Creare retetar restaurant in Excel

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
janinne28
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 10, 2016 5:39 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Creare retetar restaurant in Excel

Mesaj de janinne28 » Mar Mai 10, 2016 9:55 pm

Buna seara,

Navighez pe acest forum cu mare drag, desi, trebuie sa recunosc imi lipsesc multe din cunostintele de baza in crearea unor formule functionale.
Trecand la subiect, as dori sa realizez un retetar de fast-food in care, in foaia de vanzari, fiecare produs sa poata fi inmultit cu ingredientele corespunzatoare retetarului din sheet-ul "retetar" si apoi ingredientele extrase din stocuri.
Atasat va rog sa regasiti si fisierul cu incercarile de aranjare.

Va multumesc anticipat!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: Creare retetar restaurant in Excel

Mesaj de Indigo » Mie Mai 11, 2016 4:16 pm

Buna seara,

Bag de seama ca ai navigat doar ca vizitator, de ce nu, si ca coleg de echipa?
In legatura cu retetarul. In atasament ai sa gasesti o posibila rezolvare. Am creat niste name rangeuri si apoi am creat o formula. Am renuntat si la denumirile folosite in tabele ca sa intelegi mai usor formulele si cum am rezolvat.
Am folosit la inceput alte formule dar mi-am dat seama ca folosesti Excel 2003 si apoi am schimbat formulele.
In D4 am folosit aceasta formula CSE (se introduce prin apasarea simultana a tastelor Control=Shift+Enter) apoi tragi "in jos" pana unde este nevoie

Cod: Selectaţi tot

=IF(Retetar!$A2=$A2;SUM(ciorba_perisoare*Retetar!B2;ciorba_pui*Retetar!D2;Retetar!C2*ciorba_burta))
sau

Cod: Selectaţi tot

=IF(Retetar!$A2=$A2,SUM(ciorba_perisoare*Retetar!B2,ciorba_pui*Retetar!D2,Retetar!C2*ciorba_burta))
functie de setarile regionale foloseste una din formule.
In E4 (pentru stoc final) am folosit formula:

Cod: Selectaţi tot

=B2+C2-D2
apoi tragi "in jos" pana unde este nevoie
Va trebui sa extinzi range-urile si in name range si in formule.
Daca nu intelegi revino cu intrebari.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”