diferenta zile calendaristice fara macro!

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
carkalete23
Mesaje: 156
Membru din: Sâm Apr 27, 2013 1:01 pm

diferenta zile calendaristice fara macro!

Mesaj de carkalete23 » Vin Ian 10, 2014 12:21 pm

Buna ziua,

se poate realiza prin formula (fara macro) diferenta a doua date calendaristice, scazand duminicile si eventual zilele festive?
Normal ar trebui sa i'mi scada zilele libere din intervalul selectat
Atasez un fisier ex:


Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.


IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: diferenta zile calendaristice fara macro!

Mesaj de IPP » Vin Ian 10, 2014 2:18 pm

Buna ziua

@Tzica
Ma indoiesc ca acea functie poate fi de folos asa cum este pentru ca ea considera zile libere sambata si duminica insa in cazul de fata, daca am inteles bine, sambata e considerata zi lucratoare.

IP

carkalete23
Mesaje: 156
Membru din: Sâm Apr 27, 2013 1:01 pm

Re: diferenta zile calendaristice fara macro!

Mesaj de carkalete23 » Vin Ian 10, 2014 2:32 pm

da sambata este lucratoare, dar ma gandeam ca se puteau introduce anumite date la intamplare intr-un range, iar acestea vor fi scazute din interval

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: diferenta zile calendaristice fara macro!

Mesaj de Tzica » Vin Ian 10, 2014 3:10 pm

Scuze,
acum am vazut ca e excel 2003 (in link se aminteste si de functia NETWORKDAYS.INTL, care permite conditionarea unei singure zile de weekend). :oops:

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: diferenta zile calendaristice fara macro!

Mesaj de IPP » Vin Ian 10, 2014 5:59 pm

Buna ziua

O varianta ar fi urmatoarea:

- pe o coloana alaturata (in fisierul meu exemplu aceasta este C) celei dedicate zilelor libere se foloseste o formula de testare pentru a vedea daca aceasta se incadreaza in intervalul specificat si daca va cadea intr-o zi lucratoare (Luni-Sambata, cazul nostru).
De ex. =IF(AND(A6>=$B$3;A6<=$D$3;WEEKDAY(A6;2)<>7);1;0)

Rezultatele vor fi de forma 1 / 0 si in final se face un total ce urmeaza a fi scazut din totalul zilelor de interes. Atentie! Aici nu se vor trece si zilele de duminica pentru ca ele vor fi excluse din start de urmatoarea componenta:

-o formula care numara toate zilele de Luni, Marti, Miercuri, Joi, Vineri si Sambata din intervalul dat.
=SUMPRODUCT(--(WEEKDAY(ROW(INDIRECT(B3&":"&D3));2)={1\2\3\4\5\6}))
Formula are la baza ce s-a discutat la subiectul: Numar zile dintr-un interval dat in functie de anumite zile

Dupa care se scad zilele libere.

Concret:
Intervalul 1-15 ian 2014 inseamna 15 zile (pentru ca includ si capetele intervalului) – 2 duminici existente in acest interval = 13 zile. Formula respectiva a returnat direct rezultatul de 13 (vedeti in J3 din fisierul meu).
In coloana de zile libere (repet, altele decat duminica) am trecut 1 ianuarie (care a cazut intr-o miercuri) si 2 ianuarie (care a cazut intr-o joi) ceea ce inseamna 2 zile libere. Rezulta 11 zile lucratoare pentru acel interval (vedeti K3).

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”