putin habar de excel, ceea ce ar putea fi o problema.
Daca cineva cunoaste o metoda mai "eleganta" pentru aceasta as fi foarte re cunoscator.
Multumesc anticipat.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Printare doar anumite coloane dintr-un tabel

Mesaj de IPP » Mie Feb 13, 2019 1:25 pm

Buna ziua

Se poate incerca folosirea unui macro pentru ascundere/afisare coloane de interes. Daca intotdeauna se vor ascunde aceleasi coloane atunci puteti inregistra direct un macro, daca implica ceva parametrizare (de ex. acum se ascund coloanele 2,4 si 6, maine coloanele 3,5,7) atunci trebuie creat acel macro. Insa si aici e discutabil. Daca e mult de scris ca si parametri se poate ajunge la acelasi consum de timp fata de clasicul click dreapta, hide pentru fiecare coloana pentru ascundere (pentru afisare se poate face totul odata).

IP

dolhamir
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iul 04, 2013 3:47 pm

Re: Printare doar anumite coloane dintr-un tabel

Mesaj de dolhamir » Mie Feb 13, 2019 1:46 pm

Multumesc pentru raspuns.

Ca sa fiu mai explicit, ma gandeam la ceva in genul a ceea ce se poate face dupa ce ai creat un "list", unde poti bifa care randuri le vrei, numai ca eu as dori asa ceva pentru coloane.
Nu stiu daca am fost suficient de explicit.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Printare doar anumite coloane dintr-un tabel

Mesaj de IPP » Mie Feb 13, 2019 1:54 pm

Buna ziua

In cazul in care sunteti mai nou pe forum si nu ati vazut alte raspunsuri scrise de mine pe subiect macro, eu evit sa fac/propun un macro fara sa am un fisier exemplu in care sa vad aranjarea informatiei. Si sa fiu sigur ca nu se intervine in acea structura ulterior (asta ca principiu ca o ascundere/afisare de coloana nu are ce sa strice grav dar in cazul altor prelucrari, da)

Teoretic ar fi cel putin 2 abordari:
1) lista in alta foaie in care scrieti unul sub altul numarul corespunzator coloanelor pe care le doriti ascunse (sau literele corespunzatoare lor) la rularea macro
2) daca informatia incepe mai jos de randul 2 si nu aveti altceva pe randul 1 se poate trece cate un "x" in dreptul fiecarei coloane dorite si apoi rulat macro de ascundere in functie de prezenta acelui x.

IP

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Printare doar anumite coloane dintr-un tabel

Mesaj de TudyBTH » Mie Feb 13, 2019 11:45 pm

Buna,

Aveti in atasament o solutie. Ramane sa verificati daca se potriveste situatiei dv.

Pentru a transfera codul in fisierul dv:
- deschideti ambele fisiere
- deschideti fereastra VBE (Alt+F11)
- selectati cu mouse-ul forma frmSelectColumns si o trageti in proiectul dv
- faceti acelasi lucru cu modulul ShowHideForm
- va intoarceti in Excel, Selectati foaia in care doriti sa ascundeti coloane si apsati "Ctrl+Shift+H"

Codul va retine selectia facuta si la urmatoarele apelari.
Puteti deasemenea sa inserati butoane in foi, la care atasati subrutina din modul.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Printare doar anumite coloane dintr-un tabel

Mesaj de Indigo-ONE » Joi Feb 14, 2019 2:53 pm

Salut,

Nu ai mai raspuns colegilor si nu stim daca te mai intereseaza ....dar...
Ca sa fiu mai explicit, ma gandeam la ceva in genul a ceea ce se poate face dupa ce ai creat un "list", unde poti bifa care randuri le vrei, numai ca eu as dori asa ceva pentru coloane.
Se poate si asa dar o varianta foarte simpla ar fi sa copiezi headerele coloanelor pe care vrei sa le printezi, in alta foaie apoi printare si stergere foaie, daca doresti.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

dolhamir
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iul 04, 2013 3:47 pm

Re: Printare doar anumite coloane dintr-un tabel

Mesaj de dolhamir » Lun Feb 18, 2019 8:40 am

Multumesc tuturor pentru amabilitate si in mod special domnului TudyBTH care mi-a oferit exact ceea ce doream.
Inca o data mii de multumiri!

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”