Fereastra de cautare

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
Constantin
Mesaje: 121
Membru din: Vin Apr 10, 2015 7:46 am

Fereastra de cautare

Mesaj de Constantin » Vin Apr 10, 2015 7:56 am

Buna ziua.
As vrea sa aplic unui tabel care contine o lista de produse o fereastra de cautare de genul ”CAUTA PRODUS DUPA DENUMIRE”
Se poate face asa ceva in Excel?

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Fereastra de cautare

Mesaj de IPP » Vin Apr 10, 2015 9:53 am

Buna ziua

Va puteti folosi de instrumentul de cautare Find (Ctrl+F pentru afisarea ferestrei) insa, cum probabil nu acesta este obiectivul final (dupa gasire poate doriti sa faceti ceva in legatura cu item-ul gasit), mai bine ar fi sa aplicati un filtru listei respective si sa va folositi de facilitatea de cautare direct din lista sau folosind un criteriu de tip contain (contine).

Se poate face ceva si cu macro, dar ma indoiesc ca merita. Pentru ca si acolo ar trebui sa dati o comanda de afisare fereastra in care sa se scrie denumirea cautata si confirmare cu ok. Si nu vad nicio diferenta intre asta si apasatul lui Ctrl+F, scriere denumire cautata si confirmare cu ok.

Ca sa nu mai spunem ca in fereastra de cautare Find respectiv intr-un tabel filtrat aveti instrumente native excel care fac cautare mai usor de realizat si sa faci ceva echivalent in macro nu e chiar la indemana.

Sfatul final: folositi instrumentele native excel atunci cand se poate

IP

Constantin
Mesaje: 121
Membru din: Vin Apr 10, 2015 7:46 am

Re: Fereastra de cautare

Mesaj de Constantin » Vin Apr 10, 2015 1:44 pm

Multumesc
Comanda Ctrl+F imi este intradevar de folos si cred ca o sa ma folosesc de ea cu toate ca as fi preferat sa pot sa o accesez printr-un simplu buton si nu printr-o combinatie de taste intrucat tabelul este destinat a fi folosit de persoane fara competenta in domeniu.
O alta problema pe care as vrea sa o rezolv si care se naste din acelasi motiv de mai sus, este aceea de a putea bloca posibilitatea de a modifica accidental datele din celule cu exceptia celulelor dintr-o singura coloana in care ”operatorul” poate interveni.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Fereastra de cautare

Mesaj de Catalin B. » Vin Apr 10, 2015 1:48 pm

Poti incerca formularul de cautare anexat, ar fi trebuit sa fie deja pe forum, stiu ca l-am mai postat cu cateva luni in urma.
In caseta de Search For , cautarea incepe de la minim 3 caractere introduse, altfel, la baze de date mari, daca incepe cautarea de la prima litera, returneaza foarte multe rezultate, si e mai greu de lucrat. Formularul se bazeaza pe echivalentul in vb al Ctrl+F(find method), permite cautarea in orice coloana din tabel (se poate selecta din lista coloana in care se cauta.
Search Form.xlsm
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Fereastra de cautare

Mesaj de IPP » Vin Apr 10, 2015 6:58 pm

Buna ziua

@Constantin

Oricat de lipsit de competenta ar fi cineva in acest domeniu, mi se pare cel putin "ciudat" sa nu poata sa retina o combinatie de 2 taste. Si sa ajungi sa faci un macro doar pentru a afisa ceva la apasarea unui buton e si mai ciudat. Care buton (pentru ca vorbim de Excel 2003) este doar unul disponibil daca e vorba sa faca parte dintr-o bara de instrumente. Altfel si acela trebuie desenat undeva in cadrul fisierului...

S-a mai discutat pe forum despre blocarea modificarilor accidentale. In functie de ceea ce se doreste, e vorba de protejarea unei foi (cu sau fara parola):
Tools, Protection, Protect sheet...

respectiv de permiterea editarii doar a unor anumite celule. (Implicit toate celule sunt blocate daca se protejeaza foaia. De aceea, inainte de a o proteja (v. mai sus), selectati celulele dorite; apoi Tools, Protection, Allow users to edit rangers.... . Mai vedeti si ce optiuni aveti in legatura cu acest lucru si faceti setarile dorite

IP

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”