Cerca vert in functie de data

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
carkalete23
Mesaje: 156
Membru din: Sâm Apr 27, 2013 1:01 pm

Cerca vert in functie de data

Mesaj de carkalete23 » Mar Aug 06, 2013 3:11 pm

salut,

as vrea sa gasesc formula sa imi numere 'ko' si/sau 'ok' din foglio 2 in functie de data, pentru perioada din coloana A foglio 1?

Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cerca vert in functie de data

Mesaj de IPP » Mar Aug 06, 2013 4:26 pm

Buna ziua

Teoretic, problema dvs. ar fi putut sa fie una relativ simpla de sumproduct daca informatia (si mai ales tipul de informatie) ar fi fost altcumva.

Nu spun ca problema dvs. nu are rezolvare cu ajutorul unor formule ci doar ca acestea pot ajunge lungi si cam... complicate pentru ca situatia e de felul urmator:
-asa cum aveti structurata informatia, problema nu este atat ca trebuie cautat dupa intervale de timp, cat ca aceste intervale sunt definite de fapt ca informatie de tip text si in cate o singura celula si nu pot fi folosite ca atare. Asadar primul lucru pe care ar trebui sa il faca o eventuala formula este acela de a redefini capetele de intervale ca numere si mai mult decat atat, ca numere-date calendaristice pentru ca, in ciuda aspectului, in foaia 2 aveti date calendaristice. In plus, daca tabelul original contine informatii care se intind pe mai multe luni calendaristice, la creearea datelor calendaristice necesare formulei finale va trebui facut ceva pentru a recunoaste luna si, eventual anul... si apoi ar fi venit randul lui sumproduct.

Eu cred ca o varianta mai accesibila este aceea de a folosi o formula ajutatoare in foaia 2 care sa returneze intervalele si crearea unui tabel pivot.
De ex. in fisierul meu, formula din A2 (si apoi copiata pe coloana in jos) ar fi:
=IF(DAY(A2)<=2;"01-02 "& PROPER(TEXT(A2;"mmmm"));IF(DAY(A2)<=9;"05-09 "& PROPER(TEXT(A2;"mmmm"));IF(DAY(A2)<=16;"12-16 "& PROPER(TEXT(A2;"mmmm"));IF(DAY(A2)<=23;"19-23 "& PROPER(TEXT(A2;"mmmm"));"26-30 "& PROPER(TEXT(A2;"mmmm"))))))

Partea cu PROPER(TEXT( ....) are menirea de a returna numele lunii incepand cu litera mare si, mai mult aceasta sa fie in limba straina cf. setarilor regionale. (asadar la mine va fi August, pe un calculator cu setari regionale italiene ar trebui sa fie Agosto)

Tabelul pivot se afla in Sheet1

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cerca vert in functie de data

Mesaj de IPP » Mar Aug 06, 2013 4:45 pm

Buna ziua

Atasat aveti spre testare si o varianta mai "de compromis"
Este nevoie de doua coloane suplimentare (A:B) in care sa fie scrise datele calendaristice corespunzatoare fiecarui interval dorit. Aceste coloane pot fi apoi ascunse. Coloana C contine formulele necesare pentru a extrage si afisa ca text acele informatii.

Pe structura mai sus mentionata se poate folosi apoi sumproduct.
astfel, formula pentru D2 devine: =SUMPRODUCT((Foglio2!$A$2:$A$196>=A2)*(Foglio2!$A$2:$A$196<=B2)*(Foglio2!$B$2:$B$196=$D$1))
iar formula pentru E2 devine: =SUMPRODUCT((Foglio2!$A$2:$A$196>=A2)*(Foglio2!$A$2:$A$196<=B2)*(Foglio2!$B$2:$B$196=$E$1))

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

carkalete23
Mesaje: 156
Membru din: Sâm Apr 27, 2013 1:01 pm

Re: Cerca vert in functie de data

Mesaj de carkalete23 » Mar Aug 06, 2013 6:26 pm

merci mult pt ajutor. ceea ce m-ar mai interesa este o formula facuta in asa fel incat sa i-mi numero "ok" si "ko" pe fiecare zi in parte.
de ex 01/08/2013 39 ok / 6 ko
02/08/2013 35 ok / 5 ko
Multumesc frumos.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cerca vert in functie de data

Mesaj de IPP » Mar Aug 06, 2013 6:32 pm

N-am vazut niciunde in fisierul dvs. exemplu o structura din care sa se deduca aceasta cerinta. Deci cum ar arata tabelul care sa adaposteasca o astfel de formula? Oricum, tot pe baza de sumproduct ar fi solutia (vedeti Carte1-4.xls)

Altfel, cel mai simplu este tot cu pivot table. Vedeti fisierul Carte1-3.xls
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

carkalete23
Mesaje: 156
Membru din: Sâm Apr 27, 2013 1:01 pm

Re: Cerca vert in functie de data

Mesaj de carkalete23 » Mie Aug 07, 2013 9:18 am

e ok 1-4.
Multumesc frumos pentru rezolvare.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”