Rupere legatura intre fisiere dupa aplicare functie SOMME.SI

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
PetreA
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mar 21, 2015 8:30 pm

Rupere legatura intre fisiere dupa aplicare functie SOMME.SI

Mesaj de PetreA » Joi Mai 12, 2016 8:08 pm

Buna seara,

Am intampinat urmatoarea situatie:

Am doua fisiere excel: fisierul 1 numit “SOMME.SI.ENS – baza” (Foto1) si fisierul 2 numit “SOMME.SI.ENS”.

Cu ajutorul functiei somme.si.ens, se insumeaza volumetria din fisierul 1, punand doua conditii (actiune si saptamana).

Totul este bine. Functia lucreaza corect–> Foto 2.
Dar, daca se inchid ambele fisiere si, apoi, se deschide si se fac modificari in fisierul 1, se salveaza si se inchide, cand se deschide fisierul 2 (fara ca fisierul 1 sa fie deschis), datele nu se aduc la zi –> Foto 3 .
Pentru a se actualiza sumele, trebuie ca ambele fisiere sa fie deschise.
Nu inteleg ce se intampla. Daca as utiliza functia recherchev, nu ar fi aceasta problema.

Cele doua fisiere atasate, sunt exemplu. In realitate, intr-un fisier cu 14 foi, insumez in fiecare foaie valori din 14 fisiere distincte ce apartin la 14 persoane. Fiecare completeaza, zilnic, in fisierul propriu, iar cu ajutorul functiei SOMME.SI.ENS, se aduc automat valorile in foile corespunzatoare din al doilea fisier (sa-i zicem, centralizator saptamanal).

Am verificat toate setarile, optiunile Excel. Nimic in neregula. Asa cum am spus, daca se utilizeaza functia RECHERCHEV, nu sunt probleme.

Multumesc anticipat pentru ajutor.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: Rupere legatura intre fisiere dupa aplicare functie SOMM

Mesaj de Indigo » Joi Mai 12, 2016 9:53 pm

Salut,

Câți dintre noi crezi ca folosesc Excel in limba franceza?
Vii cu o funcție, nu explici cam ce face acea funcție, daca este funcție nativa a excelului sau este UDF si vrei sa ghicim de ce nu iti funcționează???
Pai, prima idee ar fi ca acea funcție sommeee nu stiu cum, nu functioneaza cu fisiere inchise si probabil acea funcție reche... funcționează.
pe viitor atașează fișiere (fără date sensibile) ca sa nu fim siliți sa rescriem niște date pentru analiză.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”