incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Lun Noi 29, 2010 3:32 pm

Inteleg si nu prea. Cum sunt contabilizate atunci orele de noapte (suplimentare, sau nu - nu conteaza)? Inteleg ca orele suplimentare rezulta din scaderea orelor normate din orele lucrate si nu conteaza daca sunt facute noaptea, ca oricum nimic nu se plateste in plus. Daca imi spui ce totaluri ai dori, poate am evita niste discutii inutile. Eu inteleg ca ar fi necesare urmatoarele:
- ore normate (numarul de zile lucratoare al lunii x norma zilnica);
- ore lucrate - totalul orelor lucrate, indiferent ca sunt ziua sau noaptea, indiferent ca sunt sambata, duminica sau in zile de sarbatoare legala;
- ore lucrate noaptea (din total ore lucrate) - trebuie sa ma lamuresti cum se considera astea, ca inteleg ca e in functie de un program specific...
- ore lucrate sambata, duminica, sau in zile de sarbatoare legala (din total ore lucrate);
- zile de CO;
- zile de CM;
- zile de CFS;
- zile LIBERE.

elecam
Mesaje: 12
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:11 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de elecam » Lun Noi 29, 2010 3:55 pm

gecs scrie:Inteleg si nu prea. Cum sunt contabilizate atunci orele de noapte (suplimentare, sau nu - nu conteaza)? Inteleg ca orele suplimentare rezulta din scaderea orelor normate din orele lucrate si nu conteaza daca sunt facute noaptea, ca oricum nimic nu se plateste in plus. Daca imi spui ce totaluri ai dori, poate am evita niste discutii inutile. Eu inteleg ca ar fi necesare urmatoarele:
- ore normate (numarul de zile lucratoare al lunii x norma zilnica);
- ore lucrate - totalul orelor lucrate, indiferent ca sunt ziua sau noaptea, indiferent ca sunt sambata, duminica sau in zile de sarbatoare legala;
- ore lucrate noaptea (din total ore lucrate) - trebuie sa ma lamuresti cum se considera astea, ca inteleg ca e in functie de un program specific...
- ore lucrate sambata, duminica, sau in zile de sarbatoare legala (din total ore lucrate);
- zile de CO;
- zile de CM;
- zile de CFS;
- zile LIBERE.
Pai as dori exact atat: nr ore noapte, nr ore s+d, in functie de acel grafic orar.
Orele de noapte le adun, dupa grafic, si le trec in foaia de prezenta (apropo, pe aia o completez eu si o trimit la "personal"). Orele normate, fac o inmultire, nu e greu. Nu vreau sa mi le calculeze calc, cum e modelul vostru - cu ani, luni ...
Pur si simplu, daca un salariat lucreaza 20:30-08:30, sa stiu cate ore din astea sunt de noapte, si eventual s sau d, si sa le pot aduna - sa nu mai fac lucrul asta manual; programul specific e cel din graficul de lucru; asta e problema mea, ca nu au acelasi program in fiecare zi, ca era simplu. Cum ti-am mai spus, e mult prea elaborat - pt mine - pontajul discutat de voi aici. Un simplu calcul al orelor de noapte si s+d, zic eu simplu :P - daca era asa ...
Ref la orele de noapte, ce am discutat dc programul incepe la 05:30 - ar trebui sa fie de noapte- nu ma deranjeaza dc sunt calculate ca ore de noapte, nu le mai trec eu in pontaj; asta ca sa nu mai fie conditia aceea cu 3ore.
Co, Cm, Cfs, L nu sunt o problema, ca oricum sunt putine.
Multumesc, scuze dc te-am zapacit ...

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Lun Noi 29, 2010 5:34 pm

Inca sunt zapacit in privinta calculului orelor de noapte, dar poate o sa ma lamuresti intr-un final...

In fisierul atasat iti propun o alta organizare a datelor: cu toate datele orare si calculele intr-un singur tabel similar cu cel dintr-o baza de date, dar cu coloane calculate, specific Excel-ului.

Fisierul contine 2 foi importante (celelalte sunt doar informatii pentru mecanismele de data validation, formare a datelor si verificare a zilelor nelucratoare - sambete, duminici si sarbatori legale).

Prima foaie (Angajati) e pentru definirea situatiei la nivelul intregii luni. Aici se selecteza luna si anul pentru care se fac prezenta si calculele si se modifica, eventual, componenta listei de angajati si a normelor. Tabelul (lista) cu angajati va trebui completata pe coloana Angajat cu numele reale, iar pe coloana Norma cu normele zilnice reale. Adaugarea sau stergerea de inregistrari in acest tabel se face asa cum am explicat mai sus, pentru fisierul cu pontaje (randurile se adauga marind tabelul si se reduc stergand randurile cu totul).

In foaia Orar este un tabel similar cu cel pe care-l aveai in fisierul atasat initial de tine (de acolo am si copiat datele), dar organizat altfel: cate o inregistrare pentru fiecare angajat/zi si cu niste coloane in plus pe care se vor face calculele. Ideea e ca atunci cand completezi pontajul, pentru a vedea datele unui singur angajat filtrezi tabelul dupa coloana Angajat lasand vizibile doar inregistrarile pentru angajatul respectiv si inregistrarile ramase vizibile si totalurile pentru coloanele din dreapta ale tabelului, daca formulele sunt bine facute, iti vor arata exact cifrele de inscris in pontaj pentru angajatul cu pricina. Pentru alt angajat modifici filtrul s.a.m.d.

Datele de pe primele 3 coloane ale acestui tabel se completeaza automat si la fel se intampla si cu formatarea randurilor pentru zilele de sambata, duminica si sarbatori legale. Datele de pe coloanele 4-6 vor trebui introduse de mana si nu vor corespunde de la o luna la alta, asa ca pentru refolosirea fisierului pentru o alta luna va trebui mai intai sa stergi aceste date (selectate celulele -> Delete). Pe coloanele 7-15 sunt formule, pe care daca le aranjam cum trebuie nu vei mai fi nevoita sa faci alte calcule. Tot ce vei avea de facut e sa completezi, ca si pana acum, orarul cu orele lucrate - eu am folosit copy (din fisierul tau) -> paste special -> values si a mers foarte bine. Am facut insa niste mici modificari in sensul ca acolo unde erau inscrise doua ore de 0:00 le-am sters, iar informatiile de CO, CM, ZL, CFS le-am pus pe o coloana separata. Astea le-am facut in ideea de a fi mai putin de scris, iar formulele sunt facute in consecinta - daca vrei sa fie exact ca inainte, se pot adapta formulele la forma initiala. Asa cum sunt acum, formulele nu sunt foarte ingrijit facute si s-ar putea sa mai necesite ajustari, dar mai intai as vrea sa stiu daca iti convine noul sistem de organizare a datelor si dupa aceea vom adapta formulele.

Pe datele care sunt acum in tabel aplica filtre pe coloana Angajat si spune-mi, te rog, daca sistemul asta te aranjeaza.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Lun Noi 29, 2010 6:34 pm

@elecam

Sau, daca vrei sa ai datele reprezentate in format orizontal (cu zilele pe coloane), poti sa folosesti un PivotTable, ca in fisierul atasat.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

elecam
Mesaje: 12
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:11 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de elecam » Mar Noi 30, 2010 9:57 am

In primul rand, multumesc pt tot.
Nu am nicio obiectie la "noul sistem de organizare a datelor", e chiar foarte bine. Am filtrat lista, apare tot ce imi trebuie.
In schimb, am o problema cu orele de duminica, in sensul ca: dc un salariat intra la 20:30 duminica si iese la 08:30 luni, din calcul rezulta 12 ore s/d, ceea ce nu e ok, fiindca de la 00:00 luni orele sunt normale, nu mai sunt s+d. La fel si cel care lucreaza vineri noapte, de la 00:00 e sambata si ar trebui adunate orele ca s+d. As putea, atunci cand completez tabelul, sa trec in tabel la vineri 20:30-24:00 si la sambata 00:00-08:30. Deasemenea si pt duminica-luni. ???

In ceea ce priveste orele de noapte, CCM-ul prevede:
"78.11 Salariatul de noapte reprezintă, după caz:

a) salariatul care efectuează munca de noapte cel puţin 3 ore din timpul sau zilnic de lucru;

b) salariatul care efectuează munca de noapte în proporţie de cel puţin 30% din timpul sau lunar de lucru.
"
De aici rationamentul ca dc nu are lucrate cel putin 3 ore, nu se considera ore de noapte. Personal, nu mi se pare corect. Dar asa s-a calculat pana acum ... Asa ca eu zic sa consideram noapte asa cum zice legea, 22:00-06:00, iar cu restul ma descurc eu.

E ok si variant cu pivot table, dar aici mai am un pic de studiat. Merg pe prima varianta.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Mar Noi 30, 2010 10:36 am

In primul rand PivotTable-ul e un alt mod de a prezenta aceleasi date. Nu sunt alte date in PT - el isi ia datele din foaia Orar. L-am facut pentru a exemplifica faptul ca daca datele sunt organizate asa cum sunt acum in foaia Orar, e posibila afisarea lor si intr-un format apropiat de pontajul clasic, adica aranjand zilele pe coloane, nu pe randuri, asa cum sunt in foaia Orar.

Eu intelesesem gresit din datele din fisierul atasat si din conversatia noastra de pana acum ca timpul de lucru se considera aferent zilei in care a inceput. Daca nu e asa, va trebui sa existe doua inregistrari pentru o zi atunci cand orarul de lucru trece peste ora 0:00. Aici va trebui sa fii atenta si la prima si la ultima zi a lunii pentru ca la prima zi va trebui sa preiei ore din luna precedenta (daca e cazul), iar la ultima zi va trebui sa te opresti la ora 24:00, pentru dupa ea se intra in luna urmatoare.

E posibila varianta cu cate doua inregistrari/zi/angajat si de fapt asa e si corect si mai usor de centralizat, dar atunci nu mai merge automatizarea pe care am incercat-o in ultimele 2 fisiere atasate. Acolo, coloanele 1 si 3 erau completate automat, prin formule pentru data (numarul zilei) si preluarea numelor angajatilor din tabelul din foaia Angajati. Acum, nestiind cate inregistrari vor fi pentru un angajat/zi (1 sau 2, sau poate chiar mai multe! - de ce nu), nu mai e posibila aceasta automatizare si va trebui ca datele de pe coloanele 1 si 3 sa le scrii de mana. Cele de pe coloana 1 sunt usor de scris, iar pentru cele de pe coloana 3 va fi posibil de facut cu selectare din lista creata cu Data Validation si chiar e necesara aceasta validare pentru a asigura integritatea centralizarii, pantru ca asta e campul-cheie.

Acestea fiind zise, cred ca in final varianta cu PivotTable va fi de preferat, pentru ca la simpla filtrare in tabel vei avea mai multe inregistrari pentru aceeasi zi, fara totalizare pentru ziua respectiva, pe cand cu un PivotTable centralizarea se va face automat - asta e si rostul lui de fapt.

O sa testez pe o noua varianta de fisier si o sa atasez noua versiune mai tarziu.

elecam
Mesaje: 12
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:11 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de elecam » Mar Noi 30, 2010 10:48 am

Am inteles, astept

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Mar Noi 30, 2010 12:42 pm

Da, functioneaza si nici n-a trebuit sa inserez inregistrari suplimentare - toate orele peste ora 24:00 (0:00) s-au dus in ziua urmatoare unde in dreptul angajatului respectiv nu era inscris ninic. Ma gandesc ca s-ar putea sa apara si situatii in care sa fie nevoie de doua inregistrari pentru aceeasi zi, dar daca sunt putine/luna, cred ca poti sa folosesti varianta cu filtrare direct in tabelul din foaia Orar fara probleme. Am lasat totusi si PivotTable-ul in fisier.

Am modificat formulele care faceau calcule pe ore astfel incat sa nu mai rotunjeasca si am modificat si formatarea pentru aceste coloane astfel incat numerele sa fie scrise cu o zecimala. Apar in felul asta valori de forma n.5 cam la toate categoriile de calcule orare. Apar rezultate de 0.5 returnate de formula pentru orele de noapte, dar asa-i corect. Pe randurile de sub Total se pot imagina formule care sa opereze cu valorile din Total - ca cea pentru calculul procentului pentru orele de noapte.

La ultima zi a lunii am pus in afara tabelului orele care trec de ora 24:00 pe randul angajatului care e in aceasta situatie.

Cred ca a fost o decizie buna sa pui problema ta in cadrul acestui subiect si a fost o decizie buna si sa ramana aici pentru discutii, pentru ca am putut folosi diverse mecanisme si formule imaginate pentru fisierul de pontaje, cu adaptari minore.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

contabilul
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 5:57 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de contabilul » Mar Noi 30, 2010 1:15 pm

elecam scrie:"78.11 Salariatul de noapte reprezintă, după caz:

a) salariatul care efectuează munca de noapte cel puţin 3 ore din timpul sau zilnic de lucru;

b) salariatul care efectuează munca de noapte în proporţie de cel puţin 30% din timpul sau lunar de lucru.
"
De aici rationamentul ca dc nu are lucrate cel putin 3 ore, nu se considera ore de noapte. Personal, nu mi se pare corect.
e adevarat, orice ora lucrata intre 22-06 se considera ora de noapte. Daca se lucreaza sub 3 ore de noapte din 8 nu trebe anuntat itm-ul ca se presteaza ore de noapte, daca se lucreaza peste 3 ore / zi, sau 30% din timp e ora de noapte trebe neaparat anuntat itm-ul

elecam
Mesaje: 12
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:11 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de elecam » Mar Noi 30, 2010 1:56 pm

gecs scrie:Da, functioneaza si nici n-a trebuit sa inserez inregistrari suplimentare - toate orele peste ora 24:00 (0:00) s-au dus in ziua urmatoare unde in dreptul angajatului respectiv nu era inscris ninic. Ma gandesc ca s-ar putea sa apara si situatii in care sa fie nevoie de doua inregistrari pentru aceeasi zi, dar daca sunt putine/luna, cred ca poti sa folosesti varianta cu filtrare direct in tabelul din foaia Orar fara probleme. Am lasat totusi si PivotTable-ul in fisier.

Am modificat formulele care faceau calcule pe ore astfel incat sa nu mai rotunjeasca si am modificat si formatarea pentru aceste coloane astfel incat numerele sa fie scrise cu o zecimala. Apar in felul asta valori de forma n.5 cam la toate categoriile de calcule orare. Apar rezultate de 0.5 returnate de formula pentru orele de noapte, dar asa-i corect. Pe randurile de sub Total se pot imagina formule care sa opereze cu valorile din Total - ca cea pentru calculul procentului pentru orele de noapte.

La ultima zi a lunii am pus in afara tabelului orele care trec de ora 24:00 pe randul angajatului care e in aceasta situatie.

Cred ca a fost o decizie buna sa pui problema ta in cadrul acestui subiect si a fost o decizie buna si sa ramana aici pentru discutii, pentru ca am putut folosi diverse mecanisme si formule imaginate pentru fisierul de pontaje, cu adaptari minore.
OK, este ... mai mult decat as fi sperat ca pot sa realizez ... Mii de multumiri
Mai multe inregistrari pentru aceeasi zi nu cred ca o sa apara, avand in vedere ca e ziua libera de dupa noapte. Oricum, se rezolva asta.
Asa e, e mai bine fara rotunjiri, sa am valoarea exacta si le rotunjesc in momentul in care completez foaia de prezenta.
Am retinut situatia cu ultima zi a lunii.
Totusi, mai apare o problema: cand am completat in tabelul sheet-ul "Angajati" numele unui salariat, in "Orar" s-au "suparat" formulele. In coloanele Normate si Suplimentare imi apare eroare: #N/A, ceva nu le convine ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”