Data în raport de zile

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
bvlucretiu
Mesaje: 312
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 8:29 am
Localitate: Oradea
Contact:

Data în raport de zile

Mesaj de bvlucretiu » Mie Sep 11, 2013 8:48 pm

Bună!
Am în fişierul ataşat în celula B2 data cu care începe luna în raport de zilele alese în I6 sau I7, iar în continuare în rândul 2 şi respectiv rândul 4 am corespondentul zilelor alese în I6, I7 cu data respectivă acelor zile.
Înafară de celula B2 toate sunt influenţate de aceasta prin codul care este evidenţiat în celulele N7 şi O7.
Până aici totul este OK doar că acest lucru este valabil doar dacă prima zi aleasă(în celula I6) este ziua de "Luni"!
Nu-mi dau seama ce cod ar trebui să introduc în celula N7 şi O7 ca să pot combina cele două celule I6 şi I7 oricum doresc fără să-mi dea peste cap datele corespunzătoare zilelor respective din luna respectivă!?
Nu ştiu dacă am fost prea explicit, însă sper ca fişierul ataşat să completeze explicaţiile!
Vă mulţumesc anticipat!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, gândește.
-Aristotel-
Filozof al Greciei Antice ~

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Data în raport de zile

Mesaj de Catalin B. » Joi Sep 12, 2013 11:01 am

Poti sa incerci in N7: =ABS(M7-M6)
Si in O7: =IF(N7>0,CHOOSE(N7,6,5,4,3,2,1,0),0)
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

bvlucretiu
Mesaje: 312
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 8:29 am
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Data în raport de zile

Mesaj de bvlucretiu » Joi Sep 12, 2013 6:52 pm

Bună!
Rezultatul este OK să obţin tot ce am până acum şi este şi asta ok, însă atunci când prima zi aleasă în I6 este Marţi (ex.) datele din rândurile 2 şi 4 nu mai corespund cu zilele alese ci corespunde doar ziua aleasă în prima celulă respectiv în B2 apare ziua selectată în I6!
Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, gândește.
-Aristotel-
Filozof al Greciei Antice ~

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”