Repetare numar dupa culoare_formula

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
anerol
Mesaje: 54
Membru din: Mar Oct 06, 2009 11:00 am
Localitate: Tulcea

Re: Repetare numar dupa culoare_formula

Mesaj de anerol » Vin Ian 27, 2017 5:37 pm

Nu contest ca nu merge, clar ceva imi scapa. Acum eu am sa lucrez pe fisierul asta, si daca intre timp mai colorez un alt numar sau mai adaug inca o aceiasi coloana de numere si sa le colorez ... formula functioneaza singura ? Adica numarul creste de ex la 1 avem acum 5 si daca mai colorez se modifica in 6 ?

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Repetare numar dupa culoare_formula

Mesaj de IPP » Vin Ian 27, 2017 5:48 pm

Asa cum este acum functia se calculeaza doar la introducerea ei (atunci cand o scrieti)

Actualizarea se face daca se mai introduce linia de cod
Application.Volatile

Cod: Selectaţi tot

Public Function CountByValColor(myRange As Range, cRef As Range)

'IPP - 27.01.2017


Dim result

Application.Volatile

For Each c In myRange
 If c.Value = cRef.Value And c.Interior.Color = 65535 Then
  result = result + 1
 End If
Next c

CountByValColor = result

End Function
insa cu toate acestea, actualizarea nu se face automat la colorarea celulei ci doar la apasarea tastei F9 sau cand scrieti orice in foaie si confirmati cu Enter (asta determina recalcularea tuturor formulelor din foaie si implicit un timp de asteptare care poate varia, in functie de ce mai aveti pe acolo.

Nu ar trebui sa influenteze faptul ca veti mai insera randuri/coloane. Doar sa aveti grija ca prin astfel de modificari sa nu fie afectate referintele necesare functiei.

anerol
Mesaje: 54
Membru din: Mar Oct 06, 2009 11:00 am
Localitate: Tulcea

Re: Repetare numar dupa culoare_formula

Mesaj de anerol » Vin Ian 27, 2017 5:53 pm

Nu stiu cum rezolva problema sa imi reuseasca, adica chiar voiam sa invat chestia asta, nu neaparat sa o primesc gata facuta deoarece mai am nevoie si la alte fisiere genul acesta. Dupa ce inserez acel cod in macro, inchid direct de la casuta sau mai fac si altceva? Cred ca ceva nu fac pana la capat. Daca mai adaug alt sir de la 1-80 ... stiu sa umblu la formula sa maresc marja ... dar nu vrea sa functioneze asa cum si daca mai fac galben in sirul are acum nu are nici un numar galben, formula nu imi recalculeaza. Nici nu stiu daca ma exprim exact ca sa ma intelegeti.
Linia de cod o introduc in continuare tot in acelasi macro unde este si cea dinainte ? Apoi save ..? ca ceva nu se leaga .

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”